IŞIK FİLTRELERİ

10. Sınıflar ve tyt – yks fizik konusu. Işık filtreleri ve özellikleri. Magenta, sarı ve cyan filtre ile ışıkları inceleme. Çeşitli renteki filtreler ile cisimlerin aydınlatılması.


Üzerlerine düşen ışığın tamamını geçirmeyen renkli ve saydam maddelere ışık filtresi denir. Işık filtreleri belirli bir renk veya renklerde ışık elde etmek için kullanılır.


Örneğin, Yeşil ışık filtresi beyaz ışığa tutulduğunda filtreden sadece yeşil ışık geçer. Diğer renkler filtre tarafından soğurulur. Mavi ışık filtresi beyaz ışığa tutulursa sadece mavi renk geçer. Diğer renkler filtre tarafından soğurulur.

Sarı renkli ışık filtresi sadece kırmızı ve yeşil renkleri geçirir. Diğer renkleri soğurur. Beyaz ışığa sarı filtre tutulursa bu filtre ile aydınlatılan ortam sarı renkli olur.

Kırmızı, yeşil, mavi ve beyaz renkli levhalara beyaz filtre ile bakılırsa levhaların hepsi kendi renginde görünür Çünkü beyaz filtre tüm ışıkları geçirmektedir. Her levha kendi rengindeki ışığı yansıtmaktadır. Bu levhalara çarpan ışık ışınlarından levhaların yansıttığı ışınlar filtreden geçerek gözümüze gelmektedir. 

Lightfilter_S10I1


Şimdi aynı levhalara sarı ışık filtresi ile bakalım.


Örnek:

Sarı ışık filtresi ile kırmızı, yeşil, mavi ve beyaz levhalara bakmak.

Lightfilter_S10I2


Sarı ışık filtresi sadece kırmızı ve yeşil renkli ışıkları geçirir. Beyaz ışık tüm renkleri içermektedir. Sarı filtre ile bakılırsa sarı görünür. Çünkü filtre sadece kırmızı ve yeşil renkleri geçirdiğinden bunların karışımı olan sarı renk görülecektir.

Mavi renk filtreden geçemediğinden siyah görünecektir.

Kırmızı ve yeşil levhalar kendi renklerinde görülecektir.


Örnek:

Cyan renkli filtre ile kırmızı, yeşil, mavi ve beyaz renkli levhalara bakmak.

Lightfilter_S10I3


Cyan renkli bir ışık filtresi sadece yeşil ve mavi renkleri geçirir. Beyaz ışıkta sadece bu iki rengi geçireceğinden beyaz renkteki levha yeşil ve mavinin karışımı olan cyan renginde görülecektir. Yeşil ve mavi renkli levhalar kendi renklerinde görülecektir. Kırmızı levha siyah görünecektir.


Örnek:

Magenta filtre ile kırmızı, yeşil, mavi ve beyaz renkli levhalara bakmak.

Lightfilter_S10I4


Magenta rengi, kırmızı ile mavi rengin karışımından meydana gelir. Bu filtre ile beyaz renkli levhaya bakılırsa, filtre beyaz levhadan yansıyan ışıklardan sadece kırmızı ve mavi renklerin göze gelmesine izin verir. Böylece beyaz levha magenta renginde görülür. Kırmızı ve mavi renkler kendi renklerinde görülürken, yeşil renkli levha siyah görünür.


Örnek:

Kırmızı renkli filtre ile sarı bir cisme bakan bir kişi sarı cismi hangi renkte görür.


Çözüm:

Sarı renk, yeşil ve kırmızının birleşiminden meydana gelir. Kırmızı filtre ise sadece kırmızı ışığı geçirir. Sarı renkli cisimden yansıyarak filtreye gelen kırmızı ve yeşil renklerden filtreden sadece kırmızı ışık geçer. Böylece sarı renkli cisim kırmızı renkte görülür.

Lightfilter_S10I5


Örnek:

Beyaz bir levhaya magenta filtre altında beyaz ışık gönderiliyor. Bu levhaya kırmızı filtre ile bakılıyor.

Levha hangi renkte görünür?


Çözüm:

Magenta filtre beyaz ışığın renklerinden sadece kırmızı ve mavi renkleri geçirecek, diğer renkleri soğuracaktır. Beyaz levha magenta görülecektir. Bu levhaya kırmızı filtre ile bakılırsa filtre sadece kırmızı ışığı geçireceğinden levha kırmızı renkte görülecektir.

Lightfilter_S10I6


Cisimlerin Renkli GörülmesiSANATSAL BİLGİ

01/04/2018

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI