ÇAYIR SAVAN VE MAKİLER

Biyoloji dersi, ekosistem konusu. Çayır, savan ve maki biyomları. Bu biyomların sıcaklık ortalamaları ve yağış miktarları. Bitki örtüleri ve hayvan toplulukları. Konu anlatımı.


Çayır Biyomları

Çayırlar yazların sıcak, kışların soğuk geçtiği az miktarda yağış alan yerlerde oluşan bitki örtüsüdür. Bu bölgelerde yıllık yağış miktarı büyük bitkilerin ve ormanların oluşmasına yetecek miktarda değildir. Ancak yağış miktarı çayır ve küçük bitkilerin yetişmesi için yeterlidir.

Çayırların boyu yağış miktarına göre değişir. Fazla yağış alan yerlerde gür çayırlar oluşurken, az yağış alan yerlerde seyrek ve kısa boylu çayırlar oluşur. Çayırlar, yeryüzünde geniş alanlar kaplarlar. Toprak üstü örtüsü görevi görürler, toprağı rüzgardan ve diğer mekanik aşınmalardan korurlar. Kısa sürede yetişip toprağa karıştıkları için toprağı humus bakımından zengin tutarlar.

Çayırlar bulundukları yerin havasını temizlerler, kaynak sularını toplar ve suyu tutarlar. Çayırlar koyun, keçi, sığır gibi hayvanlar için geniş beslenme alanı oluştururlar. Yüksek boylu çayırların bulundukları bölgeler hayvancılık için en elverişli bölgelerdir.

Türkiye’de çayırlar Erzurum – Kars platosunda, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görülür. Özellikle Erzurum – Kars platosu geniş ve gür çayırları ile bu bölgede hayvancılığın gelişmesini sağlamıştır.

Çayır biyomlarında evcil hayvanlar dışında ceylan, antilop, bizon, tavşan, tilki, serçe, karga, sincap gibi hayvanlar yaşar. 

Bu bölgelerde daha çok tahıl ve baklagiller tarımı yapılır.

cayir_savan


Savan Biyomları

Tropikal iklim bölgelerinde görülen biyomlardır. Savanlar uzun süre yeşil kalan gür ve uzun boylu ot topluluklarıdır. Bu otların içerisinde yer yer kuraklığa dayanıklı ağaçlar (akasya, baobap vb.)yer alır.

Bu bölgelerde yağışlar genellikle yazın düşmektedir. Yıllık yağış çok yüksek değildir ve yılın 8 ayı neredeyse kurak geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 24 – 29 °C dir. Başlıca yayılma alanları Güney Amerika ve Afrika kıtalarıdır. Sudan, Çad, Nijerya, Kolombiya, Venezuella, Brezilya, Mali, Peru, Bolivya, Moritanya’da görülür.

Bu bölgeler hayvan sayısı ve çeşitliliği bakımından oldukça zengindir. Zebra, zürafa, aslan, çakal, antilop, tilki, devekuşu, sırtlan, fil, çita gibi hayvanlar, çeşitli böcekler ve kuşlar yaşar.


Makiler

Makiler kısa boylu, tıknaz her mevsim yeşil kalabilen bitkilerdir. Bu biyomlarda yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. Yıllık yağış miktarı 30 – 50 cm dir. 

Bu biyom orta kuşak karalarının kıyı kesimlerinde görülür. Türkiye’de Akdeniz kıyıları tipik maki biyomudur. Ege bölgesinde de makilik alanlar görülür.

Zeytin, defne, ardıç, köknar, ladin, sedir gibi ağaçlar makilerin tipik bitki örtüsünü oluşturur. Ayrıca birçok yabani otlar ve çimenler bulunur.

Bu bölgede birçok sürüngen, böcek ve kuş türü yaşamaktadır.


Akarsu ve Göl Biyomları

Okyanus Biyomları


SANATSAL BİLGİ

15/04/2019

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI