OPTİK TEST ÇÖZÜMLERİ

10 Sınıf fizik konusu. Düzlem, çukur ve tümsek aynalar ile ilgili çözümlü testin çözümleri.Çözüm – 1 

 Tumsek Ayna T1C1


Tümsek aynaya uzantısı odaktan geçecek şekilde gelen I ışını aynadan paralel yansır. Çukur aynaya paralel gelen ışın çukur aynanın odağından geçecek şekilde yansır.

Cevap C seçeneği


Çözüm – 2 

 Tumsek Ayna T1C2


Tümsek aynaya gelen ışın normalle eşit açı yaparak yansır ve çukur aynanın odağından geçer. Çukur aynaya odağından geçerek gelen ışın çukur aynanın asal eksenine paralel olarak yansır. Tümsek aynaya paralel gelen ışın uzantısı odaktan geçecek şekilde yansır.

Cevap A seçeneği.


Çözüm – 3 

 Tumsek Ayna T1C3


Işın tümsek aynanın odağından geçecek şekilde gelmektedir, paralel yansıyacaktır. Tümsek aynadan yansıdıktan sonra çukur aynanın asal eksenine paralel gelen ışın, çukur aynanın odağından geçecek şekilde yansır. Tekrar tümsek aynaya gelen ışın uzantısı yardımcı odaktan geçecek şekilde yansır ve düzlem aynaya gelir. Düzlem aynanın normaliyle eşit açılar yaparak yansıyan ışın çıkışta V noktasından geçecektir.

Işının tümsek aynadan 2. Yansımasını çizmek için gelen ışına paralel olacak şekilde yardımcı eksen çizilmiştir.


Çözüm – 4 

 Tumsek Ayna T1C4


Tümsek aynaya paralel gelen ışın, uzantısı odaktan geçecek şekilde yansıyarak düzlem aynaya gelecektir. Düzlem aynadan yansıdıktan sonra çukur aynanın odağından geçerek çukur aynaya gelecektir. Çukur aynanın asal eksenine paralel yansıyan ışın tümsek aynada uzantısı odaktan geçecek şekilde yansıyacaktır.

Cevap B seçeneği.


Çözüm – 5 

 Tumsek Ayna T1C5


Tümsek aynaya asal ekseni f(odak uzaklığı) kadar mesafeden keserek gelen ışın aynadan, uzantısı f/2 kadar mesafeden geçecek şekilde yansır. Tümsek aynadan yansıyarak düzel aynaya gelen ışın normalle eşit açılar yapacaktır. Işının çukur aynadan yansıdıktan sonra gideceği yolu çizmek için şekildeki merkezden bu ışına paralel bir ışın çizilir ve yardımcı odak noktası saptanır. Yansıyan ışın bu yardımcı odaktan geçecektir.

Cevap D seçeneği.


Çözüm – 6 

 Tumsek Ayna T1C6


Çukur aynanın asal eksenini odaktan keserek gelen ışın, bu aynadan aynanın asal eksenine paralel olarak yansır. Tümsek aynaya paralel gelen ışın, uzantısı odaktan geçecek şekilde yansıyacaktır. Düzlem aynaya gelen ışın normalle eşit açılar yaparak yansır ve tekrar çukur aynaya gelir. Çukur aynanın tepe noktasına gelen ışın asal eksenle eşit açılar yaparak yansır.

Cevap B seçeneği.


Çözüm – 7 

 Tumsek Ayna T1C7Düzlem aynaya gelen ışın normalle eşit açı yaparak yansır ve çukur aynanın asal eksenini 3f/2 uzaklıkta keserek çukur aynaya gelir. Çukur aynadan asal ekseni 3f uzaklıkta kesecek şekilde yansıyan ışın, tümsek aynaya f uzaklıktan gelmiş olur. Tümsek aynaya f kadar uzaklıktan gelen ışın, uzantısı asal ekseni f/2 uzaklıkta kesecek şekilde yansır.

Cevap A seçeneği.Çözüm – 8 

 Tumsek Ayna T1C8Çukur aynanın asal eksenine paralel gelen ışın yansıdıktan sonra odaktan geçer. Tümsek aynaya ışın f (odak uzaklığı) kadar mesafeden geldiğinden uzantısı asal ekseni f/2 uzaklıkta kesecek şekilde yansır. Işın, düzlem aynanın normaliyle eşit açılar yaparak yansıdıktan sonra tekrar çukur aynanın odağından geçerek çukur aynaya gelir ve asal eksene paralel olarak yansır.

Cevap E seçeneği


Test Soruları

Çukur Ayna Çözümlü Sorular

Düzlem Ayna Çözümlü Sorular


SANATSAL BİLGİ

11/03/2017

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI