ALKENLERİN POLİMERLEŞME TEPKİMELERİ

Organik kimya polimerler konusu. Polietilenler, politetrafloreten, polivinil klorür, politetrakloroeten, poliizobutilen, polizopren, polipropilenler denklemleri ve kullanım alanları. Polimerler 

Birden fazla alken veya alkin bileşiklerinin birbirleriyle bağlanmasıyla meydana gelen çoklu alken veya alkin bileşiklerine polimer adı verilir.


Polimerler doğal ve sentetik olmak üzere iki grupta incelenebilir.

Doğal polimerler: Nişasta, protein, selüloz, yün, kauçuk, ipek gibi maddeler doğal polimerlerdir. Bu polimerler tabiatta bitkiler ve hayvanlar tarafından üretilir.

Yapay Polimerler: Araba lastikleri, plastikler, naylon poşetler ve pet şişeler yapay polimerlerdir. Bunlara sentetik polimerler adı da verilir. Bu polimerler sanayiide üretilirler.


Örneğin eten bileşikleri birbiri ile bağ yaparak polietilen oluşturur.

alkenpolimer_s12I1


Bazı önemli polimerler aşağıda listelenmiştir.1. Polietilenler

alkenpolimer_s12I2


Yukarıdaki bileşik aşağıdaki gibi de gösterilebilir.

alkenpolimer_s12I3


Tepkimede soldaki ürünlere monomer, sağdaki ürünlere polimer adı verilir. Yukarıdaki tepkimede reaksiyona giren etenler monomer, reaksiyon sonucu oluşan polietilen maddesi ise polimerdir.


Polietilen beyaza çalan, yarı geçirgen şeffaf bir maddedir. Suya ve kimyasallara karşı dayanıklıdır. Bu madde oyuncaklarda, filmlerde, borularda, kutularda ve mutfak eşyalarında kullanılır. Elektrik kablolarında yalıtıcı olarak kullanılır. Kap ve kutu yapımında kullanılır.


2. Politetrafloreten

Bu madde teflon olarak adlandırılır. Mutfak eşyalarında yaygın olarak kullanılır. Bu polimerin monomeri tetrafloreten dir.

alkenpolimer_s12I4


3. Politetrakloreten

Politetrakloreten maddesi temizleyici olarak kullanılır. Yüksek çözücü özelliğine sahiptir. Metal temizlemede de kullanılır.

alkenpolimer_s12I5


Yukarıdaki denklemde girenler kısmındaki tetrafloreten maddesi monomer, ürünler tarafındaki politetrakloreten maddesi polimerdir.


4. Polikloreten (PVC)

Bu polimer polivinil klorür olarak da adlandırılır. Bu madde sahip olduğu kimyasal ve fiziksel özelliklerinden dolayı kolayca işlenebilir. Kimyasal etkenlere karşı dayanıklıdır ve sudan etkilenmez.

Film, levha yapımında, yağmurluk, döşeme, yer kaplamaları, elektrik kablo ve tellerinde yalıtıcı olarak ve su tesisat malzemelerinde kullanılır.

alkenpolimer_s12I6


Bu maddenin monomeri, vinil klorür olarak adlandırılır.

alkenpolimer_s12I7 


5. Poliizobutilen

Koruyucu ve yapışkan özellikli bir maddedir, yapıştırıcı olarak kullanımı yaygındır.

Bu maddenin birçok kullanım alanı vardır. Motor yağlarında katkı maddesi olarak, elektrik yalıtımında, yapıştırıcılarda, streç filmlerde, hidrolik ve dişli yağlarında katkı maddesi olarak kullanımı vardır. Kağıt etiketlerde ve selobantlarda yapıştırıcı olarak bu madde kullanılır.

alkenpolimer_s12I8


Bu denklemde monomerler izobütilendir. Oluşan ürün poliizobütilen olarak adlandırılır.


6. Polizopren (sentetik kauçuk)


Polizopren, yüksek esneklik özelliğine sahip bir maddedir. Aynı zamanda aşınmaya karşı dayanıklı olan bu madde araba lastiklerinde, kullanılmaktadır. Bu maddenin başka birçok kullanım alanı bulunmaktadır. 

Polizopren (sentetik kauçuk)maddesi; balon yapımı, su ve yağ hortumlarında kullanılır.

Binaların ses yalıtımında ve yer kaplamalarında kullanılmaktadır. Ameliyat ve temizlik eldiveni yapımında kullanılır. Araçların tamponları gibi sağlamlık ve dayanıklılık gerektiren yerlerde kullanılır. 

alkenpolimer_s12I9


Yukarıdaki denklemin girenler kısmındaki ürün "2 – metil – 1,3 – bütadien" dir. Denklemin sağ tarafındaki ürün polizopren olarak adlandırılır.7. Polipropen (Polipropilen)

Yorulmaya karşı dirençli, darbelere karşı dayanıklı bir maddedir. Sürtünme katsayısı düşüktür. Bu madde iyi bir elektriksel yalıtım sağlar.

Polipropilen; çuval, ip, levha, şişe, tıbbi malzemeler, boya kutusu, akü kabı, halı ipi, elektrik kablosu imalatlarında kullanılmaktadır.

alkenpolimer_s12I10Alkenlerde Cis - Trans İzomerliğiSANATSAL BİLGİ

15/02/2018

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI