8. SINIF DEPREM VE HAVA OLAYLARI ÇÖZÜMLER

8. Sınıflar fen bilgisi dersi Deprem ve hava olayları konusu. İklim, hava durumu, küresel ısınma ve depremler konulu testin çözümleri.


Çözüm – 1 

Havada bulunan su buharına nem denir.

Cevap D seçeneği.


Çözüm – 2

Bir bölgede hava basıncı aşırı düşerse, basıncın yüksek olduğu bölgelerdeki hava bu bölgeye akacaktır. Hareket halindeki hava kütlelerine rüzgar denir. Sıcaklık artışı basınç düşmesinin sebebidir.

Cevap B seçeneği.

Çözüm – 3 

Yer ekseni 30 derece eğik olsaydı, dönenceler 30 derece enlemlerinden geçerdi. Buda ekvatoral bölgenin genişlemesine sebep olurdu.

Doğru seçenek C seçeneği.

Çözüm – 4 

Bir bölgede 50 yıl boyunca ölçülen sıcaklık ve yağış değerlerinden yıllık sıcaklık ve yağış ortalaması çıkarılabilir. Aynı zamanda bu bilgiler o bölgenin iklimini verir. Hava durumunun nasıl olacağı o günkü atmosfer hareketlerine bakılarak tahmin edilir.


Doğru seçenek D seçeneği.


Çözüm – 5 

Soğuk havalarda sıcaklık 0 derece altına düşerse sert cisimlere çarpan su buharı yoğunlaşarak kristalleşir. Bu kristallere kırağı denir.

Doğru seçenek C seçeneği.

Çözüm – 6

Ağaçtan yoksun eğimli bölgelerde şiddetli yağışlar toprağı aşağıya doğru sürükleyerek araziyi çoraklaştırır. Bu olaya erozyon denir.

Doğru seçenek B seçeneği.


Çözüm – 7 

Yeryüzünden yükseklerde havadaki su buharının soğuyarak yoğunlaşması sonucu meydana gelen su damlacıkları kümelerine bulut adı verilir.

Doğru seçenek A seçeneği.


Çözüm – 8

Küresel ısınma sonucu sıcaklık artar, yağışlı bölgeler daha fazla yağış alır ve sel baskınları yaşanır. 

Doğru seçenek B seçeneği.


Çözüm – 9

Akarsuların taşıdıkları maddelere alüvyon adı verilir. Eğimin azaldığı yerlerde akarsuların taşıma gücü azalır ve taşıdıkları alüvyonların bir kısmını yataklarında biriktirmeye başlarlar. Bu şekilde meydana gelen ovalara delta ovası adı verilir. Büyük delta ovaları akarsuların denize döküldükleri yerlerde eğimlerinin azalması ve denizi doldurmalarıyla oluşmuştur.

Doğru seçenek B seçeneği.


Çözüm – 10

Hava kirliliğindeki artış solunum yolları hastalıklarına yakalananların sayısında artışa neden olmaktadır.

Cevap D seçeneği.


Çözüm – 11 

Sanayi bacalarına filtre takılması, taşıt yerine bisiklet kullanılması ve güneş enerjisini kullanarak çeşitli enerjiler elde etmek küresel ısınmayı azaltır. Fosil yakıtlar, küresel ısınmanın temel sebeplerindendir.

Doğru seçenek C seçeneği.


Çözüm – 12 

Hava olaylarını inceleyen bilim dalına meteoroloji adı verilir.

Cevap A seçeneği.Çözüm – 13

Hava basıncı barometre ile ölçülür.

Termometre ile sıcaklık, hidrometre ile nem ölçülür. Avometre akım, gerilim, direnç gibi elektriksel büyüklükleri ölçer.

Doğru seçenek C seçeneği.


Çözüm – 14

Sağlam bir masa, dolap yanında pozisyon alma deprem sırasında alınacak bir önlemdir. Diğer seçenekler depremden önce alınabilecek önlemlerdir.


Doğru seçenek C seçeneği.


Test SorularıSANATSAL BİLGİ

31/03/2017

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI