HİPOFİZ BEZİ VE GÖREVLERİ

11. sınıf ve yg, lys biyoloji konusu. Hipofizden salgılanan somatotropin, tiroit uyarıcı, folikül uyarıcı, melanosit uyarıcı hormonlar. Luteinleştirici hormon ve prolaktin hormonları ve görevleri.


Hipofiz bezi ara beynin ön tarafında, hipotalamusun altında yer alır. Ön lob ve arka lob olmak üzere iki bölümden oluşan hipofiz bezi küçük ama çok önemli bir bezdir. Salgıladığı birçok hormon ile endokrin bezlerin çalışmasını kontrol eder. Hipofizin ön lobuna nörohipofiz, arka lobuna adenohipofiz adı verilmiştir.

hipotalamus

Hipofiz bezinin %75 ini ön lob oluşturur. Ön lobdan; somatotropin hormonu(STH), folikül uyarıcı hormonu (FSH), luteinleştirici hormon (LH), tiroit uyarıcı hormon (TSH), adrenokortikotropik hormon (ACTH), prolaktin hormonu (LTH) ve melanosit uyarıcı hormonu (MSH) salgılanır.


Hipofiz bezinden bazıları doğrudan hedef organa etki ederken, bazıları diğer endokrin bezlerinin çalışmasını düzenleyerek dolaylı yoldan etki eder.

hipotalamus

Somatotropin Hormonu (STH):

Hipofizin ön lobundan salgılanan bu hormona büyüme hormonu da denilmektedir. Bu hormonun hedef organı tüm hücrelerdir. Bu hormon büyümeyi kontrol eder. Hücre çoğalmasını sağlar, protein sentezini artırır, kan şekerini yükseltir, yağ depolarını kullandırıp karbonhidrat depolarını korur. Büyüme çağında bu hormon fazla salgılanırsa devlik (jigantizm), az salgılanırsa cücelik(dwarfizm) meydana gelir. Büyüme durduktan sonra bu hormonun fazla salgılanması el, ayak ve yüz kemiklerinde orantısız büyümeye sebep olur. Bu rahatsızlığa akromegali adı verilir.

Tiroit Uyarıcı Hormon (TSH)

Tiroit bezinin çalışmasını ve bu bezden tiroksin hormonunun salgılanmasını denetler. Tiroid bezinden iyot tutulması bu hormon denetiminde olur.

Adrenokortikotropik Hormon (ACTH)

Böbrek üstü bezlerinin korteks bölümüne etki eder ve bu bölümden hormonların salgılanmasını kontrol eder. Bu hormonun yetersiz salgılanması kortizol, androjen ve aldesteron hormonlarının az salgılanmasına sebep olur. ACTH nin fazla salınması ise bu hormonların fazla salgılanmasına neden olur.

Folikül Uyarıcı Hormon (FSH)

Bu hormon cinsiyet hormonudur. Cinsiyet ile ilgili özelliklerin gelişmesini düzenler. Üreme hücrelerinin gelişmesini düzenler.

Luteinleştirici Hormon (LH)

Bu hormon da cinsiyet hormonudur. Östrojen, progesteron ve testosteron hormonlarının salgılanmasını sağlar.

 Prolaktin Hormonu (LH)

Bu hormon sadece kadınlarda salgılanır. Analık içgüdüsünün gelişmesini ve doğumdan sonra süt salgılanmasını düzenler

Melanosit Uyarıcı Hormonu (MSH)

Hedef organı deridir. Derinin dermiş ve epidermis hücrelerine etki eder. Bu tabakalar arasında yer alan ve pigment ihtiva eden melanosit hücrelerini uyarır. Melanositler cilt rengi üzerinde etkili olan hücrelerdir.


Hipofizin Arka Lobundan Salgılanan Hormonlar

Hipofizin arka lobundan salgılanan hormonlar hipotalamusta üretilir. Nöronlar tarafından hipofize taşınan bu hormonlar hipofizde depo edilerek gerektiğinde salınır.

Hipofizin arka lobundan oksitosin ve antidiüretik hormon salgılanır.

Oksitosin Hormonu

Bu hormon doğum sonrası rahim faaliyetlerini düzenler.


Antidiüretik Hormonu (ADH)

Temel görevi vücudun sıvı dengesini düzenlemek ve kan basıncını kontrol etmektir. Suyun böbreklerden geri emilimini sağlar ve kandaki su miktarını düzenler.

ADH hormonu kandaki madde yoğunluğuna bağlı olarak çalışır. Kanda madde yoğunluğu artınca suyun böbreklerden geri emilimini ve su içme isteğini artırarak kandaki yoğunluğu normale döndürür. Kandaki madde yoğunluğu düşerse ADH bu kez su içme isteğini düşürür, suyun böbreklerden emilimini azaltır ve dengeyi sağlar.

ADH yetersiz salgılandığında suyun böbreklerden geri emilimim azalır ve aşırı su kaybı olur. Birey devamlı su içme isteği duyar.PANKREAS BEZİ VE HORMONLARISANATSAL BİLGİ

12/12/2016


 

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI