ELEKTRİK ENERJİSİNDE TASARRUF

7. Sınıflar fen bilgisi dersi. Elektrik enerjisini tasarruflu kullanmanın önemi. Çeşitli elektrikli araçlarını verimli kullanma yolları. Konu anlatımı.


Elektrik enerjisini tasarruflu kullanmak demek, gereksiz tüketim yapmamak demektir. Bir diğer anlamda elektrik enerjisini tasarruflu kullanmak demek elektrik enerjisini israf etmemek demektir. Elektrik enerjisini tasarruflu kullanmanın bize sağlayacağı avantajlar şunlardır. 

1-Öncelikle kullandığımız her kilowatsaat elektrik enerjisi için bir ücret ödemekteyiz. Gereksiz elektrik kullanımından kaçınmak gereksiz yere dağıtım şirketlerine para ödemekten bizi kurtarır.

2- Her kilowatsaat elektrik enerjisi üretimi için fosil yakıtlar da kullanılmaktadır. Özellikle fuel-oil ve doğalgaz santrallerinin yakıtı dış ülkelerden alınmaktadır. Bu yakıtlar için milli kazançlarımız dış ülkelere gitmektedir.

3- Fosil yakıtlar kullanılarak elektrik üreten santraller doğaya büyük zararlar vermektedir. Gereksiz elektrik tüketiminden kaçınarak doğayı korumuş oluruz.

4- Elektrik tasarrufu ülkede elektrik enerjisi fazlalığı sağlar. Elektrik kullanımı ucuzlar ve daha az para veririz. Aynı zamanda elektrik enerjisi kullanarak üretim yapan sanayi tesislerinde elektrik fazlalığı ve ucuzluğu oluşur ki, bu tükettiğimiz diğer ürünlerin daha ucuza gelmesini sağlar. Aynı zamanda sanayici daha düşük elektrik ücreti ödediğinden mallarını daha ucuza imal eder ve dış piyasalarda rekabet gücü artar. Bu da ülke ekonomisinin gelişmesini sağlar.


Elektrik Enerjisi Nasıl Daha Verimli Kullanılır

Her elektrikli eşyanın daha ekonomik kullanılması için kriterleri vardır. Bütün elektrikli aletler için geçerli olan kriter A sınıfı olmalarıdır. A sınıfı elektrikli araçlar %45 enerji tasarrufu sağlar. 


A- Buzdolabını Verimli Kullanma

1- Buzdolabının büyüklüğü ihtiyacımıza uygun olmalıdır. Buzdolaplarının hacmi büyüdükçe kullandığı elektrik enerjisi artar.

2- Buzdolapları ısı kaynaklarının yakınına konulmamalıdır. Güneş gören yerlere buzdolabı konulmamalıdır. Buzdolabı mutfağın mümkün olan en serin köşesine yerleştirilmelidir.

3- Buzdolabının iç normal kısmı ve dondurucu kısmı için üreticinin tavsiye ettiği sıcaklık değerlerine uyulmalıdır.

4- A sınıfı buzdolapları kullanılmalıdır. 


B- Fırın ve Ocakları Verimli Kullanma

1-Bir fırın pişirme süresinden 5 – 8 dakika önce kapatılabilir. Bu durumda fırının iç sıcaklığı hala çok yüksek olduğundan içindeki yemeği pişirmeye devam eder. Bu şekilde her yemek için 5 – 8 dakika arası enerji tasarrufu yapılır.

2-Yemek pişerken gereksiz yere fırın kapağı açılmamalıdır.

3- Fırında ön ısıtma yapılmasına fazla gereksinim yoktur. Yapılsa bile bu süre uzun olmamalıdır. Genellikle 5 – 10 dakika yeterlidir.


C- Çamaşır ve Bulaşık Makinasını Verimli Kullanma

1- Çamaşır makineleri tam olarak çamaşırla doldurularak çalıştırılmalıdır.

2- Çamaşır makinesi mümkün olan en düşük ısıda çalıştırılmalıdır.

3- Bulaşık makinelerinde suyun 55°den fazla olması gereksizdir.

4- Bulaşık makinesi tam doldurularak çalıştırılmalıdır.

5- Bulaşık makinesi program bitiminde kapağı açılarak hava alması ve bulaşıkların kendi kendine kuruması sağlanmalıdır.D- Televizyon ve Bilgisayarları Verimli Kullanma

1- Kullanılmayan bilgisayarların fişi çekilmelidir.

2- İhtiyaca uygun büyüklükte televizyon alınmalıdır.

3- Radyo, televizyon ve bilgisayarların sesi yeterli düzeyde açılmalıdır. Aşırı ses hem gürültü, hem rahatsızlık hem de enerji israfı oluşturur.

4- Seyretmediğimiz zaman televizyonu kapalı tutmalıyız.

E- Aydınlatma Araçlarını Verimli Kullanma

1- Tasarruflu ampul kullanmalıyız.

2- Kullanmadığımız odaların lambasını söndürmeliyiz.

3- Işık ayarlayıcı prizler kullanarak özellikle salon, koridor ve mutfağın ışığını ihtiyaca göre ayarlamalıyız.

4- Apartman vb. koridorlarda zamanlayıcılı, fotoselli sensörlü lambalar kullanılmalıdır.SANATSAL BİLGİ

16/04/2017

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI