8 SINIF DNA VE GENETİK KOD ÇÖZÜMLER

8. Sınıflar fen bilgisi dersi. Üreme büyüme ve gelişme konusu. DNA ve genetik kodlar, mitoz ve mayoz bölünme. Test Çözümleri.Çözüm – 1 

DNA canlının boy uzunluğu, göz rengi, saç rengi, beslenme biçimi gibi türe ve bireye ait tüm özellikleri belirler.

Doğru Seçenek D seçeneği.


Çözüm – 2 

DNA nükleotitlerden meydana gelir. Nükleotitler ise azot elementinin de bulunduğu bir baz, 5 karbonlu bir şeker ve bir fosfatdan meydana gelmiştir. Sülfür DNA yapısında bulunmaz.

Doğru seçenek C.

Çözüm – 3 

DNA nükleotitlerden meydana gelmiştir. Nükleotitlerin yapısında azot (N), hidrojen (H), karbon (C ), fosfor (P) elementleri bulunur. Neon DNA yapısında yer alan bir element değildir.

Doğru seçenek D


Çözüm – 4 


DNA yapısında Adenin, guanin, sitozin, timin bazları yer alır. Urasil DNA yapısında yer almayıp RNA yapısında yer alan bir bazdır.

Cevap B seçeneği.

Çözüm – 5 

Mitoz bölünme ile bir hücreden aynı kalıtsal özelliklere sahip iki yeni hücre oluşur. Bu olay hücre çoğalmasıdır. Hücre çoğalması ile yaralar onarılır, vücutta boyca ve ağırlıkça artış olur. Ancak boy uzaması bir sınıra kadardır. Bir canlının maksimum boy uzunluğunu DNA tayin eder. Kertenkele gibi bazı canlılar kopan kuyruklarını mitoz bölünme ile onararak yeniden kuyruklarını meydana getirirler.

Cevap D seçeneği


Çözüm – 6 

DNA ların üzerinde taşıdığı canlıya ait özelliklerin bulunduğu şifrelere genetik kod adı verilir. Bir canlıya ait tüm özellikler genetik kodlarda gizlidir.

Doğru seçenek C seçeneği.


Çözüm – 7

Eşeyli üreyen bir canlının kromozom sayısı 2n ile belirtilir. Burada 2 sayısı kromozomların çiftler halinde bulunduğunu ve çift sayıda olduğunu belirtmektedir. Soruda verilen seçeneklerde B seçeneği dışındaki sayılar çifttir. B seçeneğindeki 23 sayısı eşeyli üreyen bir canlının kromozom sayısı olamaz.

Doğru cevap B seçeneği.


Çözüm – 8 

Mitoz bölünmede hücre büyüyüp gelişir, bölünmeye hazır hale gelince DNA kendini eşler, kromatit iplikleri kısalıp kalınlaşarak kromozomları oluşturur, kromozomlar zıt kutuplara çekilir ve stoplazma bölünerek iki yeni hücre oluşur.

Parça değişimi mayoz bölünmenin özelliklerindendir.

Doğru seçenek D seçeneği.


Çözüm – 9 

Mayoz bölünme üreme hücrelerinin oluştuğu bölünme şeklidir. Mayoz bölünme ile genetik çeşitlilik artar, yeni oluşan yavruların ortama adaptasyonu kolay olur ve bu canlılar daha sağlıklı olur, türe özgü özellikler nesilden nesile aktarılır. Ancak bir canlı türünden başka bir canlı türünün oluşması mayoz bölünme ile gerçekleşmez. Mayoz bölünme tam tersine türün devamlılığını sağlar.

Doğru seçenek B seçeneği.


Çözüm – 10 

Soruda verilen seçeneklerin hepsi kromozomların özelliklerindendir.

Doğru seçenek E seçeneği.


Çözüm – 11

Mayoz bölünme ile kromozom sayısı arıya inerken, homolog kromozomlar arasında parça değişimi gerçekleşir. Mayoz bölünme üreme organlarında görülür ve mayoz bölünme sonucunda 4 yeni hücre oluşur.


Doğru seçenek D seçeneği.


Çözüm – 12 

Vücudun kendisini onarması ve boyca uzama mitoz bölünmenin, üreme hücrelerinin oluşması ve genetik çeşitliliğin sağlanması mayoz bölünmenin özelliklerindendir.

Doğru seçenek C seçeneğiÇözüm – 13 

Mitoz bölünme evreleri interfaz, profaz, anafaz, metafaz ve telofaz, sitokinez dir.

Doğru seçenek C seçeneği


Çözüm – 14

Stoplazma bölünmesine Sitokinez adı verilmektedir.

Doğru seçenek C seçeneği.


Çözüm – 15

I ve II mayoz bölünmenin, III ve IV mitoz bölünmenin özelliklerindendir.

Doğru seçenek B seçeneği.


Çözüm – 16 

DNA üzerinde bulunup canlıya özgü özellikleri tayin eden kalıtım birimleri genlerdir.

Doğru seçenek C seçeneği.


Test Soruları

DNA ve GENETİK KOD KONU ANLATIMISANATSAL BİLGİ

01/04/2017


  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI