ELEKTRİK ÜRETİM SANTRALLERİ

Elektrik enerji üretiminde kullanılan kaynaklar. Termik, hidrolik, nükleer ve rüzgar santralleri. Güneş santralleri, gelgit santralleri, jeotermal santraller.

Elektrik üretimi tabiatta bulunan enerji kaynakları kullanılarak üretilir. Bu kaynakların bazıları çeşitli işlemlerden geçerek elektrik enerjisi üretim kaynağı haline gelir. Bazıları ise doğrudan elektrik enerjisi üretiminde kullanılır. Yine elektrik enerjisi üretiminde kullanılan bazı kaynaklar yenilenebilir kaynaklar olarak adlandırılırken, bazıları da yenilenemez kaynaklar olarak adlandırılmaktadır.

Elektrik enerjisi üretmek için gerekli olan şey, elektrik jeneratörünün bobin adı verilen tel sargılarının dönmesini sağlamaktır. Bu sargılar bir makara üzerine sarılmış olup bu makarada diğer makara ve türbin sistemlerine bağlanır. Böylece dış kuvvetin etkisiyle türbinler döner ve bağlı olduğu makarayı çevirir. Bu makaraya bobinler sarılı olduğundan bobinler de hareket eder ve elektrik enerjisi üretilmiş olur.

Güneş santralleri hariç tüm elektrik santrallerinde amaç jeneratörlerin bağlı olduğu türbinleri döndürmektir. Bu döndürme, hidrolik santrallerde suyun hareket enerjisi ile termik santrallerde kaynatılan sudan elde edilen su buharının döndürme kuvveti ile Rüzgar santrallerinde rüzgarın döndürme kuvveti ile Gelgit santrallerinde dalgaların hareket enerjisi ile sağlanır.

Güneş Santralleri

Güneş santrallerinde ise güneşten gelen ışınlar özel yapılmış ve güneş panelleri adı verilen levhalardan elektron hareketi sağlayarak elektrik üretimi yapmaktadır. En temiz elektrik enerjisi üretimi güneş enerjisi yolu ile elde edilen elektrik enerjisidir. Güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynaklarının başında gelir.

Herhangi bir yakıtın yanması ile çalışan santraller ise çevreye zarar verir. Enerji kaynaklarını tüketir. Maliyeti fazladır.


Hidrolik Santraller


Hidrolik santralleri herhangi bir yakıta ihtiyaç duymaz. Bu santraller baraj gölleri önüne kurulur. Akarsuların önü dar kesimlerde bir setle kapatılır ve bu setin ardında su biriktirilir. Buna baraj gölü denilir. Birikmiş olan suyun çok büyük bir basıncı vardır. Dip kısmından su kontrollü şekilde bırakılır. Bırakılan su boruların içerisinde hareket ederek kanallara verilir. Bu boruların içerisinde özel yapılmış türbinler vardır. Bu türbinler borulardan geçen basınçlı suyun kuvveti ile döndürülür. Türbinler de bağlı olduğu jeneratör milini çevirerek elektrik üretimi sağlar.

Hidrolik santraller çevreye zararlı değildir. Birçok durumda yararlıdır da. Ancak akarsuların önünün yoğun olarak kesilmesi, suyun kanallar vasıtası ile başka alanlara çevrilmesi yatak boyunca oluşmuş bitki örtüsüne ve populasyona zarar verir. Aynı zamanda kontrolsüz baraj yapımı verimli tarım alanlarına, tarihi ve turistik alanlara zarar vermektedir.


Termik Santraller

Bunlar Kömür santralleri, doğalgaz santralleri, fuel oil santralleri gibi bölümlere ayrılır. Hepsinin ortak yanı bir yakıtın yakılarak su kazanındaki suyu buharlaştırması ve buharın jeneratör milini çevirmesidir. Doğaya en zararlı santrallerdir.

Termik santraller yenilenemez enerji kaynaklarını kullanırlar, doğaya büyük zararlar verirler. Devamlı yakıt (kömür, petrol, doğalgaz) çıkarmak ve işleyip santrale taşınmak zorunludur.


Nükleer Santraller

Bu santraller termik santrallere benzer. Bu santrallerde de amaç suyun buharlaştırılmasıdır. Yalnız bu santrallerde radyoaktif elementler kullanılır. Bu radyoaktif atom çekirdekleri kendiliğinden parçalanır ve parçalanırken çevreye ısı ve ışık yayar. Bu çekirdek tepkimesi artırılır ve kontrol edilirse çok büyük enerji elde edilir. Yalnız radyoaktif maddeler sızıntı olması ve çevreye yayılması halinde bütün canlılara yıllarca izi silinmeyecek zararlar verir.

Rüzgar Santralleri

Bazı bölgeler neredeyse yılın 365 günü rüzgarlıdır. Bazı bölgeler ise yılın çok büyük bölümünde rüzgar alır. Bu bölgeler yenilenebilir, yakıt gerektirmeyen ve doğaya zarar vermeyen elektrik enerjisi üretimi için mükemmel bir yer olma özelliği taşırlar.

Kuleye benzer yüksek beton direkler yapılarak bunların ucuna rüzgar kanatları (pervane) takılır. Rüzgar bu kanatları çevirince kanatlara bağlı jeneratör milini de çevirir ve elektrik enerjisi üretilmiş olur. Bu gibi bölgelerde belli aralıklarla çok sayıda rüzgar kulesi yapılarak çok büyük güç elde edilir.


Jeotermal Enerji Santralleri

Bu santraller yerkabuğunun derinliklerinden yeryüzüne çıkan sıcak su buharının veya gazların hareket enerjisinden faydalanılarak yapılır.


Gelgit Enerjisi

Ayın dünya çevresindeki hareketlerine göre deniz suları alçalıp yükselmektedir. Deniz suları yükseldiğinde bu sular havuzlarda toplanır. Hidrolik santrallerdeki gibi kontrollü salınımla elektrik enerjisi üretilir.SANATSAL BİLGİ

07/11/2016 

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
YORUMLAR
duygu
bu nebicim ya bizim yazdiklarimizin aynisi yoktur sinirlerim bozuldi bakalim hoca beyenecekmi ginde hazliladiginiz icin tesekur ederiz.......
Sanatsal Bilgi
Yazı başlığında ve alt başlıkta da görülebileceği üzere herhangi bir sınıfa özel hazırlanmamıştır ve özet bilgi içermektedir. Bu nedenle müfredatınızla çakışmaması doğaldır. Ödevlerinizde müfredatınızla ilgili bilgilere ekleyebilirsiniz.
Bengüsu
çalışma çok güzel olmuş eline salık olsun
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI