IRAKSAK MERCEK TEST ÇÖZÜMLERİ

10. Sınıflar fizik dersi konusu. Kalın kenarlı merceklerde ışının ve görüntünün çizilmesi. Birden fazla mercekten ve aynadan oluşan sistemlerde görüntü ve ışın ile ilgili testin çözümleri.Çözüm – 1 

 Kmercek_T1C1


1. merceğe gelen I ışınının devamını çizersek 1. Merceğin odağından geçecek şekilde geldiğini görürüz. Kalın kenarlı merceğe odağından geçecek şekilde gelen ışın asal eksene paralel gidecek şekilde kırılır. 2. Merceğin asal eksenine paralel olarak gelen ışın bu mercekte uzantısı odaktan geçecek şekilde kırılır.


Doğru cevap A seçeneği.Çözüm – 2 

 Kmercek_T1C2


K cisminin tabanı asal eksen üzerinde olduğundan görüntüsünün tabanı da asal eksen üzerinde olacaktır. O halde K cisminin üst kısmının oluşacağı noktayı bulmalıyız. Bunun için K’nın ucundan merceğe iki ışın göndermemiz yeterlidir.

1. ışın asal eksene paralel gönderilir bu ışın, uzantısı odaktan geçecek şekilde kırılacaktır.

2. ışın merceğin optik merkezine gönderilir, bu ışın kırılmadan merceği geçecektir, bu ışının uzantısını çizmeye gerek yoktur veya uzantısı kendisidir diyebiliriz.

1. ve 2. Işının kesiştiği noktada K cisminin uç noktası oluşur. K cisminin tabanı asal eksen üzerindedir. Başka ışın çizmeye gerek yoktur, çizmeye devam edersek K cisminin görüntüsünün alt ve üst noktalarının arasını doldurmuş oluruz.

Doğru cevap C seçeneği.


Çözüm – 3 

 Kmercek_T1C3


I ışının 1. Mercekte nasıl kırıldığını bulmalıyız. Bunun için I ışınına paralel bir yardımcı ışın çizeriz ve bu ışını merceğin odağından geçiririz. Merceğin odağından bu ışına bir çizgi çizeriz. Bu çizgi ile yardımcı ışının kesiştiği nokta merceğin yardımcı odağıdır. Kırılan ışının uzantısı yardımcı odaktan geçecektir. Bu ışın düzlem aynaya çarptığında düzlem aynanın normali ile eşit açı yaparak yansır. Düzlem aynadan yansıyan ışın 2. Merceğe odağından geçecek şekilde gelir ve 2. Mercekten asal eksene paralel gidecek şekilde kırılır. Kırılan ışın 2 numaralı kare bölmeden geçer.


Doğru cevap B seçeneği.


Çözüm – 4 

Kmercek_T1C4


Kalın kenarlı merceğin asal eksenine paralel gelen I ışını bu mercekten uzantısı mercek odağından geçecek şekilde kırılır. Düzlem aynaya gelen ışın bu aynadan geliş açısı ile eşit açı yaparak yansır. Yansıyan ışın 2. Aynaya gelir, 2. Aynadan da geliş açısı ile eşit açı yapacak şekilde yansır ve 3. Aynaya gelir. 3. Aynadan da aynı şekilde yansıyan I ışını tekrar kalın kenarlı merceğe gelir. Işının sistemi terk etmeden önceki son kırılmasını çizmek için ışına paralel bir yardımcı ışın çizilerek merceğin optik merkezinden geçirilir ve odak noktasından bu ışına düz bir çizgi çizilir. Çizginin yardımcı ışını kestiği nokta yardımcı odaktır ve kırılan ışının uzantısı bu odaktan geçecektir.

Doğru cevap C seçeneği.


Çözüm – 5 

 Kmercek_T1C5


1. merceğe gelen ışının devamını çizersek asal ekseni mercekten 2f uzaklıktan kesecek şekilde geldiğini görürüz. Asal ekseni mercekten 2 odak uzaklığı mesafeden kesecek şekilde gelen bir ışın mercekten uzantısı asal ekseni 2f mesafeden kesecek şekilde kırılır. Bu ışın aynadan geliş açısı ile aynı açıyı yaparak yansıyacaktır. Yansıyan ışın 2. Merceğe bu merceğin asal eksenini odak noktasından kesecek şekilde geldiğinden 2. Merceğin asal eksenine paralel gidecek şekilde kırılacak ve asal eksene paralel olarak sistemi terk edecektir.


Doğru cevap C seçeneği.Çözüm – 6 

 Kmercek_T1C6


İnce merceğe asal ekseni odaktan keserek gelen I ışını bu mercekten asal eksene paralel gidecek şekilde kırılır. Kalın kenarlı merceğin asal eksenine paralel gelen ışın, uzantısı odaktan geçecek şekilde kırılır. Kırılan ışın I nolu kare bölmeden geçer.

Doğru cevap A seçeneği.


Iraksak Mercek Testi Soruları

Yakınsak Mercek Çözümlü SorularSANATSAL BİLGİ

18/04/2018

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI