8. SINIF ÜREME ORGANLARI

8. Sınıflar fen bilgisi dersi. Erkek ve dişi üreme organlarının yapısı. İnsanda büyüme ve gelişme. Konu anlatımı.İnsan eşeyli üreme ile çoğalır ve neslini devam ettirir. İnsanda üreme organlarında üreme hücreleri oluşur. Erkeklerde erkek üreme hücresi, dişilerde dişi üreme hücresi meydana gelir. Dişi üreme hücresine yumurta, erkek üreme hücresine sperm adı verilmektedir. Döllenme ile bu erkek ve dişi üreme hücresi birleşir ve tek bir hücre halini alır. Bu yeni hücreye zigot adı verilir. 

Gerek mayoz bölünmede ki parça değişimi, gerekse kromozomların yarısının anneden, yarısının babadan gelmesi ile genetik çeşitlilik ve adaptasyon sağlanmış olur.


Dişi Üreme Hücresi

Dişi üreme hücresi yumurtalık, yumurta kanalı, döl yatağı ve döl yolundan meydana gelir.

Yumurtalıklar

Dişi üreme hücrelerinin oluştuğu bölüme yumurtalık adı verilir. Dişi üreme hücrelerine ise yumurta adı verilir. Yumurtalıklarda oluşan yumurta, yumurta kanalına alınır.

Yumurta Kanalı

Üreme hücresi (yumurta), yumurta kanalından döl yatağına geçer. Eğer döllenme olursa, bu olay yumurta kanalında gerçekleşir. Döllenen yumurta döl yolundan döl yatağına geçer ve burada tutulur. Döllenme olayı meydana gelmemişse dışarı atılır.

Döl Yatağı

Döllenmiş yumurta hücresi döl yatağına tutunarak büyür ve gelişir. Yeni birey gelişimini burada tamamlar. Döl yatağı rahim olarak da adlandırılmaktadır.

 Disi Ureme IO8


Erkek Üreme Hücresi

Testisler

Mayoz ile oluşan n kromozomlu erkek üreme hücreleri, testislerde oluşturulur. Erkek üreme hücrelerine sperm adı verilmektedir. 

Salgı Bezleri

Spermlerin hareketini kolaylaştıran sıvı, salgı bezlerinde üretilir.

Sperm Kanalı

Spermleri penise taşıyan kanala sperm kanalı adı verilir.

Penis

Spermlerin vücut dışına çıktığı bölümdür.

Erkek Ureme IO8

İnsanın Embriyodan Gelişimi

Yumurta kanalında döllenen yumurta hızlı mitoz bölünmelerle büyür ve embriyo adını alır. Bu arada döllenme gerçekleştiği için vücut tarafından salgılanan hormonlar döl yatağını embriyonun yerleşmesi için uygun hale getirmiştir. Döl yatağına gelen embriyo buraya tutunarak büyüme ve gelişmesini sürdürür. Yaklaşık 9 ay sonunda gelişimini tamamlayarak bebek halini alır. Doğum olayı ile bebek anne rahminden dünyaya gelir.

Döl yatağındaki embriyonun sağlıklı gelişebilmesi annenin sağlıklı beslenmesi ve yaşamına bağlıdır. Anne adayının sigara içmemesi, alkol kullanmaması, beslenmesine dikkat etmesi, stres ve huzursuzluktan uzak durması, fiziksel aktivitelerini dengeli ve aksatmadan yapması bebeğinin sağlıklı gelişimi için gereklidir.Ergenlik Dönemi

Ergenlik dönemi genel olarak 12 – 24 yaş arasını kaplayan bir süreçtir. Bu dönemde kişi biyolojik gelişimini sürdürmektedir. Buna bağlı olarak vücut yapısında bir dizi değişiklikler oluşur.

İnsan çocukluk döneminden ergenlik dönemine geçişte bir dizi değişiklikle karşılaşır. Bu dönemde kızlarda yumurta oluşumu başlar, menstruasyon döngüsü ve adet görme başlar, kızlara özgü vücut hatları belirginleşmeye başlar.

Ergenlik döneminde erkeklerde sperm oluşmaya başlar, saç ve sakal çıkmaya başlar, ses kalınlaşır.

Ergenlik döneminde hem erkeklerde hem de kızlarda boy ve kilo artışı yaşanır, kaslar gelişir, deride yağlanma ve sivilce oluşumu, koltukaltı bölgelerde kıllanma görülür.SANATSAL BİLGİ

03/04/2017

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI