BEYŞEHİR GÖLÜ

Türkiye’nin 3. En büyük gölü olan Beyşehir Gölü. Gölün yapısı ve özellikleri. Beyşehir gölünün önemli adaları.

Beyşehir gölü Sultan dağları ile Anamas dağlarının arasında kuzeybatı güneydoğu doğrultulu iki fay grubu arasındaki grabende oluşmuş tektonik bir göldür. Konya ilinin batısında Konya – Isparta sınırları üzerinde yer alır. Türkiye’nin 3. en büyük gölüdür.

Beyşehir Gölü ‘ne Isparta ve Konya olmak üzere 2 il ve Beyşehir, Hüyük, Yenişarbademli ve Şarkikaraağaç olmak üzere 4 ilçenin kıyıları vardır.

Beyşehir Gölünün alanı 730 km2 dir. Kıyı uzunluğu 154 km dir. Gölün en derin noktasının derinliği 8 m, Deniz seviyesinden yüksekliği ise 1124 m dir.

Beyşehir Gölü’nün suları tatlı, temiz ve içilebilir niteliktedir. Beyşehir Gölü aynı zamanda bir milli parktır. Göl, Türkiye’nin en önemli milli parklarındandır. Beyşehir Gölü ve çevresinde su sporları, dağ sporları ve av sporları yapılır.

Gölün su ürünleri bakımından ekonomik değeri büyüktür. Aynı zamanda Beyşehir Gölü; önemli bir kuş üreme, beslenme ve barınma merkezi durumundadır.

Beyşehir Gölü ada zengini bir göldür. Gölde 33 adet ada bulunmaktadır.

Göldeki en önemli adalar Mana Adası 8.2 km, Ortaada 2.5 km, Haciakif Adası 2.1 km dir. İğdeliada, aygır adası, Kızılada, Eşek adası, çeçen adası, Akburun adası, Höyük adası diğer önemli adalarıdır. Göldeki adalarda birçok tarihi kalıntılar bulunur.

Göl ile aynı adı taşıyan Beyşehir ilçe merkezi gölün güneydoğu kıyısında yer alır.

Beyşehir gölü kuzey batı ve güneydoğu doğrultusunda uzanan Sultan Dağları ile daha batıda bulunan kuzey ve güney doğrultusundaki dağlar arasında yer alan çukur sahanın orta kısmını kaplamaktadır.

Beyşehir gölü kalkerli bir yapıya sahip arazi üzerinde yer alır. Genişliği 24 km, uzunluğu 45 km dir. Göl daha çok yeraltı suları ile beslenmektedir. Beyşehir gölü fazla sularını Çarşamba suyu vasıtasıyla Konya ovasına gönderir. Göl suları daha çok yeraltından giderek Manavgat çayına bağlanır ve Akdeniz’e dökülür.

Beyşehir gölünde sazan, levrek, turna, aynalı sazan ve kadife balığı bulunur, en fazla bulunan balık türü sazan balığıdır. Göl Türkiye’nin en büyük tatlı su gölüdür.

BeysehirGol
Van Gölü
SANATSAL BİLGİ

17/02/2017


  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM

COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI