LOJİK KAPILARI II

Sayısal elektronik dersi, lojik kapılar konusu. Ve değil, veya değil, Özel veya, Özel veya değil kapıları. Bu kapıların doğruluk tabloları ve elektrik eşdeğer devreleri.


4. VE DEĞİL KAPISI – NAND GATE


Mantik_kapi_k2i1a

VE kapısının tersidir. VE kapısındaki çıkışlardan 1 olanı 0, 0 olanları 1 yaparsak VE değil kapısının doğruluk tablosunu elde etmiş oluruz.

Mantik_kapi_k2i1


Devrenin giriş uçlarının her ikisinin de 1 olması durumunda çıkış 0, diğer durumlarda 1 olmaktadır.

Bu kapının elektrik eşdeğer devresi aşağıda çizilmiştir.

Mantik_kapi_k2i2


Anahtarların açık olduğu durum lojik 0’ı, kapalı oldukları durum lojik 1’i göstermektedir.

Her iki anahtar kapalı olursa 1 – 1 durumu ortaya çıkar ve lamba kısa devre olarak yanmaz. Anahtarlardan biri veya ikisi açık olduğunda (lojik 0’ı gösterdiğinde) kısa devre hattı çalışmaz ve lamba yanar.


5. VEYA DEĞİL KAPISI – NAND GATE

Mantik_kapi_k2i3


Bu kapı VEYA kapısının tersidir. VEYA doğruluk tablosunda 1 olanları 0, 0 olanı 1 yaparsak VEYA DEĞİL kapısının doğruluk tablosunu elde etmiş oluruz.

Mantik_kapi_k2i4


Bu tabloya göre çıkışın 1 olması ancak her iki girişin 0 olması ile mümkündür.

Bu kapının elektrik eşdeğer devresi aşağıdaki gibidir.

Mantik_kapi_k2i5


Şekildeki durumda A ve B anahtarları lojik 0’ı göstermektedir. Bu durumda akım lamba üzerinden geçer ve lamba yanar. Eğer anahtarlardan herhangi biri veya ikisi de kapatılırsa (lojik 1 yapılırsa) lamba kısa devre olur ve söner.


6. ÖZEL VEYA KAPISI – XNOR GATE

Mantik_kapi_k2i6


Bu kapının en az iki girişi ve 1 çıkışı vardır. Bu kapının çıkışından 1 elde etmenin yolu girişlerden birinin 0, diğerinin 1 olması ile mümkündür. Her iki girişin 1 veya her iki girişin 0 olması durumunda çıkış 0 olmaktadır.


Bu kapının doğruluk tablosu aşağıdaki gibidir.

Mantik_kapi_k2i7


ÖZEL VEYA kapısının elektrik eşdeğer devresi aşağıdaki gibidir.

Mantik_kapi_k2i8


Şekildeki devrede anahtarlar yukarıdaki pozisyonda iken lojik 0, aşağı pozisyonda iken lojik 1’i göstermektedir. A anahtarı açık, B anahtarı kapalı iken akım iletilmekte ve lamba yanmaktadır. A anahtarı kapatılır, B anahtarı açık pozisyonuna getirilirse yine devreden akım geçecektir. Her iki anahtar lojik 1 veya lojik 0 seviyesine getirilirse devreden akım geçmeyecek, lamba yanmayacaktır. 


7. ÖZEL VEYA DEĞİL KAPISI

Mantik_kapi_k2i9


Bu kapı ÖZEL VEYA kapısının tersidir. Her iki giriş te 1 veya 0 olursa çıkışı 1 olmaktadır. Diğer durumlarda çıkışı 0 olmaktadır. Doğruluk tablosu aşağıdaki gibidir.

Mantik_kapi_k2i10


Bu kapının elektrik eşdeğer devresi aşağıdaki gibidir.

Mantik_kapi_k2i11


Şekildeki anahtarlardan A anahtarı lojik 0(açık), B anahtarı lojik 1 (kapalı) seviyesinde iken lamba kısa devre olur ve yanmaz. Eğer her iki anahtar lojik 1 veya her iki anahtar lojik 0 seviyesinde olursa lamba kısa devre olmaz ve yanar. 


Mantık Kapıları 1
SANATSAL BİLGİ

05/03/2020

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI