SU DALGASI YANSIMA SORULARI II

Fizik dersi dalgalar konusu. Su dalgalarının yansıması. Küresel ve çukur engellerden yansıma. Su dalgasının birden fazla çukur engelden ve tümsek engelden yansıması. Çözümlü sorular.


Soru – 1

Su_dyt2s1 


Şekilde görülen iki küresel engelden 1. Engelin odak uzaklığı(F1) 10 cm, 2. Engelin odak uzaklığı(F2) 15 cm’dir. 1. Engelin odak noktasından dairesel olarak oluşturulan bir atma 30 saniye sonra 2. Engelin odağında toplanıyor.

Atmanın hızı 2 m/s olduğuna göre iki engel arası mesafe kaç cm’dir?


Çözüm:

Su_dyt2c1


1. engelin odağından çıkan atma 1. Engelden doğrusal dalga olarak yansır ve 2. Engele gider. 2. Engele doğrusal gelen dalga 2. engelden dairesel olarak yansır ve 2. Engelin odağında toplanır. Bu süre içinde aldığı yolu hesaplayalım.

Atma F1’den T1’e gidinceye kadar 10 cm yol alır.

T1’den F1’e gidinceye kadar yine 10 cm yol alacaktır.

F1’den F2’ye gidinceye kadar x cm yol alacaktır.

F2’den T2’ye gidinceye kadar 15 cm yol alacaktır.

T2’den tekrar F2’ye gidinceye kadar yine 15 cm yol alacaktır.

Aldığı toplam yol L olsun.

L = 10 + 10 + 15 + 15 + x

L = 50 + x cm

Atmanın bu süre zarfında 2 cm/s hızla ne kadar yol aldığını bulalım.

Ld = 2.30 = 60 cm

Atma 60 cm yol almıştır, bu yol L uzunluğuna eşittir.

50 + x = 60

x = 10 cm olarak bulunur.

Soru – 2

 Su_dyt2s2Şekildeki tümsek engele gelen X dalgasının tümsek engelden yansımasını çiziniz.


Çözüm:

 Su_dyt2c2


Tümsek engele dalga nereden gelirse gelsin, odak ile engel arasında bir noktadan oluşuyormuş gibi yansıyacaktır. Dalga engele gelirken ilk olarak merkezi engele çarpıp yansıyacak, en son uç kısımlar tümsek engele çarpıp yansıyacaktır. Bu nedenle dalga şekil değiştirerek ters dönecektir. 1. Dalganın ve 2. Dalganın çukur ve tümsek kısımlarına dikkat ediniz. Bu durum engele ilk dalganın merkezinin ulaşmasından kaynaklanmaktadır. Bu tip sorularda genellikle bu nokta üzerinde duruluyor. Dalganın engelin ardında odak ile engel arasında bir noktadan çıkıyormuş gibi yansıdığını ve ters döndüğünü bilmek yeterlidir.


Soru – 3

 Su_dyt2s3


Şekildeki gibi doğrusal engele gelen K – L dalgası doğrusal ve çukur engelden yansıdıktan sonra nerede toplanır? Çizerek gösteriniz.


Çözüm – 3 

 Su_dyt2c3


K – L dalgası doğrusal engelde geliş açısına eşit bir açı ile yansır. Yansıyan dalga çukur engele doğrusal olarak gider. Çukur engele doğrusal olarak gelen dalga, çukur engelden yansıdıktan sonra engelin odağında toplanır.

Burada doğrusal dalganın merkezinden tek ışın çizmemiz, dalganın merkezinin çukur engelin odağında olacağını belirlememiz için yeterlidir. İsterseniz K ve L noktalarından da engele ışınlar göndererek engelden yansıdıktan sonra izlediği yolu görebilirsiniz.


Su Dalgası Yansıma Soruları -1SANATSAL BİLGİ

27/02/2019

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
YORUMLAR
azad
Çok çok güzel olmuş ellerinize sağlık
mali yasemin
çok güzel olmuşş
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI