HETEROJEN KARIŞIMLAR

10. sınıflar ve ygs – lys kimya konusu. Heterojen karışımların tanımları. Heterojen karışım örnekleri. Emülsiyon, süspansiyon, kolloid çözünmesi, aerosol ve adi karışımlar.


Birbirleri içinde homojen olarak dağılmayan maddelerin oluşturduğu karışıma heterojen karışımlar denir. Heterojen karışımların her noktası aynı özelliği göstermez.

Homojen karışımlarda bileşenlerin molekülleri arasındaki bağlar kopup birbirleriyle yeniden bağ oluşturuyorlardı. Heterojen karışımlarda böyle bir olay gerçekleşmez. Bu nedenle heterojen karışımlar her noktalarında aynı özelliği göstermezler.


Örneğin, demir tozu ile odun talaşı karışımı heterojendir. Bu karışımda bileşenler birbiri içinde çözünmez, demir tozu bazı yerlerde daha yoğun olabilir. Karışımın her yerinde demir – talaş oranının aynı olması neredeyse imkansızdır.

Homojen karışımlar tek fazlıdır, heterojen karışımlarda ise birden fazla faz bulunur.

Bazı heterojen karışımlar çıplak gözle bakıldığında homojen görünürler. Bu karışımlar mikroskop altında incelendiğinde heterojen yapıda oldukları görülür.

Homojen karışımlarda dağılan maddeye dağılan faz, dağıtan maddeye ise dağıtan faz adı verilir.

Heterojen Karışım Örnekleri

1- Beton

2- Şeker – kum karışımı

3- Tuz – biber karışımı

4- Demir tozu – kum karışımı

5- Toprak

6- Süt

7- Pizza

8- Ayran

9- Türk kahvesi

10- Tebeşir tozu – su karışımı

11- Yemek salatası

12- Demir tozu – odun talaşı

13- Zeytinyağlı su

14- Margarin

15- Mayonez


Heterojen karışımlar karışan maddelerin fiziksel hallerine göre; Emülsiyon, süspansiyon, kolloid çözünmesi, Aerosol ve adi karışımlar olmak üzere 5’e ayrılır.A- Emülsiyon

İki veya daha fazla sıvının heterojen bir karışımıdır. Bu sıvılardan biri diğerinin içinde küçük damlacıklar halinde bulunur. Örneğin yemek yağı – su karışımı bu tür karışıma bir örnektir. Bu karışımda karışan sıvılar birbiri içinde çözünmezler. Süt ve mayonez de birer emülsiyondur.

B – Süspansiyon

Bir katı ve bir sıvı maddenin heterojen dağılımından oluşan karışımlardır. Bu karışım tipinde, katı madde sıvı içerisinde çözünmez ve askıda kalır.

Naftalin –su karışımı, Tozlu hava, yağlı hava, ayran, tebeşir tozu – su karışımları birer süspansiyondur.

C – Kolloid Çözünmesi

Katı – sıvı karışımlarında katı tanecikleri sıvıdan ayırt edilemeyecek kadar küçük olur ve sıvı içerisinde heterojen dağılım gösterirse bu karışım bir kolloid çözünmesi olur. Bu karışımlara çıplak gözle bakıldığında homojen görünürler.

Boya, jöle, çamurlu su bu tip karışımlara örnektir.

D – Aerosol 

Katı ve sıvı maddelerin gaz içinde heterojen dağılımı aerosol olarak adlandırılır.

Sis ve bulut hava ortamında su taneciklerinin dağılmasıyla oluşan aerosol dür. Duman ise hava içinde katı partiküllerin dağılımıyla meydana gelen bir aerosoldür.

E- Adi Karışımlar

Genel olarak katı – katı heterojen karışımlardır. Tuz – biber karışımları, demir tozu – odun talaşı karışımları, yemek salataları bu tip karışımlardır.


Homojen KarışımlarSANATSAL BİLGİ

04/08/2017

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
YORUMLAR
Üniversite-1...
çok güzel çalışmalar hazırlanış... ancak pdf formatında indirmeye hazırlansa çok daha iyi olurdu. elinize sağlık.
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI