LOZAN ANTLAŞMASI ve MADDELERİ

Lozan Antlaşması hangi ülkeler arasında imzalanmıştır. Lozan Antlaşması nerede imzalanmıştır. Lozan antlaşmasının nedeni ve maddeleri ile ilgili bilgiler. 

Lozan Antlaşması 24 Temmuz 1923 yılında İsviçre’nin Lozan kentinde Leman Gölü kıyısındaki Beau – Rivage Palace’de imzalanmıştır.

Antlaşma TBMM hükümeti ile İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika ve Yugoslavya temsilcilikleri arasında imzalanmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk başkanlığındaki, Anadolu’da işgale karşı direniş, Padişahın ve İstanbul hükümetinin işgalcilere boyun eğme ve teslim olma kararına tepki olarak başlayan işgale direniş hareketi tüm engelleme ve olumsuzluklara karşın zaferle sonuçlandı ve işgalcilere karşı mutlak bir zafer kazanıldı.

Bu zafer üzerine işgalci devletler TBMM hükümetine mesaj göndererek antlaşma yapmayı teklif ettiler. Uzun süren görüşmelerden sonra Lozan Antlaşması imzalandı

Lozan’da barış görüşmeleri 20 Kasım 1922 yılında başladı. Borçlar, Irak sınırı, kapitülasyonlar, Boğazlar ve İstanbul’un boşaltılması meselesinden dolayı görüşmeler 4 Şubat 1923’de kesildi.

Daha sonra tekrar başlayan Lozan görüşmelerinde 24 Temmuz 1923 yılında antlaşma imzalandı. Bu antlaşmaya göre;


A- Sınırlar:

1- Doğu Sınırı: Kars Antlaşması ile belirlenen sınır ölçü alınmıştır.

2- Irak Sınırı: Musul petrol bölgesini Türkiyeye bırakmak istemeyen İngiltere Irak sınırının çizilmesinde sorun çıkardı. Görüşmelerde vakit kaybedilmek istenmediğinden dolayı, Irak sınırı meselesinin, Lozan görüşmelerinden sonra Türkiye ile İngiltere arasındaki ikili görüşmelerde halledilmesi kararlaştırıldı.

Not: Irak sınırı Lozan’da çözüme kavuşturulamayan tek meseledir.

3- Suriye Sınırı: Ankara Antlaşması ile belirlenen sınırlar ölçü alınmıştır.

B- Oniki Ada: İtalya’ya bırakılmıştır.

C- Ege Adaları: Bozcaada ve Gökçeada dışındaki diğer adaların Yunanistan’a silahlandırmamak şartı ile bırakılmasına karar verildi.

D- Boğazlar: 

Boğazlar başkanlığını Türk delegenin yapacağı şekilde bir komisyon tarafından yönetilecektir. Bu komisyon Milletler Cemiyeti tarafından denetlenecek statü Milletler Cemiyetinin garantisinde olacaktır. Boğazlardan geçiş serbest olacaktır. Ticaret gemilerinin geçişi serbest olacak fakat, savaş gemileri tonaja tabi tutulacaktır. Türk askeri olağanüstü durumlar hariç boğazın 20 km gerisinde duracaktır.

Not. Boğazlar meselesi Lozan’ın en sakat maddesidir.

E- İstanbul’un Boşaltılması: Antlaşmanın imzalanmasından 6 hafta sonra İstanbul boşaltılacaktır.

F- Kapitülasyonlar: Kapitülasyonlar ve Duyun-i umumiye kaldırıldı.

G- Borçlar: Borçlar 1. Dünya Savaşı sonucunda Osmanlı’dan kopan devletlerle TBMM arasında paylaştırıldı. TBMM üzerine düşen borcu taksitler halinde ödeyecekti.


H- Ermeni Meselesi: Ermeni meselesi kapandı.

I- Azınlıklar: TBMM azınlıkları Türk vatandaşı kabul ederek bu konuda iç işlerine karışılmasını engelledi. İstanbul’daki Rumlar ile Batı Trakya’daki Türkler hariç diğer azınlıkların ve dışarıdaki Türklerin ülkelerine dönebileceği kabul edildi.

İ – Yabancı Okullar: Yabancı okulları iç meselesi sayan TBMM Lozan görüşmelerinde yabancı okulları tartışma konusu yaptırmadı.

K – Savaş Tazminatı: Yunanistan Karaağaç Bölgesini savaş tazminatı olarak Türkiye’ye verecektir.

L- Patrikhane: Patrikhane İstanbul’da kalacaktır. Patriğin Siyasal yetkileri olmayacak ve patriği Türkiye seçecektir. 

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM

COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI