7. SINIF IŞIĞIN SOĞURULMASI

7. Sınıf fen bilgisi dersi. Beyaz ışığın renklerine ayrılması ve cisimlerin renkli görünme sebebi. Güneş enerjisinin önemi ve kullanım alanları.


Işığın cisimler tarafından tutulmasına ışığın soğurulması denir.

Bir cisim üzerine bir ışık düştüğü zaman bu ışık cisim tarafından ya soğurulur, ya tekrar yansıtılır ya da diğer tarafa geçirilir.

Işığı en fazla soğuran cisimler koyu renkli cisimlerdir. Işığı en fazla siyah renkli cisimler soğurur.

Işığı en az soğuran cisimler, açık renkli cisimlerdir. Işığı en az soğuran cisim beyaz renkli cisimlerdir.


Kışın koyu renkli, yazın açık renkli giysi giyilmesinin sebebi vücudun kışın sıcak, yazın serin tutulması içindir.


Işığın Renkleri

Bir beyaz ışık, ışığın tüm renklerini içerir. Beyaz ışık bir prizmadan geçirilirse birçok renge ayrıldığı görülür.

Gökkuşağı beyaz ışığın havadaki su damlacıklarından geçerken kırılmaya uğramasıyla oluşur. Beyaz ışığı meydana getiren renklerin her biri farklı miktarda kırılmaya uğradığından, renkler birbirinden ayrılır. Bu durum gökkuşağı adını verdiğimiz renkli çizgilerin ortaya çıkmasını sağlar.

Beyaz ışığın diğer renklerin karışımından meydana geldiğini Isaac Newton (Ayzek Nivtın) 1670 yılında keşfetmiştir.

Işık üç ana renkten meydana gelir. Bu renkler kırmızı, mavi ve yeşildir. Diğer renkler bu üç rengin farklı oranlarda karışımı ile oluşur.

Renk_KarisimSarı Renk: Kırmızı ve Yeşil rengin karışımıyla sarı renk oluşur.

Mor Renk: Kırmızı ve mavi rengin karışımı ile oluşur.

Turkuaz Renk: Yeşil ve mavi rengin karışımı ile oluşur.


Cisimlerin Renkli Görülmesi

Bir cisim hangi renkte görülüyorsa o rengi yansıtmaktadır. 

Bir cisim üzerine beyaz ışık düşürülürse cismin bu ışığa karşı davranışı farklı olacaktır.

Cisim tüm renkleri yansıtıyorsa, beyaz görünür, tüm renkleri soğuruyorsa siyah görünür.

Bir cisim beyaz ışıktan sadece kırmızı ve yeşil renkleri yansıtıyorsa, bu cisim sarı renkte görülür.


Kırmızı renkte görünen bir cisim kırmızı ışığı yansıtmakta, diğer renkleri soğurmaktadır. Eğer kırmızı renkli bir cisme yeşil ışık altında bakacak olursak cisim siyah görünür.

Mavi renkli bir cisim sadece mavi rengi yansıtmakta diğer renkleri soğurmaktadır. Mavi renkli cisme kırmızı ışık altında bakarsak cisim siyah görünür.

Mor renkli bir cisme beyaz ışık altında bakarsak mor renkli görünür. Eğer bu cisme mavi ışıkla bakarsak cisim mavi görünecektir. Eğer kırmızı ışık altında bakarsak cisim bu kez kırmızı görünecektir.

Bunun nedeni mor renkli cisim iki adet ışığı yansıtmaktadır. Bunlar kırmızı ve mavi ışıklardır. Eğer her iki ışık cismin üzerine düşürülürse cisim mor renkte görülecek, kırmızı ve mavi renklerden sadece biri ile bakılırsa o ışığın renginde görülecektir.Güneş Enerjisinin Önemi

Gezegenimizi ısıtarak yaşamın var olmasını sağlayan güneş enerjisinden birçok farklı enerji türü elde etmek için de yararlanırız. Böylece diğer enerjileri doğayı kirletmeden ve ve bu enerjilerin hammaddesini bedavaya mal etmiş oluruz.

Güneş enerjisinin son yıllardaki en büyük önemi ve bu enerjiye yapılan en büyük yatırımlar elektrik enerjisi üretme konusundadır. Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve az maliyetle büyük miktarda enerji üretiminin mümkün olmasıyla özellikle Avrupa ve Amerika’da büyük enerji tarlaları kurulmakta ve güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde edilmektedir.

Güneşten elde edilen elektrik enerjisi için fosil yakıtlar kullanılmaz, nükleer tesis kurulmaz, büyük jeneratörlere türbinlere gerek yoktur. Sadece güneş panelleri araziye yerleştirilerek elektrik enerjisi elde edilir. Ülkemizde de bu yönde çalışmalar yapılmaya başlanmıştır.

Güneş enerjisinden sıcak su temini için de yararlanabiliriz. Evlerin çatısına yerleştirilen su ısıtma sistemi ile güneş enerjisi ile sıcak su temin edilmektedir.

Güneş enerjisi deniz suyundan içme suyu elde edilmesinde de kullanılmaktadır.

Güneş enerjisi enerji oluğu adı verilen sistemlerde suyun sıcaklığını yükseltmek ve buharlaştırmak için kullanılır. Bu yöntemler termik santrallere doğal üretimli buhar verilmiş olur.

Güneş fırını adı verilen sistemlerde güneş enerjisini, suyu buharlaştırmak ve jeneratör türbinlerini döndürmek için kullanır.

Güneş pilleri güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek küçük cihazları çalıştırır.


Güneş Enerjisi Neden Tercih Edilmelidir

1-Güneş enerjisi tükenmeyen bir enerji kaynağıdır. Kullandıkça azalma ve tükenme gibi bir sorunu yoktur. Bu özelliğe sahip enerji kaynaklarına yenilenebilir enerji kaynakları adı verilir.

2- Güneş enerjisi doğa dostudur. Kullanımı sırasında çevreye hiçbir zarar vermez.

3- Güneş enerjisi kullanılırken gürültü meydana getirmez.

4- Binalarda kullanımı ucuz ve verimlidir.SANATSAL BİLGİ

23/05/2017

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI