İKLİM KUŞAKLARI

Ygs ve 9. Sınıf coğrafya. Dünyanın eksen eğikliği ile ortaya çıkan matematik iklim kuşakları ve genel sıcaklık kuşakları.


Matematiksel İklim Kuşakları

matematik_kusak


Dünyanın ekseni yörünge düzlemi ile 23° 27’ lık açı yapar. Bu açı nedeniyle yerküre üzerinde farklı iklim kuşakları oluşur. Yerkürenin eksen eğikliğine bağlı olarak ortaya çıkan iklim kuşaklarına, matematiksel iklim kuşakları denir.

23° 27’ kuzey enlemine yengeç dönencesi, 23° 27’ güney enlemine ise oğlak dönencesi adı verilir.

Güneş ışınları dönencelere yılda bir kez, dönenceler arasında kalan yerlere ise yılda iki kez dik açı ile gelir. Yengeç ve oğlak dönenceleri arasında kalan bölgeye tropikal kuşak adı verilir.

66° 33’ kuzey enlemine kuzey kutup dairesi, 66° 33’ güney enlemine güney kutup dairesi adı verilir.

Dönenceler ile kutup daireleri arasında kalan bölgeye orta kuşak adı verilir. Orta kuşakta dört mevsim belirgin olarak yaşanır. Sıcaklık yıl içinde büyük değişiklikler gösterir.

90° kuzey ve güney enlemlerine ise kutup noktaları adı verilir.

Kutup daireleri ile kutup noktaları arasında kalan bölgeye, kutup kuşağı adı verilir. Bu bölgede gece ve gündüz süreleri 24 saatten fazladır. Sıcaklık yıl boyu 0 °C’nin altındadır.


Sıcaklık Kuşakları

sicaklik_kusak


Yeryüzünde sıcaklık dağılımı sadece matematik iklim kuşakları ile belirlenemez. Dünyanın şekli, deniz akıntıları, kara ve denizlerin dağılışı ve genel hava dolaşımı gibi etmenlerin etkisi nedeniyle matematiksel iklim kuşakları ile sıcaklık kuşaklarının sınırları çakışmaz.

Kuzey yarımkürede ılıman kuşak, 30° 30’ kuzey enlemi ile 68° 30’ kuzey enlemi arasında kalan bölgedir. Soğuk kuşak ise 68° 30’ kuzey enleminden, 90° kuzey enlemine kadar olan bölgeyi kapsar.

Güney yarımkürede ise ılıman kuşak, 27° güney enlemi ile 48° güney enlemi arasında kalan bölgedir. Soğuk kuşak ise 48° güney enlemi ile 90° güney enlemi arasında kalan bölgedir.

 Sıcak kuşak 30° 30’ kuzey enlemi ile 27° güney enlemi arasında kalan bölgedir.


Sıcak Kuşak

Yerküre üzerinde yıllık ortalama sıcaklığın 20 °C ve üzerinde olduğu bölgelerdir. Kuzey yarımkürede karalar daha fazla olduğundan, kuzey yarımkürede güney yarımküreye göre daha geniş bir alanı kapsar.


Ilıman Kuşak

Yıllık sıcaklığın 0 °C ile 20 °C arasında olduğu yerleri kapsar. Bu bölgede karaların daha geniş olması nedeniyle kuzey yarımkürede daha geniş bir alan kaplar.


Soğuk Kuşak

Bu kuşak yıllık ortalama sıcaklığı 0 C° nin altında olan bölgeleri kapsar. Güney yarımkürede denizler daha geniş bir alanı kapladığından, soğuk kuşağın alanı güney yarımkürede daha fazladır.


İklim ve İklim Elemanları

SANATSAL BİLGİ

02/12/2016

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI