OMURGALI HAYVANLAR

Hayvanlar alemi canlılarından balıklar, iki yaşamlılar, sürüngenler, kuşlar, memeliler. Bu canlıların ortak özellikleri.

a. İlkel Kordalılar


İlkel kordalılar omurgalı hayvanlar ile omurgasız hayvanlar arasında geçiş formunda olan canlılardır. Sırt bölgelerinde notokord(sırt ipliği) bulunur. Bu canlıların iskeletleri kıkırdaktan oluşur, yutak bölgelerinde solungaç yarıkları vardır.

b. Gelişmiş Kordalılar

Bu canlıların ortak özellikleri, kapalı dolaşım sistemine sahip olmaları, boşaltım organı olarak böbrek bulunması, alyuvarlarında hemoglobin bulunması, ayrı eşeyli olmaları, katı besinlerle beslenmeleridir.

Gelişmiş kordalılar beş sınıfa ayrılırlar.


1. Balıklar

Tatlı sularda, denizlerde, okyanuslarda yaşarlar. Hareketlerini yüzgeçlerle sağlarlar. Etçil, otçul, hem etçil hem otçul olarak beslenen üyeleri vardır.

Balıkların derileri pullarla kaplıdır, kalpleri iki odacıklıdır, kalplerinde daima kirli kan bulunur. Soğukkanlı hayvanlardır.

Kıkırdaklı balıklar

İskeletleri kıkırdak yapıda olan balıklardır. Hareketli çeneye sahiptirler. Büyük çoğunluğu tuzlu sularda yaşayan bu canlı grubunda iç döllenme görülür.

Köpek balıkları, vartozlar, tırpanalar bu gruptandır.

Kemikli balıklar

Bu balık türlerinin iskeletleri belli yerlerde kemikleşme gösterdiğinden, kemikli balık olarak adlandırılmışlardır. Çeneleri çok iyi gelişmiştir ve güçlü dişleri vardır. Bu balık türlerinin çoğunda yüzme keseleri varken çok az kısmında akciğer bulunur. Yüzme keseleri sayesinde su içerisindeki konumlarını ayarlayabilirler.

Çoğunlukla ayrı eşeylidirler. Çoğunlukla etçil olarak beslenirler, bununla beraber hem etçil hem otçul olan türleride mevcuttur. Hamsi, çipura bu gruba örnektir.

2. İki yaşamlılar

Bu canlı türleri suda ve karada yaşamaya uyumludurlar.

Derileri çıplak nemli ve yumuşaktır.

Gaz alışverişini akciğer, deri, solungaç ve ağız boşluğu astarıyla yaparlar, bazıları bu solunum türlerinden birisini bazıları hepsini yapar.

Kalpleri üç odacıklıdır, soğukkanlı hayvanlardır. Dış döllenme ve dış gelişme gözlenir.

Boşaltım ürünleri larva halinde amonyak, ergin dönemde üredir.

Metamorfoz geçirirler.

Semender ve kurbağa bu canlılara örnek verilebilir.

3. Sürüngenler

Sürünerek hareket ederler, iç iskelete sahip olmalarının yanında, keratin yapılı pullardan meydana gelmiş bir dış iskeletede sahiptirler. Derilerinin sert keratin yapıda olması bu hayvanların su kaybını önler.

Kalpleri üç odacıklıdır, yalnız timsah kalbi dört odacıklıdır, vücut sıcaklıkları ortamla değiştiği için çok soğuk iklimlerde yaşayamazlar. Büyük kısmı akciğer solunumu yapar, eşeyli üreme görülür. Büyük kısmı iç döllenmeden sonra yumurtalarını genelde suya yakın bölgelere bırakır.

Kertenkele, yılan, kaplumbağa örnek verilebilir.


4. Kuşlar

Kuşların büyük bölümü uçma yeteneğine sahiptir. Kemikleri hafiftir ve kemik içlerinde hava boşlukları bulunur. Vücutları kendilerine özgü tüylerle kaplıdır. Bu özellikler uçmalarını kolaylaştırmaktadır.

Kuşlar akciğer solunumu yaparlar, kalpleri dört odacıklıdır, sıcakkanlı hayvanlardır. Akciğerlerine bağlı hava keseleri bulunur, hava keseleri uçmaya yardımcı olmanın yanı sıra ihtiyaç duyulan oksijenin temininde yardımcı olur.

Kuşların ön üyeleri kanat halini alarak uçabilmelerini sağlamıştır. Tek ovaryumları bulunur. İç döllenme dış gelişme olur.

Azotlu boşaltım maddesi olarak ürik asit atarlar.

Güvercin, serçe, leylek örnekleridir.5. Memeliler

Bu hayvan grubu yavrularını süt salgılayan meme bezlerinin oluşturduğu ve meme adı verilen organları ile beslerler. 

Vücutlarının tamamının veya belli bölgelerinin kıllarla kaplı olması bu canlıların genel özelliğidir. Karada ve suda yaşayan türleri bulunmaktadır.

Memelilerin sinir sistemleri çok iyi gelişmiştir. Kalpleri dört odacıklıdır, vücut ısıları sabittir.

Dişilerinde süt bezleri bulunur.

Kaslı bir diyaframa sahiptirler. Vücutlarında ter bezleri bulunur.

İç döllenme yaparlar, büyük çoğunluğunda yavrunun gelişimi anne karnında olur. Ancak bazı yavru anne karnı dışında gelişir.

Memeliler üç alt gruba ayrılır.

Gagalı Memeliler - - - Ornitorenk

Keseli Memeliler - - - Kanguru, koala

Plasentalı Memeliler - - - İnsan, tavşan, tilki


1- BİYOLOJİNİN KONUSU

2- CANLILARIN ORTAK ÖZELLİKLERİ

3- CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI

4- CANLILARIN ÇEŞİTLİLİĞİ

5- ÖKARYOT CANLILAR - PROTİSTA ALEMİ

6- MANTARLAR VE BİTKİLER ALEMİ

7- HAYVANLAR ALEMİ - OMURGASIZ HAYVANLAR

8- HAYVANLAR ALEMİ - OMURGALI HAYVANLAR
SANATSAL BİLGİ

14/08/2016 

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI