VİRÜSLER

Ygs ve 9. Sınıf biyoloji konusu. Virüsler, virüslerin yapısı ve özellikleri. Grip, hepatit B, aids ve kuduz virüsleri. DNA ve RNA taşıyan virüsler.


Virüsler canlı bir hücrede aktif olan, canlı hücrelerden ayrıldığında aktiflik özelliğini kaybederek pasif duruma geçen canlı – cansız arası varlıklardır. Bu nedenle herhangi bir sınıflandırmaya tabii tutulamazlar.

Virüslerin boyları yaklaşık 20 nm (nanometre) kadardır. Herhangi bir organelleri ve metabolik faaliyetleri yoktur. Ancak protein kılıf içerisinde DNA ve RNA ya sahiptirler. Protein kılıf DNA ve RNA yı olumsuz şartlardan korur. Konak hücreyi tanıyarak, o hücreye girişi sağlar. Protein kılıf az sayıda protein türünün tekrarlı şekilde dizilip bir araya gelmesiyle oluşmuştur.

Virüsler diğer tüm canlı hücrelerden farklı olarak tek tip nükleik asit; DNA yada RNA taşırlar. RNA yeryüzünde sadece virüsler tarafından genetik bilgi taşıma amaçlı kullanılır.

Virusler_SI1


Virüslerin Çoğalması

Virüsler çoğalabilmek için canlı bir hücreye gereksinim duyar. Bulaştığı hücrenin protein sentez ve enzim sistemlerinin kontrolünü ele geçirirler. Çok sayıda kopya ürettikten sonra çoğunlukla hücrenin ölümüne yol açarak hücreden çıkarlar. 

Virüslerde sadece konak hücrenin hücre zarını eritecek enzim bulunur. Fakat bu enzimi de kendileri sentezlemeyip konak hücreye sentezlettirirler.

Her virüs çeşidinin konak olarak kullandığı hücre çeşidi farklıdır. Örneğin kuduz virüsü, sinir hücrelerinde, çiçek hastalığı deri hücresinde, sarı humma karaciğer hücrelerinde, bakteriyofaj virüsü ise bakteri hücrelerinde çoğalır.

Virüsler canlı ortamların dışında kristalleşerek kendilerini korumaya alır. Kristal yapısı yüksek sıcaklık ve radyasyona karşı dayanıklıdır.

Uçuk Virüsü (Herpex simplex)

Genellikle dudak, ağız, burun çevresinde görülen bulaşıcı bir hastalıktır. İnsan bu virüsle ilk olarak genellikle 0-4 yaş arasında tanışır. Uçuk olan bir kişinin öpmesi veya temas etmesiyle virüs diğer kişiye geçer. Sinir hücrelerine yerleşen bu virüs, bağışıklık sistemi zayıfladığında aktif hale geçer. Durdurulması ilaç tedavisi ile mümkündür.

Uçuk virüsü nükleik asit olarak DNA taşır.

Kuduz Virüsü (Rabies virüs)

Kuduz hastalığı genellikle hayvanlardan insanlara bulaşan bir hastalıktır. Kuduz hastalığını taşıyan bir hayvanın ısırması ile virüs, insana geçer ve beyin ve omurilik hücrelerine yerleşir. Tedavi edilemezse ölümle sonuçlanır.

Bu hastalığa sebep olan virüs memelilerin ve kuşların hücrelerinde yaşayabilir. Kurt, tilki, tavşan, yarasa gibi hayvanlarda yaygın olmakla birlikte, insanlara daha çok kedi, köpek gibi evcil hayvanlardan bulaşır. Bu hayvanların ısırdıkları yerden vücuda giren kuduz virüsü beyin ve omurilik hücrelerine yerleşir.

Kuduz hastalığı kuluçka döneminde tedavi edilebilmektedir. Kuduz aşısı yapılarak virüsler henüz kuluçka dönemindeyken yok edilmeleri sağlanmaktadır. Virüs vücudu sarınca kurtuluşu olmamaktadır.


Hepatit B

Hepatit B, karaciğer iltihabı anlamına gelmektedir. Bu hastalığa sebep olan virüs doğrudan karaciğere yerleşir, karaciğerde çoğalır ve zamanla karaciğeri tahrip edecek boyutlara ulaşabilir.

Hepatit B kan yolu ile ve sıklıkla yakın temas ile (tükrük, ter, cinsel organ sıvısı) bulaşır. Derideki bir çatlak yada açık yara ile temas eden bir damla kan veya tükrük hastalığın bulaşması için yeterli olmaktadır.

Hepatit B virüsü vücuda girmemişse, aşılama yolu ile bu hastalıktan korunulabilir.

Grip

Bu hastalığın sebebi genellikle üst solunum yollarına etki eden virüslerdir. Bu hastalığın iyileşmesi için antibiyotik kullanmanın faydası olmaz çünkü antibiyotikler bakterilere karşı etkili olmaktadır. Normalde yaklaşık 1 hafta içerisinde hastalık kendiliğinden iyileşmektedir. Bununla beraber doktora gidilmesi ve evde istirahat edilmesi önerilmektedir.

Grip hastalığından aşı yapılarak korunulabilir. Aşı her kış mevsimi yaklaştığında yapılır. Ancak aşı tam olarak koruma sağlayamaz. Çünkü grip virüsleri hemen her yıl değişikliğe uğramakta, bir önceki yılki çeşidi için geliştirilen aşı, bir sonraki yıl ortaya çıkan virüs çeşidine karşı etkisiz kalabilmektedir.

Grip virüslerinin genetik materyali RNA dır. Genetik materyali RNA olan virüsler çok çabuk mutasyona ve değişikliğe uğrayabilmekte ve bu virüslerle mücadele zorlaşmaktadır.

AIDS (HIV)

İnsan bağışıklık sistemine yerleşerek, bağışıklık sistemini zayıflatan veya etkisiz hale getiren bir virüstür. Bağışıklık sistemi bizi bakteri ve virüslerin neden olduğu hastalıklardan koruyan sistemdir. Bir anlamda vücudun hastalıklara karşı savunma üssü durumundadır. HIV virüsü doğrudan bağışıklık sistemini hedef almaktadır. Bu nedenle kolayca tedavi edilebilecek hastalıklar bile tedavi edilememektedir.

AIDS virüsü insandan insana kan ve kan ürünlerinden, cinsel yollarla ve anneden bebeğe geçiş olmak üzere 3 yoldan bulaşmaktadır.

HIV birçok vücut sıvısında bulunmasına rağmen sadece kan, kadın ve erkeğin cinsel salgıları ile bulaşmaktadır.
SANATSAL BİLGİ

20/11/2016

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI