ELEKTRİK AKIMI VE MANYETİZMA

Ygs fizik. Elektrik akımı konusu. Elektrik ve manyetik alan. Elektromanyetik kuvvetin özellikleri. Konu anlatımı.Elektrik Akımının Manyetik Etkisi

İçerisinde elektrik akımı geçen bir telin çevresinde bir manyetik alan oluşur. Oluşan bu manyetik alanın büyüklüğü iletkenden geçen elektrik akımının şiddeti ile doğru orantılıdır.

Bu ifadeye göre bir telin içerisinden elektrik alkımı geçerse, bu telin çevresinde bir manyetik alan oluşur. Elektrik akımının şiddeti artttıkça, telin çevresindeki manyetik alanın büyüklüğü de artar.

Eğer tek bir iletken tel değil de, halka şeklinde çok sayıda tel kullanacak olursak aşağıdaki tanım geçerli olur.

Çembersel halkalardan oluşan bir tel yumağından geçen elektrik akımının oluşturduğu manyetik alanın büyüklüğü halka sayısı ve halkalardan geçen akım şiddetinin büyüklüğü ile doğru orantılıdır.


İndüksiyon bobinleri gibi sarmal tellerden oluşan halkalarda oluşan manyetik alanın büyüklüğü, bu tellerin sayısı ve tellerden geçen elektrik akımının şiddeti arttıkça artar.

İçerisinden akım geçen elektrik tellerinin çevresinde manyetik alan oluşması ilkesinden yararlanılarak elektromıknatıslar yapılmıştır.


İçerisinden Akım Geçen Bir Tele Etkiyen Manyetik Kuvvet


İçerisinden akım geçen bir tele bir mıknatıs yaklaştırılırsa, mıknatıs teli ya çeker ya da iter. Bu kuvvetin çekmemi yoksa itmemi şeklinde olacağı telden geçen akımın yönüne ve mıknatısın hangi kutbunun tele yaklaştırıldığına bağlıdır. Elektrik akımının manyetik etkisi ile oluşan bu kuvvete elektromanyetik kuvvet denilir. Bu kuvvetin etkilediği alana ise elektromanyetik alan denir.

Elektromanyetik Kuvvetin Özellikleri

1. Telden geçen akım şiddeti arttıkça artar.

2.Manyetik alan şiddeti arttıkça artar.

3. Tel ne kadar uzun olursa etki eden kuvvet o kadar büyük olur.

4. Telin manyetik alan ile yaptığı açıya bağlı olarak değişir. Bu açı dik olduğunda kuvvet maksimum olur.

5. Akım ve manyetik alanın yönü değişirse kuvvetin yönü de değişir.


İçerisinden Akım Geçen İletken Çerçeve

İletken ve dönebilen bir çerçevenin içerisinden akım geçirilir ve çerçevenin etrafına karşılıklı olarak mıknatıslar yerleştirilirse, bu çerçevenin alt ve üst kenarlarına şiddetleri eşit, paralel ve ters yönlü kuvvetler etkir. Bu kuvvetler çerçevenin dönmesini sağlar. Bu özellikten yararlanılarak elektrik motorları yapılmıştır.SANATSAL BİLGİ

30/10/2016

  

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI