8. SINIF FOTOSENTEZ VE SOLUNUM

8. Sınıflar fen bilgisi dersi. Fotosentez ve solunum konusu. Fotosentez nedir, Fotosentezin önemi? Solunum nedir? Solunumun canlılar için önemi.


FOTOSENTEZ

Yeşil bitkilerin havadan karbondioksiti ve topraktan suyu alarak güneş enerjisi yardımıyla besin ve oksijen üretmesine fotosentez denir.

Fotosentez tüm canlılar için önemli bir olaydır, çünkü yeryüzünde yaşamın varlığı fotosentez sayesinde sürdürülmektedir.

Yeşil bitkiler klorofil adı verilen yapılara sahip olan bitkilerdir. Bu bitkilerin klorofillerinde su ve karbondioksit kullanılarak besin üretilir ve oksijen açığa çıkarılır. Bu işlem sırasında bitki enerjiye ihtiyaç duyar. Bitkiler enerji kaynağı olarak güneş ışınlarını kullanırlar.

Bitkilerin fotosentez ile ürettiği besinler diğer canlılar için hayatlarını devam ettirmeleri için önemlidir. Canlılar otçul, etçil ve hem otçul hem etçil olmak üzere 3 gruba ayrılır. Otçul hayvanlar bitkileri tüketerek beslenir. İhtiyaç duyduğu enerji ve yapı maddelerini bitkilerden alır. Etçil hayvanlar bu otçul hayvanları tüketerek beslenirler, Bitkiler olmasa otçul hayvanlarda olmayacak, bu durumda etçil hayvanlarda hayatını sürdüremeyecektir.

Yine bitkilerin fotosentez ile ürettiği oksijen, canlıların yaşaması için gerekli olan bir gazdır. Solunum da besinlerin yakılması ve enerjiye dönüştürülmesi için hem insanlar hem de hayvanlar oksijeni kullanmaktadır. Bitkilerde geceleri havadaki oksijeni kullanarak solunum yapar.


SOLUNUM

Canlılar bitkileri ve hayvanları tüketerek beslenirler. Canlıların hayatlarını sürdürebilmeleri için enerjiye ihtiyaçları vardır. Canlılar enerji ihtiyaçlarını tükettikleri besinlerden (bitki, hayvan) karşılarlar. Ancak bu besinlerin canlıların vücudunda enerjiye dönüşmesi için solunum olayı gereklidir. Solunum olayı ile besin maddeleri hücrelerin mitokondri adı verilen organellerinde yakılarak vücut için gerekli olan enerji üretilir.

Solunum sırasında besinlerin yakılması için oksijene ihtiyaç vardır. Yani solunum yapan canlılar besin ve oksijeni alır. Enerji, karbondioksit ve su üretirler. Üretilen enerji vücutta harcanırken, karbondioksit ve su dışarı verilir.

Fotosentez olayında bitkiler havadan karbondioksiti ve topraktan suyu alarak besin ve oksijen üretiyorlardı. Solunum olayında ise canlılar besinleri ve oksijeni alarak karbondioksit ve su üretirler.Canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için sürekli enerji üretmeleri gerekmektedir. Bu nedenle solunum olayı kesintisiz devam eden bir olaydır. Bir canlı yaşadığı sürece solunumu kesintisiz devam eder. Bitkiler gece güneş ışığı olmadığından fotosentez yapamaz. Bu nedenle bitkilerde gece vakitlerinde enerji ihtiyaçlarını solunum yaparak karşılarlar. Bitkilerin solunumunda da havadaki oksijen kullanılmaktadır. Bitkilerin ürettikleri oksijen miktarı, tükettikleri oksijen miktarından fazladır.


Bazı tek hücreli canlılar ve oksijen yetersizliği durumunda çok hücreli canlılar da oksijensiz solunum yapabilmektedir. Ancak oksijensiz solunumda açığa çıkan enerji miktarı çok azdır. Bu nedenle oksijensiz solunum genellikle fazla enerjiye ihtiyaç duymayan tek hücreli canlılar yapar. Çok hücreli kompleks canlılar oksijenli solunumu gerek duyulması halinde oksijenli solunumla birlikte yapar.

 SANATSAL BİLGİ

30/03/2017

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI