DALGALAR TEST II ÇÖZÜMLERİ

Dalgalarda periyot, frekans ve hız hesaplamaları. Dalgaların ince ve kalın yayda hareketi. Dalgaların yansıması, üst üste binmesi, yapıcı ve yıkıcı girişimleri ile ilgili çözümlü soruların çözümleri.


Çözüm – 1

 Dalgalar_T2C1


Her iki uç serbest olduğundan dalgalar engellere çarptıktan sonra yine baş yukarı biçimde yansıyacaktır. Ancak dalgalar ön ve arka uçları yer değiştirecektir. 1. Ve 2. Dalganın A,B ve K,L uçlarına dikkat ediniz. Bu iki dalga 12 birim yol aldıktan sonra tam üst üste gelecek ve B,L – A,K bileşke dalgasını oluşturacaktır. Bu dalganın K çizgisi üzerine gelen kısmının genliği 4 birimdir.

Doğru cevap C seçeneği.


Çözüm – 2

Dalgaların hızını karşılaştırmak için 2. Şekilde yansıyan ve iletilen dalgaları kullanırız. İnce yaydan gelen ve yansıyan atmaların hızı eşittir, Vg = Vy.

Hızları karşılaştırmak için atmaların A noktasından itibaren aldıkları yolları karşılaştırabiliriz. Yansıyan ve iletilen dalgaların ön kısımlarına dikkat edersek yansıyan dalga 9 birim, iletilen dalga 6 birim yol almıştır. X = V.t denkleminden,

9 = Vy.t

6 = Vi.t

Vy.t 
= 9
6
Vi.t
= 3
2
Doğru cevap B seçeneği.


Çözüm – 3

 Dalganın dalga boyu 5 br dir. Her birim 2 cm ise dalga boyu 2.5 = 10 cm olur.

Periyot hızdan bulunabilir.

V =λ
T
16 =10
TT = 0,625 s


Doğru cevap A seçeneği.


Çözüm – 4 

 Dalgalar_T2C4


1. dalga sabit uca gider ve başaşağı yansır. 2. Dalga serbest uca gider ve başyukarı yansır. Yansıyan bu iki dalga birbirlerine doğru hareket ederler. Dalgalardan biri başaşağı, diğeri başyukarı olduğundan karşılaştıklarında birbirlerinin genliğini yok edecek şekilde birleşirler. Sonuçta ortaya L,B – A,K dalgası çıkar.

Dalgalar yansıdıktan sonra A-B ve K – L uçlarının yer değiştirdiğine dikkat edin. Ayrıca dalgaların eğik kısımlarının şeklinin ortaya çıktığına da dikkat edin.

Doğru cevap C seçeneği.


Çözüm – 5

Yaylarda hız denklemi,

V = √(F.L/m)   

Şeklindedir.

V = 4 m/s

L = 0,4 m

M = 0,5 kg

4 = √(0,4.F/0,5) 

16 = 0,4.F
0,5
8 = 0,4F

F = 20 N

Doğru cevap E seçeneği.


Dalgalar Test II Soruları

Çözümlü Dalga Soruları -1

Çözümlü Dalga Soruları -3


SANATSAL BİLGİ

12/02/2019

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI