7. SINIF GÜNEŞ SİSTEMİ

7. Sınıflar fen bilgisi dersi. Uzay ve Güneş Sistemi konusu. Güneş sisteminin yapısı, gezegenler ve uydular. Konu anlatımı.


Uzay

İçerisinde milyarlarca yıldız ve gökyüzünü barındıran ve var olan herşeyi içinde barındıran sınırsız boşluğa uzay denir.


Galaksi

Uzayda milyonlarla ve hatta milyarlarla yıldızın bir araya gelerek oluşturduğu yıldız kümesine galaksi adı verilir. Her galaksinin içinde gezegenler, göktaşları, güneş sistemine benzer sistemler bulunabilir.

Uzayda milyarlarca galaksi bulunduğu kabul edilir. Galaksilere “Gökada” adı da verilir.


Güneş Sistemi

Güneş sistemi; güneş adı verilen bir yıldız, onun çevresinde dolanan 8 adet gezegen, bu gezegenlerin uyduları ve çeşitli göktaşlarından meydana gelir. Güneşin çevresinde dolanan 8 adet gezegenden sadece Dünya’da yaşam bulunmaktadır.

Güneş sistemi Samanyolu galaksisinin bir üyesidir. Güneş Samanyolunda bulunan milyarlarca yıldızdan biridir.

Gezegen

Gezegenlere sönmüş yıldızlar da denilmektedir. Önceleri bağlı olduğu yıldızın bir parçası iken daha sonra ana parçadan koparak uzaklaşmış ve soğuyarak yapısındaki maddelerin katı hale geçmesi ile oluştukları düşünülmektedir. Gezegenler kendiliklerinden ışık yaymaz. Güneşten gelen ışığı yansıtır ve bu ışık ile ısınırlar.


Güneş sisteminde ortada Güneş bulunur. Güneşin çevresinde ise eliptik yörüngelerde gezegenler döner. Bu gezegenlerden bazılarının çevresinde dönen uyduları vardır. Bu uydular gezegenlerin çevresinde dönerken, gezegenler de bu uydularla beraber güneş çevresinde dönmektedir.

Dünya güneş çevresinde dönen 8 gezegenden biridir. Güneş sistemindeki gezegenlerden sadece dünyada yaşam bulunur. Evrende Dünya dışında yaşam bulunan bir gezegen henüz bulunamamıştır.Güneş sistemindeki gezegenler, güneşe uzaklıkları bakımından aşağıdaki gibi sıralanırlar.

Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jupiter, Satürn, Uranüs, Neptün

Merkür: Güneşe en yakın gezegendir. Doğal uydusu olmayan Merkür Güneş Sisteminin en küçük gezegenidir. Güneşe yakın olduğundan en sıcak gezegen olma özelliğini de taşımaktadır.

Venüs: Güneşe yakınlık bakımından 2. Sıradadır. Halk dilinde Çoban Yıldızı olarak bilinmektedir. Venüsün yüzeyi yoğun bulutlarla kaplıdır. Büyüklüğü yaklaşık olarak dünya kadardır. Doğal uydusu bulunmaz.

Dünya: Güneşe en yakın 3. Gezegen olan Dünya, yaşamın görüldüğü tek gezegendir. Güneş sisteminde bulunan dört kayalık gezegenden en büyüğüdür. Dünyanın doğal uydusu Ay dır. Dünya uzaydan bakıldığında mavi renkte görülür.

Mars: Güneşe yakınlık bakımından 4. Gezegen olan Mars, Dünyadan daha küçük bir gezegendir. Aynı zamanda Dünyadan daha soğuktur. Marsın yüzeyi kırmızı renkli toz ve kaya ile kaplıdır. Bu nedenle kızıl gezegen denilmektedir. Bununla birlikte dünyadaki gibi beyaz buzullar da bulunmaktadır. Marsın 2 adet doğal uydusu bulunmaktadır.

Jupiter: Güneşe yakınlık bakımından 5. Gezegendir. Jupiter Güneş Sisteminin en büyük gezegenidir. Jupiter gezegeni kayalık bir çekirdek ve onun çevresinde çok büyük kütlede sıvı ve gaz maddelerden meydana gelir. Jupiterin 63 adet doğal uydusu vardır.

Satürn: Güneşe yakınlık bakımında 6. Sırada bulunur. Kütlesi jupiterin kütlesine yakındır. Satrün gezegeni de yapı bakımından Jupitere benzer. Büyük gaz ve sıvı kütlelerinden oluşmuştur. Satürn gezegeninin çevresinde halka şeklinde bir yapı bulunur. Bu yapıdaki buz parçaları nedeniyle satürnün çevresindeki halka parlak görünür. Satürnün 62 adet doğal uydusu vardır.

Uranüs: Güneşe yakınlık bakımından 7. Sıradadır. Bulutlarla kaplı olduğundan mavi renkli görünür. Bu gezegen gaz ve buzdan meydana gelir. Uranüs gezegeninin de ekvatorunun çevresinde halkalar bulunur. 27 adet doğal uydusu vardır.

Neptün: Güneşe yakınlık bakımından 8. Ve son sırada bulunan Neptün Güneş Sisteminin en soğuk gezegenidir. Neptün gezegeni de Uranüs gibi gaz ve buzdan meydana gelmiştir. Bu gezegenin de ekvatorunun çevresinde halkalar bulunur. 13 adet doğal uydusu vardır.

 Gunes_SistemI7O1

SANATSAL BİLGİ

05/05/2017

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI