BASINÇ VE RÜZGÂRLAR

9. sınıf ve ygs coğrafya konusu. Yeryüzünde basıncı etkileyen faktörler konu anlatımı.

Atmosfer çeşitli gazlardan meydana gelir ve her madde gibi gazlarında bir ağırlığı vardır. Küçük miktarlardaki gazın ağırlığı önemsenmeyebilir. Ancak kilometrelerce yüksekliğe ulaşan gaz tabakaları önemli bir ağırlığa sahip olur. Atmosferi oluşturan gazların ağırlıkları nedeniyle içinde veya alt kısmında yer alan cisimlere uyguladığı kuvvete hava basıncı denir. Hava basıncı barometre ile ölçülür.

İtalyan bilim adamı Toriçelli; bir ucu kapalı içi boş 1 cm çapında bir cam çubuk ve içi civa dolu bir kap alarak 45° enlemlerinde 15 °C sıcaklıkta bir deney yapmıştır. Bir ucu kapalı cam boruyu civa ile doldurarak açık ucunu parmağıyla kapatmış ve açık ucu alta gelecek şekilde içi civa dolu kaba dik olarak daldırmıştır. Bu deney sonucunda cam sütununun içindeki civanın 76. cm ye kadar olan kısmı kaba boşalırken, cam borudaki civa yüksekliği 76 cm de kalmıştır. Bu deneyle 76 cm (760 mm) yüksekliğinde bir civanın 1 cm2  lik yere 1033 gram (1013 milibar) ağırlık uyguladığı hesaplanmıştır. Bu deneyde ölçülen civa yüksekliğine açık hava basıncı veya 1 atmosfer basınç adı verilmiştir. 


Basıncı etkileyen faktörler; sıcaklık, yükselti, dünyanın ekseni etrafındaki hareketi ve yerçekimidir.Sıcaklığın Basınç Üzerindeki Etkisi

Hava ısındıkça seyrekleşir ve yükselir, soğudukça sıkılaşır ve üst üste yığılır. Bu neden sıcak havaların basıncı az, soğuk havaların basıncı fazladır.

Yükseltinin Basınç Üzerindeki Etkisi

Yükseklere çıkıldıkça havanın yoğunluğunda azalma olur. Yoğunluğun azalması basıncı düşürür.

Yerçekiminin Etkisi

Cisimlerin ağırlığı yerçekimi şiddetine bağlıdır. Yerçekimim en fazla olduğu yer ekvator, en az olduğu yer kutuplardır.

Dünyanın Ekseni Etrafında Dönüşü

Dünyanın ekseni etrafında dönmesine bağlı olarak hava kütlelerinde yığılma(alçalma) ve seyrelme (yükselme) olayları görülür. Bu durum dinamik yüksek ve alçak basınç alanlarının doğmasına neden olmuştur.


SÜREKLİ MEVSİMLİK VE YEREL RÜZGARLAR

SÜREKLİ BASINÇ MERKEZLERİ
SANATSAL BİLGİ

16/12/2016

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI