ÇUKUR AYNA ÇÖZÜMLER

10. sınıflar ve ygs - lys fizik konusu. Çukur aynalarda ışığın izlediği yol ve görüntü oluşumu. Çözümlü testin çözümleri.


Çözüm – 1 

 Cukur Ayna T1C1

X noktasından aynaya iki adet ışın gönderelim. 1. si paralel olsun bunun yansıyan ışını odaktan geçecektir. 2. Işını asal eksenin ayna ile birleştiği noktaya gönderelim, bu ışında asal eksen ile eşit açı yapacak şekilde yansıyacaktır. Bu ışınlar I numaralı noktada kesişir. Kesiştikleri yerde cismin gerçek bir görüntüsü oluşacaktır.


Cevap A seçeneği.


Cevap – 2 

 Cukur Ayna T1C2


Asal eksene paralel gelen ışın aynadan, odaktan geçecek şekilde yansır. Odaktan geçerek aynaya gelen ışın, asal eksene paralel olarak yansır.

Cismin aynada oluşan görüntüsünün alt ve üst noktalarının belirlenmesi için cismin alt ve üst kısmından aynaya özel ışınlar göndeririz. Bu özel ışınların kesişim noktaları cismin alt ve üst kısmının bulunduğu noktaları verecektir. Bu noktaları birleştirirsek cismin aynadaki görüntüsünü elde ederiz. 

Cevap E seçeneği.


Çözüm – 3 

 Cukur Ayna T1C3


Işın 2. Aynanın odağından geçecek şekilde geliyor. Odaktan gelen ışın 2. Aynadan asal eksene paralel yansıyacaktır. 2. Aynanın asal eksenine paralel gelen ışın bu aynanın odağından geçecek şekilde yansıyacaktır. Tekrar 2. Aynaya gelen ışın kendisine paralel olarak merkezden aynaya çizilen yardımcı ekseni odağa dik uzantıda keserek geçecektir.

Cevap C seçeneği.


Soru – 4 

 Cukur Ayna T1C4


I ışını 1 aynaya asal ekseni 3f/2 uzaklıktan keserek gelmektedir. Bu ışın aynadan 3f uzaklıkta asal ekseni kesecek şekilde yansır. 1. Aynadan 3f/2 uzaklık 2. Aynanın odak noktasıdır. Dolayısıyla ışın 2. Aynaya odak noktasından geçerek gelmektedir. Odaktan gelen ışın aynaya paralel yansıyacak ve 1. Aynaya paralel gidecektir. 1. Aynaya paralel gelen ışın odaktan geçecek şekilde yansıyacaktır. 2. Aynaya merkezden ötede gelen ışın merkez ile odak arasında geçecektir. Yeşil renkli çizgi yardımcı eksendir. Yansıyan ışın bu ekseni odak noktasına dik inen bir çizgi üzerinden keserek geçecektir.

Cevap D seçeneği


Çözüm – 5 

 Cukur Ayna T1C5

I ışını 1. Aynanın odak noktasından geçerek geliyor. Bu ışın 1. Aynadan asal eksene paralel yansıyacaktır. 2. Aynaya paralel gelen ışın bu aynanın odağından geçecek şekilde yansır. Düzlem aynaya gelen ışın bu aynanın normali ile eşit açı yaparak yansıyacaktır.


Cevap A seçeneği.


Çözüm – 6

 Cukur Ayna T1C6

Çukur aynanın odağından geçerek çukur aynaya gelen I ışını bu aynadan paralel yansıyacaktır. Düzlem aynadan normalle eşit açı yaparak yansıyan ışın, çukur aynaya paralel gelecektir. Bu aynanın odağından geçerek diğer çukur aynaya giden ışın bu aynanın normali ile eşit açı yapacak şekilde yansıyacaktır.


Doğru seçenek B seçeneği.


Çözüm – 7 

Çukur aynada odak noktası, görüntünün aynadan uzaklığı ve cismin aynadan uzaklığı ilişkisini veren aşağıdaki bağıntıyı kullanacağız.

1
=1
+1
Dg 
Dc
f
Dc Cismin aynaya uzaklığını, Dg ise görüntünün aynaya uzaklığını verir.

Değerleri yerine koyarsak;

1
= 1
+1
Dg  
120
301
-1
= 1
Dg
120
30120 = Dg
3Dg = 40 cm bulunur.

Cevap C seçeneği.Çözüm – 8 

Öncelikle cismin aynaya uzaklığını bulalım.

1
=1
+1
Dg
Dc
f
1
=1
+1
Dg
120
401
- 1
=1
Dg
120
40Dg = 60 cm

Cismin boyunu bulmak için aşağıdaki bağıntı kullanılabilir.

Hc
=Dc
Dg
Hg20
=120
60
HgHg = 10 cm bulunur.

Kısa Çözüm

Cisim aynadan 3f kadar uzağa konulmuştur. Aynadan 3f kadar uzakta bulunan bir cismin görüntüsü aynadan 3f/2 mesafede oluşur ve boyu cismin boyunun yarısına eşit olur.

Cevap B seçeneği.Test Soruları

Düzlem Ayna Çözümlü Sorular

Tümsek Ayna Çözümlü Sorular


SANATSAL BİLGİ

03/03/2017

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI