IŞIĞIN PRİZMALARDAKİ HAREKETİ III

10. sınıflar ve üniversiteye hazırlık fizik konusu. Çeşitli şekil ve açılardaki prizmalarda ışığın hareketi. Prizma ve aynalardan oluşan sistemlerde ışığın izlediği yol. Çözümlü sorular.Soru – 1 

 Prizma_T3S1


Şekildeki sistem 2 adet eşkenar üçgen prizma ve bir adet düzlem aynadan meydana gelmektedir. Prizmalar camdan yapılmıştır ve sistem hava ortamında bulunmaktadır. K prizmasına şekildeki gibi gelen I ışını sistemi numaralandırılmış ışınlardan hangisi gibi terk eder?

(Camdan havaya sınır açısı: 42°)


Çözüm:

I ışını K prizmasına dik geldiğinden dolayı kırılmaya uğramadan prizmaya girer ve prizmanın karşı yüzeyine gelir. Bu yüzeyde normal ile 45° açı yaptığından dolayı tam yansımaya uğrar ve prizmanın tabanına gelir. Prizma tabanına dik gelen ışın kırılmadan K prizmasını terk eder ve düzlem aynaya gelir. Düzlem aynanın normali ile eşit açılar yaparak yansır ve L prizmasının tabanına dik olarak gelir. L prizmasına dik gelen I ışını üstteki dik kenarın normali ile 45° açı yapar ve tam yansımaya uğrar. Bu kenardan yansıyan ışın karşı kenara gelir ve bu kenarın normali ile de 45° açı yaparak tekrar yansır. Prizma tabanına dik gelen ışın kırılmaya uğramadan sistemi 5 nolu ışın gibi terk eder.

Prizma_T3C1 


Soru – 2 

Prizma_T3S2


Şekildeki prizma camdan yapılmıştır ve hava ortamında bulunmaktadır. Prizmaya gelen I ışını prizmayı numaralandırılmış ışınlardan hangisindeki gibi terk eder?


(camdan havaya sınır açısı: 42°)

Çözüm:

Soruyu çözmek için ışının prizmaya dik olarak geldiğini görmek ve bu şekilde karşı kenara gideceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Karşı kenarın normalini çizebilirsek soruyu çözmüş oluruz.

Normalin nasıl çizileceği ile ilgili bilgiler "Çözümlü Prizma Soruları –II" sayfasında anlatılmıştır. İlgili sayfanın linki bu sayfanın sonunda yer almaktadır.

 Prizma_T3C2


Üçgen prizmanın hipotenüsüne gelen ışın burada normal ile 60° açı yapacaktır. Bu açı sınır açısından büyük olduğu için ışın tam yansımaya uğrayacak ve prizma tabanına gelecektir. Oluşan üçgenlerin iç açılarını yazarsak prizma tabanında normal ile 30° lik açı yaptığını kolayca bulabiliriz. Çok yoğun ortamdan az yoğun ortama geçtiğinden dolayı normalden uzaklaşarak kırılacaktır.


Prizma Soruları -1

Prizma Soruları -2SANATSAL BİLGİ

07/04/2018

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI