8.SINIF SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA

8. Sınıflar fen bilgisi dersi. Canlılar ve enerji ilişkileri konusu. Sürdürülebilir kalkınma nedir? Sürdürülebilir bir kalkınma için yapılması gerekenler. Konu anlatımı.


Sürdürülebilir kalkınma; insan ve doğa arasında bir denge kurarak, doğal kaynaklara zarar vermeden, kaynakların bilinçli olarak tüketilmesini sağlayarak gelecek nesillerin kalkınmasına imkan verecek şekilde bugünün ve geleceğin planlanmasıdır.


Sürdürülebilir Kalkınma İçin Yapılması Gerekenler

Kaynakların Tasarruflu Kullanılması

Doğal döngüye sahip maddeler bir yandan tüketilirken, diğer yandan üretilmektedir. Bu maddeler yenilenebilir maddelerdir. Bu maddeler daha çok yaşam için gerekli maddelerdir.

Azot, oksijen, su, karbon gibi maddeler doğal döngüsü olan ve bir yandan tüketilirken diğer yandan üretilen maddelerdir. Bu maddeler kendini yenileme özelliğine sahiptir.

Doğal döngüye sahip maddeler dışında bir de doğa tarafından tekrar üretilmeyen veya üretilmesi binlerce yıl alabilecek maddeler vardır. Kömür, petrol, doğalgaz, alüminyum, bakır, demir gibi maddeler doğada sürekli üretilmeyen maddelerdir. Bu maddeler tüketilirken yerine yenisi oluşturulmamaktadır. Kömür petrol gibi maddelerin oluşumu milyonlarca yılı bulmaktadır.

Ayrıca günlük ihtiyaç duyduğumuz malzemeler; mobilya, masa, araba, kitap vb. doğal kaynaklar kullanılarak yapılmaktadır. Bu malzemeleri bilinçli kullanmak hem doğal kaynakların tükenmesini önler hem de bize ekonomik açıdan faydası olur.

Sürdürülebilir bir yaşam ve kalkınma için doğadaki maddelerin tükenmesini önlemeye yönelik projelerin geliştirilmesi gerekir.

Pillerin ayrı bir çöp kutusuna atılarak ekonomiye geri kazandırılması mümkündür. Böylece doğanın bozulması da bir derece önlenmiş olur. Kağıtları ayrı kutulara atarak tekrar işlenip kağıt haline getirilmesini sağlayabiliriz.

Mobilyalar, beyaz eşya ve plastik eşyalar tekrar hammadde haline getirilip sanayiye döndürülerek tekrar tekrar kullanımı mümkündür.

Doğada çözülmeyen sentetik poşetler yerine doğada kendiliğinden çözünen poşetler kullanabiliriz.

Kullandığımız pet şişeleri, kola tenekelerini vb. doğaya atmamalıyız. Bu maddeler zehir olarak bize geri dönecektir. Bunları uygun şekilde çöp kutularına atmalıyız.

Yukarıda sıraladığımız maddeleri çoğaltmak mümkündür. Sürdürülebilir bir kalkınma için kaynakların verimli kullanılması, israf edilmemesi gerekir. Teknolojinin giderek gelişmesi tüketimi artırmış ve kaynaklar tükenme noktasına gelmiştir. Bu kaynakları gelecek nesillere aktarmanın yolları bunları bilinçli ve tasarruflu kullanmaktan geçer.
SANATSAL BİLGİ

03/04/2017

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI