BURUN VE YAPISI

11. Sınıflar ve Lys biyoloji konusu. Solunum ve koku alma duyu organı olan burnun yapısı ve görevleri konu anlatımı.

Burun koku alma ve solunum organıdır.

Burun önden iki delikle dışarıya, arkadan iki delikle yutağa açılır.

Burunda burun kanalları, kıllar, kılcal kan damarları, koku alma hücreleri, sinirler ve mukoza bulunur. Koku duyusunu alan hücreler burun boşluğunun üst kısmında yer alır. Bu alana sarı bölge adı verilir. Koku reseptörlerinin aksonları kalbur kemiğini geçerek koku soğancığına girer ve buradaki sinir hücreleri ile sinaps yapar.

Burundaki kıllar solunan havadaki mikropları tutar, ayrıca solunan havayı nemlendirerek akciğerlere nemli ve ılık havanın girmesini sağlar.

Burun boşluğunda yer alan mukus tabakası burnun devamlı nemli kalmasını sağlar.

Uzun süre aynı koku alınırsa duyu hücreleri yorulur ve artık o koku hissedilmez. Buna koku uyumu denir. Aynı anda başka bir koku alınırsa bu koku hemen hissedilir.

Kokuyu ileten sinirler organizmadaki en ince ve yavaş sinirlerdir. Diğer duyu organlarına göre algı daha geç gerçekleşir.Koku duyusunu alan hücreler burun boşluğunun üst kısmında yer alır. Bu bölgede üç tip hücre bulunur bunlar; koku reseptörleri, destek hücreleri ve bazal hücrelerdir.

Koku hücreleri bipolar nöron kabul edilir, bu hücrelerin gövdeleri destek hücrelerinin arkasında bulunmaktadır. Her bir burun boşluğunda 25 milyon kadar koku hücresi vardır.

Bowman bezleri mukoz salgısı yapar. Bu salgı mukozayı nemli tutar aynı zamanda koku taneciklerini çözücü özellik gösterir.

Destek hücreleri çoğunlukla silindirik epitel hücrelerdir. Komşu hücrelerle bağlantıyı sağlarlar. Koku hücrelerinin beslenme ve diğer destek işlevlerini yerine getirirler.

Bazal Hücreler, destek hücrelerinin bazal kısmında yer alırlar. Hızlı bölünme gösteren bu hücrelerden destek hücreleri gelişir. Yaklaşık olarak iki ayda dökülerek kaybolur ve bazal hücrelerin farklılaşması ile yenileri oluşur.

Kokunun algılanabilmesi için herhangi bir maddeden çıkan koku moleküllerinin havaya karışması gerekir. Bu koku molekülleri solunan hava ile birlikte alınır ve burun konkalarına gelir. Burada mukus tabakası içinde çözünür ve reseptörler tarafından alınarak koku soğancığındaki sinirlere aktarılır ve beyne iletilir.Tat Alma Duyusu: Dil


SANATSAL BİLGİ

21/02/2017

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI