FOTOSENTEZ

Ygs ve 11. sınıf biyoloji konusu. Fotosentezin tanımı, önemi ve özellikleri. Fotosentezin tarihsel gelişimi. Konu anlatımı.


Klorofile sahip canlıların güneş enerjisini kullanarak havadan aldıkları CO2 i ve kökten aldıkları suyu parçalayarak besin sentezlemeleri ve havaya O2 salınımı yapmaları olayına fotosentez denir.

Yeryüzünde hayatın devamı fotosentez sayesinde mümkün olmaktadır. Klorofile sahip canlılar fotosentez ile hem kendi ihtiyaçlarını karşılarken, hem de diğer canlıların ihtiyacını karşılamaktadırlar. Havada zararlı bir gaz olan CO2 emilerek hemen tüm canlılar için gerekli olan O2 üretilir. Öte yandan yeryüzünde yaşayan çok hücreli canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için enerjiye gereksinimleri vardır. Bu enerjiyi bitkilerin fotosentez ile ürettikleri besinlerden sağlarlar. Bitkiler CO2 ve H2O yu kullanarak karbonhidrat sentezi yaparlar. Diğer canlılar bu karbonhidratları kullanarak enerji üretir ve bu yolla hayatını devam ettirir. Fotosentezin enerji döngüsündeki bir başka şekli ise bitkilerle beslenen hayvanları tüketen diğer canlılar, bu hayvanlardaki yağ, protein ve karbonhidratlardan enerji ve vücutları için gerekli olan diğer bileşikleri alırlar. Böylece fotosentez doğrudan veya dolaylı olarak yeryüzünde hayatın devamını sağlamaktadır.


Fotosentez denklemi aşağıdaki gibidir.Fotosentez konusunda ilk önemli çalışmalar 1770 – 1780 yılları arasında Joseph Priestley tarafından yapılmıştır. Priestley boş bir fanusa bir mum veya bir fare koyarak, fanusun ağzını kapattığında mumun bir süre sonra söndüğünü, farenin de bir müddet sonra öldüğünü gözlemlemiştir

Priestley Başka bir cama biraz nane ve su koymuş bunu bir boru ile cam fanusa bağlayarak ilk deneyi tekrarladığında, mumun sönmediğini ve farenin ölmediğini görmüştür. Priestley deney sonucunu yeşil bitkilerin oksijen ürettiğini ve solunumun tersi bir olay meydana getirdikleri şeklinde açıklamıştır.

Alman bilimci Jan Ingenhousz, yaptığı deneylerle yeşil bitkilerin fotosentez yapabilmek için güneş ışığına ihtiyaç duyduklarını göstermiştir.

Bu iki bilimadamının çalışmalarına dayanarak bitkilerin havadan CO2 aldıkları ve O2 ürettikleri tezi ileri sürülmüştür.

İsviçreli Nicolas Theodore De Saussure ise bitki ağırlıklarını izleyerek fotosentezde suyun kullanıldığını ileri sürmüş ve fotosentezin bugün bilinen denklemini ortaya koymuştur.

1883 yılında Alman Theodor Wilhelm Engelman, fotosentez hızının, ışığın dalga boyuna bağlı olduğunu ve dalga boyuna göre değişiklik gösterdiğini açıklamıştır.

1951 yılında ise Amerikalı Melvin Calvin fotosentezin Calvin döngüsünü açıklamıştır.Fotosentezin Özellikleri

1. İnorganik maddeler kullanılarak organik madde sentezi yapılır.

2. Havadaki CO2 emilir, havaya O2 verilir.

3. Işık enerjisi besin yapısındaki kimyasal bağ enerjisine dönüştürülür.

4. Bir molekül besin sentezi için 6 molekül CO2 ve 6 molekül su kullanılır.

5. Fotosentez, mavi – yeşil algler, fotosentetik bakteriler, öglena ve yeşil bitkiler tarafından yapılır.

6. Fotosentez olayı ökaryot canlılarda kloroplastlarda, prokaryot canlılarda ise stoplazma ve hücre zarı kıvrımlarında gerçekleşir.

7. Fotosentez olayı gece gerçekleşmez.

8. Fotosentezin meydana gelmesi için gerekli olan maddeler ışık, klorofil, karbondioksit, su ve canlı organizmadır.

 


FOTOSENTEZ İÇİN GEREKLİ FAKTÖRLER

Fotosentez Çözümlü SorularSANATSAL BİLGİ

11/112016

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI