DİRENÇ RENK KODLARI

Dirençler üzerindeki renklerin anlamları ve okunması. Direnç büyüklüklerinin renk kodları ile ifade edilmesi. Direnç renk tablosu.


Dirençler renklerle kodlanırken şöyle bir yol izlenir. Önce 0’dan 9’a kadar olan rakamlarla kodlanmış renkler sırasıyla, kilo, mega, giga büyüklükleri dışında direnç değerini gösterecek şekilde yan yana getirilir. Daha sonra bu renklere bir çarpan olarak kodlanmış renk gelir. Çarpan rengi kilo, mega veya giga büyüklüğünü gösterebilir. En son bunlardan ayrı yazılmış bir renk gelir ki buda toleransı gösterir.

Direnç Renk Tablosu

Aşağıdaki tabloda her renk bir sayı ve büyüklükle kodlanmıştır. Bu renkler yan yana getirildiğinde tablodaki rakamlar yan yana getirilir ve oluşturulan sayı okunur.Örneğin; 562 kilo Ω değerini gösteren direnç renklerini kodlayalım.


Aşağıdaki tabloda görüldüğü üzere yeşil rengi 5 rakamını, mavi renk 6 rakamını, kırmızı renk 2 rakamını gösteriyor. Bunları yan yana dizersek 562 sayısını elde ederiz. Şimdi kilo büyüklüğünü verelim. Bu renklerin sonuna turuncu rengi getirirsek 562 yi kilo ile çarpmış oluruz ve 562 kΩ büyüklüğünü elde etmiş oluruz. Direnç değerimizin toleransı %1 olsun bunu da ayrı bir yere kahverengi şerit ile belirleriz.


En baştaki yeşil renk 5 rakamını temsil eder, ondan sonra gelen mavi renk 6 rakamını temsil eder, 3. Renk kırmızı rengidir 2 rakamını temsil eder. Bu rakamları soldan sağa dizersek 562 sayısını elde ederiz. Demek ki buraya kadarı 562 sayısını veriyor, şimdi büyüklüğünü veren turuncu renk en sondadır ve buda 1 KΩ değerinde bir çarpandır. 562 sayısını 1 kΩ ile çarparsak 562 kΩ büyüklüğünü elde ederiz. Direncin diğer başında yer alan kahverengi, direncin tolerans değerini verir. %1 e eşittir.

Örnek:

597 MΩ luk direncin renk kodlarını bulalım.


Çözüm:

5 rakamını yeşil, 9 rakamını beyaz, 7 rakamını mor renk karşılıyor. 1 MΩ büyüklüğü mavi renge ait 2% toleransı kırmızı renk verir.

Şu halde renk dizilimi;

Yeşil-beyaz-mor-mavi-kırmızı şeklinde olacaktır.
TEMEL ELEKTRİK DEVRESİ ELEMANLARISANATSAL BİLGİ

20/10/2016 

 

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI