IŞIĞIN YANSIMASI

10. sınıflar ve lys fizik konusu. Işığın yansıması. Düzgün ve dağınık yansıma. Yansıma kanunları konu anlatımı.


Işığın saydam bir ortamdan başka bir saydam ortama geldiğinde doğrultu ve yön değiştirerek tekrar geldiği ortama dönmesine yansıma adı verilir. 

Yansıma olayında ışık bir saydam ortamdan başka bir saydam ortama geldiğinde ışığın bir kısmı dağılmaya uğrar bir kısmı diğer saydam ortama geçer. Bir kısmı ise geldiği ortama geri döner. Işığın ne kadarının yansıyacağı saydam ortamın yüzeyine ve cinsine bağlıdır.

Yansıma olayında ışığın renk, frekans, hız gibi özellikleri değişmez. Sadece doğrultusu ve yönü değişir.

Düzgün ve Dağınık Yansıma

Işınların geldiği ortam düzgün ve tek bir normale sahipse ışınlar bu ortamdan yansımalarına düzgün yansıma denir. Düzgün yansımada yansıyan ışınlar birbirlerine paralel olarak hareket eder. Eğer ışığın çarptığı ortam düzgün değilse bu yüzey üzerinde ışıkların düştüğü her noktanın bir normali bulunur. Işın demetleri birbirlerine paralel olarak gelir ancak paralel yansımaz. Her bir ışık ışını farklı açılarla yansır. Bu yansıma şekli dağınık yansıma olarak adlandırılır.

Işınların geldiği ortam düzgün ve pürüzsüz ise ışıklar bu ortamdan düzgün olarak yansır. Düzlem aynalar ve durgun su yüzeylerindeki yansımalar düzgün yansımadır. Dalgalı su yüzeyi ve girintili çıkıntılı ortam yüzeylerinde ışık dağınık olarak yansır.

Görüntü oluşumu düzgün yansımada gerçekleşir. Yansımanın dağınık olması ışınların her yöne gelişigüzel dağılmasını ve ortamın aydınlanmasını sağlar.Yansıma Kanunları

Tüm ortamlar için geçerli olmak üzere yansımanın 2 kanunu vardır.

1. Gelen ışın, normal ve yansıyan ışın aynı düzlem üzerinde bulunur.

2. Yansıyan ışının yüzeyin normali ile yaptığı açı, gelen ışının yüzeyin normali ile yaptığı açıya eşittir.

duzgun yansima

daginik yansimayansima


α = Gelme Açısı

ẞ= Yansıma Açısı

N: Yüzey Normali


Gelme açısı yansıma açısına eşittir.

Yüzey normali ışığın düştüğü noktaya dik kabul edilen doğru parçasıdır. Düzgün yüzeylerde tüm yüzey normalleri aynıdır. Fakat pürüzlü yüzeylerde ışığın düştüğü noktaya göre değişiklik gösterir.SANATSAL BİLGİ

09/02/2017

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI