6. SINIFLAR KAS SİSTEMİ

6. Sınıflar fen bilgisi dersi. Vücudumuzda bulunan kaslar. Çizgili kas dokusu, kalp kası dokusu ve düz kas dokusu. Konu anlatımı.


Kasların temel görevi vücudun hareket etmesini sağlamaktır. Bunun yanında kaslar; vücuda şekil verir, iç organların çalışmasını sağlar ve vücut ısısını oluşturur.


Kasları meydana getiren dokuya kas dokusu denir. Kas dokusu üç kısma ayrılır; çizgili kaslar, düz kaslar ve kalp kası.


A) Çizgili Kaslar

Çizgili kaslar kasılıp gevşeyerek hareket etmemizi sağlar. Bu kaslar istemimizle çalışan kaslardır. Elimizi veya ayağımızı oynatmak istediğimizde beynimizden ilgili kaslara emir gider ve bu kaslar beyinden kendilerine gelen komut doğrultusunda kasılıp gevşeyerek hareketi sağlar.

Çizgili kaslar bol damarlı ve sinirli bir yapıya sahiptirler. Demetler halinde ve bir kılıfla sarılmış halde bulunurlar. Kas demetleri kas tellerinden meydana gelmiştir.

Çizgili kas hücreleri çok çekirdekli, uzun ve silindir biçiminde hücrelerdir. Hızlı çalışır çabuk yorulurlar. Kas hücreleri çalışma yoğunluğuna göre oksijen tüketir. Soluduğumuz havada bulunan oksijen kan ile taşınarak kaslara gider ve burada enerji üretiminde kullanılır. Ne kadar hızlı hareket edersek o kadar fazla enerji ve oksijene ihtiyaç duyarız. Kaslar çalışmaları için gerekli oksijeni yeterince alamazsa çalışamaz ve ağrı yapmaya başlar. Bu durumda kas yorulması olayı meydana gelir.

Çizgili kasların kemiklere tutunduğu bölüme tendon adı verilir. Tendonlara kas kirişi adı da verilir.

Çizgili kaslarda aktin ve miyozin adı verilen iplikçikler bulunur. Çizgili kasın kasılması bu aktin ve miyozin iplikçiklerinin birbiri üzerinde kaymasıyla oluşur.

Kol, bacak ve yüzümüzdeki kaslar çizgili kaslardır.

B) Düz Kaslar

Bu kaslar iç organlarımızın çalışmasını sağlar. İsteğimiz dışında çalışan kaslardır. Bu kaslar çalışmayacak olursa o kasın bulunduğu organ işlevini yapamaz.

Düz kas hücreleri kısa mekik şeklinde ve tek çekirdeklidirler. Hücre çekirdeği hücrenin ortasında bulunur.

Düz kaslar sindirim, boşaltım, dolaşım, solunum sistemlerini oluşturan organların yapısında bulunur. Midenizde, yemek borusunda, akciğerlerde düz kaslar bulunmaktadır. 

Düz kasların çalışmaları yavaş ve düzenlidir. Düz kaslar yorulmazlar.


C) Kalp Kası

Sadece kalbin yapısında bulunan kas çeşididir. Bu kaslar yapı bakımından çizgili kaslarla benzerlik gösterir. Çalışması ise isteğimiz dışında gerçekleşir.

Kalp kasında da aktin ve miyozin iplikleri bulunur. Kalp kaslarının kasılması da bu ipliklerin birbiri üzerinde kaymasıyla meydana gelir. Kalp kasları isteğimiz dışında ve sürekli çalışır.

Kalp kası hücrelerinin yapısı dallanmalar gösterir. Genellikle tek çekirdeklidir. Çekirdek hücrenin ortasında yer alır. 

Kalp kası telleri kısa boylu olup birbirlerine bağlandıkları yerlerde ara diskler bulunur.


Destek ve Hareket Sisteminin Sağlığı

İskelet ve kas sistemimizi sağlıklı tutmak için yapmamız gerekenler. 

*Beslenme yeterli ve dengeli olmalıdır. Vücudun ihtiyacı olan mineral ve besinleri gerektiği kadar ve yeterince tüketmeliyiz. 

*Doyduktan sonra yemeye devam etmemeliyiz. Aşırı yemek fazla kilo almaya ve şişmanlamaya yol açar. Bu durum vücudun aktivitesini düşürür ve vücudu tembelleştirir.

* Yaşa uygun sporlar yapılmalı. Vücut aktif ve zinde tutulmalıdır.

* Dik durmalı, dik oturmalı ve dik yürümeliyiz.

* D vitamini kemiklerin gelişmesi için gerekli bir vitamindir. D vitamini içeren besinleri yeterince almalıyız. D vitamininden yararlanabilmek için de yeterli güneş ışığı almalıyız.

* Bir şey kaldırırken iki elle tutarak kaldırmalıyız. Kaldırırken dizleri bükmeliyiz.

* Ağır yük taşımamalıyız.

* Sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınmalıyız.

* Yeterince yürümeli, koşmalı ve spor yapmalıyız. Bu faaliyetler vücudumuzun her bölgesine yeterince oksijen gitmesini ve vücudun tüm bölümlerinin sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Uzun süreli hareketsizlik eklemlerde kireçlenme ve kaslarda tembelliğe yol açar. Bu durum giderek bizi daha az hareket etmeye zorlar ve ardından çeşitli hastalıklarla karşılaşabiliriz.

Kaslar_I6O
6. Sınıf Kemiklerin Yapısı
SANATSAL BİLGİ

15/08/2017

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI