DİLİN YAPISI VE GÖREVLERİ

11. sınıflar ve Lys biyoloji konusu. Duyu organlarından tat alma duyusu organı olan dilin yapısı ve görevleri konu anlatımı.

Dil çizgili kaslardan meydana gelen, hem konuşmaya hem beslenmeye yardımcı olan ve aynı zamanda tat alma duyusu organı olarak görev yapan bir organdır. 

Dilin yapısını oluşturan çizgili kasları, kasların arasında bulunan bağ dokular birleştirir. Bağ dokusu arter, yağ dokusu ve elastik lifler bakımından zengindir.

Dilin üst yüzünde papillalar bulunur ve mukoza ile örtülüdür. Papillalar tat memecikleri adı verilen çıkıntılardır. Bunların yapısında tatlara duyarlı tat tomurcukları bulunur.

Dilin üst kısmında bulunan epitel hücreler, çok katlı yassı epitel hücrelerden oluşur.

Dilin alt yüzü düz şekildedir. Bu kısımda bulunan bağ doku, üstte bulunan epitel dokuyu yukarı doğru iterek papillaları meydana getirmiştir.

Dilde üç tip papilla bulunur. Bunlar; ipliksi papilla, mantarsı papilla ve oluklu papilla dır.

İpliksi papillalar ipliksi ve koni biçiminde olup dilin dorsal yüzeyinde yer alırlar, tat tomurcuğu içermezler. Sindirime yardımcı olarak görev yaparlar.

Mantarsı papillalar Dil sırtının ön kısımlarında yer alıp şekil olarak mantara benzerler. Tat tomurcukları bu papilların üzerini örten mukoza tabakasında yer alırlar.

Oluklu Papillalar Dilin üzerinde yer alırlar. Oluk şeklindedirler. Buradaki her papillada 90 – 250 arası tat tomurcuğu yer almaktadır. Acı duyusunu alan tat tomurcukları bu bölümde bulunur.

Tat tomurcukları çok katlı yassı epitel içerisine gömülü oval yapılı yassı küçük cisimciklerdir. Duyu hücreleri, destek hücreleri ve bazal hücrelerden meydana gelir. Bazal uçtan çıkan aksonlar ağ şeklinde tat duyusu sinirlerini oluşturur.

Destek hücreleri destek görevini yapar Bazal hücreler ise tat ve destek hücrelerine dönüşürler.Tat Alma Fizyolojisi

Besinler tükrükte çözünerek tat alma cisimciklerindeki duyu hücrelerini uyarırlar. Duyu hücreleri aldıkları bu kimyasal etkiyi elektriksel enerji haline dönüştürür. Oluşan bu uyartı tat alma sinirleri ile beyindeki tat alma merkezine iletilir.

Belirli tat duyusunu alan tomurcuklar dil üzerinde belirli yerlerde daha yoğun olarak bulunurlar.

Dilin uç kısmı tatlıyı, Ön yan kenarlar tuzluyu, arka yan kenarlar ekşiyi, arka kısım ise acıyı algılar.


Koku Alma Duyusu Olarak Burun


SANATSAL BİLGİ

21/02/2017

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI