6. SINIF DÖRT İŞLEM PROBLEM ÇÖZÜMLERİ

6. Sınıf matematik dersi. Doğal sayılarla dört işlem problemleri. Doğal sayılarla ilgili açıklamalı, çözümlü soruların çözümleri.



Çözüm – 1 

Hayvanların hepsini 4 ayaklı kabul edip, baş sayısını 4 ile çarparız. Elde ettiğimiz sayıdan problemde verilen ayak sayısını çıkarırız. Çıkan sonuç iki ayaklı hayvanların ayakları sayısı olacaktır.

52 ayak ve 18 baş var. 18 başın hepsi keçilere ait olsaydı ayak sayısı;

18 x 4 = 72 adet olurdu.

52 adet ayak var. 

72 – 52 = 20

Hindilere ait ayak sayısı 20’dir. 20:2 = 10 hindi vardır.

Toplam 18 baş olduğuna göre keçilerin sayısı 18 – 10 = 8 adettir.


Doğru cevap B seçeneği.


Çözüm – 2 

Toplam 30 baş ve 90 ayak var. 4 ayaklı hayvanlardan 1 grup, 2 ayaklı hayvanlardan 2 grup var. Bununla birlikte kaz ve hindilerin sayıları arasında bir bağlantı var. Bu bağlantıdan yararlanarak her bir hayvanın sayısını bulabiliriz.

Hayvanların hepsinin 4 ayaklı olduğunu varsayarak baş sayısı ile ayak sayısını çarparız. Çıkan sonuçtan gerçek ayak sayısını çıkarınca kalan sayı bize 2 ayaklı hayvanların sayısını verir.

Hayvanların hepsi keçi olsaydı;

30 x 4 = 120 ayak olurdu. Bu sayıdan gerçek ayak sayısını çıkarırsak;

120 – 90 = 30 

30 adet 2 ayaklı hayvanların ayak sayısıdır. 2 ayaklı hayvanların baş sayısı;

30 : 2 = 15 tir.

Bu sayı kaz ve hindilerin baş sayısıdır. Kazların sayısı hindilerin sayısının 2 katıdır. 15 sayısının içinde 2 birim kaz, 1 birim hindi vardır. Hindilerin sayısını bulmak için 15’i 3’e böleriz.

15:3 = 5 tir. Bu sayı hindilerin sayısıdır.

Kazların sayısı hindilerin sayısının 2 katı olduğundan Kazların sayısı 2 x 5 = 10 adettir.

Doğru cevap B seçeneği.


Çözüm – 3 

Satıcının aldığı gömlek ve pantolonlara toplam kaç TL verdiği bulunur. Daha sonra satıcının gömlek ve pantolonları toplam kaç TL ye sattığı bulunur. Alış ve satış fiyatları arasındaki fark kar – zarar durumunu açıklar.

Satıcının gömlekleri alırken ödediği toplam ücret;

30.20 = 600 TL dir.

Satıcının pantolonları alırken ödediği toplam ücret;

60.30 = 1800 TL dir.

Satıcının pantolon ve gömleklere ödediği toplam ücret;

1800 + 600 = 2400 TL dir


Şimdi satıcının bu gömlek ve pantolonları kaça sattığını bulalım.

Satıcının gömleklerden elde ettiği para;

25.20 = 500 TL

Satıcının pantolonlardan elde ettiği para;

70.30 = 2100 TL

Satıcının gömlek ve pantolonlardan kazandığı toplam ücret;

2100 + 500 = 2600 TL dir.

Satıcı bu ürünleri alırken 2400 TL ödemişti. Satıcının karı;

2600 – 2400 = 200 TL olur.

Doğru cevap C seçeneği.


Çözüm – 4 

Semra’nın kumbarasına attığı paralar.

10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55 TL şeklindedir.

Bunların toplamı;

10 + 15 + 20 + 25 + 30 + 35 + 40 + 45 + 50 + 55

= 325 TL yapar.

100 kuruş 1 TL dir.

325:100 = 3,25 TL olur. Doğru cevap B seçeneği.


Çözüm – 5 

Hasan, Hüseyin’den 2 yaş büyük ve Hüseyin 15 yaşında ise;

Hasan 15 + 2 = 17 yaşındadır.

Hasan, Mert’ten 4 yaş küçük ise;

Mert,17 + 4 = 21 yaşında olur.

Doğru cevap D seçeneği.


Çözüm – 6 

80 sayısının yarısı 80:2 = 40 tır.

40 sayısının 5 fazlası 40 + 5 = 45 tir.

45 sayısının 3 katı 45.3 = 135 tir.


Doğru cevap B seçeneği.


Çözüm – 7 

Satıcı 15 koli yumurta almış ve her kolide 20 yumurta var. Buna göre aldığı toplam yumurta sayısı;

15.20 = 300 adettir.

Satıcı 1 koli yumurtaya 20 TL vermiş. 15 koli yumurtaya toplam;

15 . 20 = 300 TL ödeme yapmıştır.

Yumurtaların 30 tanesi kırılırsa geriye;

 300 – 30 = 270 adet yumurta kalır.

Satıcı 1 yumurtayı 2 TL den satarsa 270 yumurtayı;

2.270 = 540 TL den satar.

Satıcının yumurtalara verdiği para 300 TL idi. Bu durumda satıcının elde ettiği kar;

540 – 300 = 240 TL dir.


Doğru cevap D seçeneği.


Çözüm – 8 

Sinemacının öğrencilerden elde ettiği gelir;

24.6 = 144 TL

Sinemacının sivillerden elde ettiği gelir;

15.36 = 540 TL

Sinemacının toplam karı;

540 + 144 = 684 TL

Doğru cevap C seçeneği.


Çözüm – 9 

1. Yol

Havuza her gün 60 litre su akarsa 25 günde;

60 . 25 = 1500 litre su akar.

Havuzdan her gün 45 litre su boşalırsa 25 günde;

45 . 25 = 1125 litre su boşalır.

25 gün boyunca havuzda biriken su miktarı;

1500 – 1125 = 375 litre olur.

2. Yol

Çarpma işleminin dağılma özelliğini kullanarak kısa yoldan yapalım.

Her gün havuza 60 litre su girip, havuzdan 45 litre su çıktığına göre şöyle bir matematiksel ifade kurabiliriz.

25 . ( 60 – 45)

Bu işlem 25 gün boyunca havuzda biriken su miktarını verir.

25 . ( 60 – 45)

= 25 . 15

= 375 litre

Doğru cevap A seçeneği.


Çözüm – 10

Bu soruyu çözmek için sondan başlayarak gidelim.

Önce 4 eksiği 196 olan sayıyı bulalım.

196 + 4 = 200 olur. 4 eksiği 196 olan sayı 200 dür.

Şimdi 5 katı 200 olan sayıyı bulalım. Bunun için 200’ü 5’e bölelim.

200:5 = 40

Şimdi 10 fazlası 40 olan sayıyı bulalım.

40 – 10 = 30 

Şimdi yarısı 30 olan sayıyı bulalım.

30 . 2 = 60

Demek ki Yarısının 10 fazlasının 5 katının 4 eksiği 196 olan sayı 60’tır.

Kontrol edelim.

60:2 = 30

30 + 10 = 40

40 . 5 = 200

200 – 4 = 196

Yaptığımız işlem doğrudur.

Doğru cevap D seçeneği.


Test Soruları




SANATSAL BİLGİ

13/06/2017

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI