Ziyaretçilerin Devre Soruları

Elektrik devreleri konusu. Devre analizleri, thevenin, norton ve kirchoff yasaları. Elektrik ve elektrik enerjisi ile ilgili ziyaretçilerimizin sorduğu sorular.Soru - 1
02.01.2019 Tarihinde Hasan tarafından gönderildi.

 hocam iyi günler resimdeki devrede Vth bulmaya çalıştığımda üstteki loopda doğru alttakinde yanlış sonuç çıkıyo acaba ben mi yanlış yazıyorum yoksa hep üstteki gibi mi hesaplanıyor değer.

Hasan-devre-sorusu


Çözüm:

Merhaba,

öncelikle AB arasının açık pozisyonda olduğunu gözönünde bulundurmalıyız. Yani AB üzerinden akım akamaz. Öyleyse devreden akan I akımı 60 V’luk kaynaktan çıkmakta ve 15 V kaynak üzerinden geçerek yine V1 kaynağında sonlanmaktadır. Bu durumda devreden akan akımı bulmak kolaydır.

Kirchoff kuralını uygularız.

Devreler_I1


- 60 + 6I + 3I + 15 = 0

9I = 45

I = 5A

I akımı 60 V’luk kaynaktan çıkar, 6 Ω ve 3 Ω luk dirençlerin V1 kaynağına bakan kısımları pozitif olur. Neden, çünkü tersi olsa idi biz akımı -5A olarak bulmuş olurduk ve dirençlerin işaretlerini ona göre yerleştirirdik. Burada dirençlerin akımın gerçek akım yönüne göre işaretlendiğine dikkat ediniz. Bu işaretleme I akımını bulduğumuzda akım yönüne uygun olarak yapılır.

I akımını bulduğumuza göre göz akımlarından VAB gerilimini kolayca hesaplayabiliriz.

Normalde akım 60 V luk kaynaktan 15 V’luk kaynağa aksa da biz arkadaşımızın yapmak istediği gibi tersini varsaymak ve bu yöntemle devreyi çözmek istiyoruz.

Devreler_I2


Kirchoff göz akımlarını uyguluyoruz. 1 numaralı gözden,

-15 + 3I + VAB = 0

-15 – 3.5 + VAB = 0

VAB = 30 V


Şimdi 2 numaralı göze de aynı kuralı uygulayalım.

-VAB – 6.5 +60 = 0

VAB = 30 V


Şimdi de asıl olması gerektiği gibi yani I akımının gerçek akış yönüne göre tekrar göz akımlarını uygulayalım.

Devreler_I3


2 numaralı göze Kirchoff gerilimini uygulayalım.

-60 + 6I + VAB = 0

-60 + 30 + VAB = 0

VAB = 30 V


1 numaralı göze aynı kuralı uygulayalım.

-VAB + 3.5 + 15 = 0

VAB = 30 V


Görüldüğü gibi dirençlerde kutuplanma I akımının akış yönüne göre yapılırsa doğru sonuç bulunmaktadır. Neden, çünkü akımın 1 tane akış yönü vardır ve VAB bu akış yönüne göre kutuplanmaktadır. Bunun tersini alırsak, I akımını -5 A gibi almamız gerekir. Nihayetinde tüm direnç polarizasyonlarını değiştirmemiz gerekir, aynı sonucu buluruz fakat I akımını -5 A bulduğumuzdan kutuplanmaları tersine çevirmemiz gerekir. Yani VAB = -30 V buluruz ve sonuçlar negatif olduğundan tüm kutuplanmaları yani + ve – yönleri değiştirmemiz gerekir. Halbuki en başta doğru kutuplandırma yaparsak bu kadar karışıklığa meydan vermemiş oluruz.
 

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI