SINIR AÇISI ve TAM YANSIMA

11. sınıflar ve ygs – lys fizik konusu. Işığın kırılması olayında sınır açısı, tam yansıma ve görünür derinlik kavramları. Konu anlatımı.


Bir ışık az yoğun ortamdan çok yoğun ortama geçerken normale yaklaşarak kırıldığı için, az yoğun ortamdan daha yoğun ortama her zaman geçer. Ancak ışık çok yoğun ortamdan az yoğun ortama geçerken normalden uzaklaşarak kırıldığından belli bir açıda yüzeyleri ayıran çizgiye teğet olarak gidecektir. Bu açı dahada artırılırsa ışık 2. Ortama geçemeyip geldiği ortama tam yansıma yapacaktır.


İşte ışığın az yoğun ortamdan çok yoğun ortama geçerken ortamları ayıran çizgiye paralel gittiği açıya sınır açısı denir. Işık sınır açısından daha büyük açı ile geldiğinde 2. Ortama geçemeyip geldiği ortama geri dönmesine tam yansıma adı verilir.

Tam Yansimaİki ortam arasındaki sınır açısını bulmak için aşağıdaki gibi bir formül kullanılabilir.

Sinr = n2
n1
Sinr: sınır açısının sinüsü

n2: İkinci ortamın kırıcılık indisi

n1: Birinci ortamın kırıcılık indisi


Sınır Açısı Özellikleri

a- Gelme açısı sınır açısından küçükse ışın ikinci ortama geçer.

b – Gelme açısı sınır açısına eşitse, ışık ortamları ayıran çizgiye teğet olarak gider.

c – Gelme açısı sınır açısından büyükse ışın ikinci ortama geçemez ve tam yansıma yapar.

d- Kırıcılık indisleri arasındaki fark az olan ortamlar için sınır açısı, kırıcılık indisi arasındaki fark büyük olan ortamların sınır açısından daha büyük olur. Görünür Derinlik

İnsan gözünün cisimleri görebilmesi için cisimlerden yansıyan ışınların göze gelmesi gerekir. Az yoğun ortamdan (kırıcılık indisi küçük olan), çok yoğun ortama bakan bir kişi bu ortamdaki cisme bakarken cismi bulunduğu yerden daha yüksekte görür. Çok yoğun ortamdan az yoğun ortama bakan bir kişi ise o ortamda bulunan bir cismi olduğundan daha uzakta görür. Bu durum ışığın farklı ortamlardan geçerken doğrultusunun değişmesi ve normalden uzaklaşmasının veya normale yaklaşmasının bir sonudur.

Bu olayın sebebi eğer az yoğun ortamdan çok yoğun ortama bakılıyorsa, çok yoğun ortamdaki cisimden çıkan ışınlar göze gelirken çok yoğun ortamdan az yoğun ortama geçerler. Göz bu cisimleri kırılan ışının uzantısının normali kestiği noktada görür. Bu nedenle cisim daha yüksekte görülür.

Çok yoğun ortamdan az yoğun ortama bakılırken, az yoğun ortamdaki cisimden çıkan ışınlar, ortam değiştirirken normale yaklaşarak kırılacaktır. Bu ışınların uzantısı normali olduğundan daha derin noktada kesecektir. Cisimde daha derinde görünecektir.

 Gorunur Derinlik


Görünür derinlik aşağıdaki formülle bulunabilir.

h’ =h.n1
n2
h’: Görünür Uzaklık

h: Cismin Uzaklığı

n1: Gözlemcinin Bulunduğu Ortamın Kırıcılık İndisi

n2: Cismin Bulunduğu Ortamın Kırıcılık İndisi


Işığın KırılmasıSANATSAL BİLGİ

22/03/2017

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI