DİRENÇ NEDİR

Direncin elektrik, biyoloji ve günlük yaşamdaki karşılıkları. Elektriksel direnç, biyolojik direnç ve insülin direnci.


Direnç çeşitli anlamlarda kullanılmaktadır. Direnç elektriksel bir terim olarak, fiziksel bir terim olarak ve biyolojik bir terim olarak farklı anlamlara sahiptir. 


Elektrikte Direnç

Direncin bir elektriksel terim olarak anlamı şudur.

Direnç bir maddenin elektrik akımına karşı gösterdiği zorluktur. Her madde mutlaka elektrik akımına karşı bir zorluk gösterir. Bu değer her madde için farklıdır.

Elektrik akımı iletken maddeler üzerinden akan elektronlardır. Bir madde iyi iletken ise o maddede elektronların rahatça akabileceği geçiş tünelleri bulunur. Bu tünellere serbest orbitaller de denir.

Elektrik akımını hiç geçirmeyen maddelere yalıtkan madde denir. Elektrik yükleri bu maddeler üzerinde hareket edemez. Tahta ve lastik bu maddelere örnektir.

Elektrik maddelerini kısmen geçiren maddelere az iletken maddeler denir. Tungsten ve grafit maddesi buna örnektir.

Elektrik yüklerini iyi ileten ve yüklerin içerisinde rahatça aktığı maddelere iyi iletken maddeler denir. Altın, bakır, gümüş ve alüminyum iyi iletken maddelerdir.

Bir iletken maddenin direnci aşağıdaki formülle bulunabilir.

R = V
IR: Direnç

V: Gerilim

I: Akım

Bir alıcının direncini ölçmek için önce o alıcı üzerindeki gerilimi ölçeriz daha sonrada alıcı üzerindeki akımı ölçeriz. Gerilim değerini akıma bölersek direnci bulmuş oluruz. Tabii ki bu matematiksel yoldur. Bugün gerilim ve akımı ölçen hemen her cihaz direnci de ölçmektedir.


Biyolojide Direnç

Biyolojide direnç geniş anlamıyla, bir toplumdaki bireylerin çevrelerindeki zararlı etmenlere karşı gösterdikleri kalıtsal uyumları ve hayatta kalabilme yetenekleri olarak tanımlanır.

İnsanlarda Direnç

Kişinin bünyesi sağlıklı ve güçlüyse, bağışıklık sistemi sağlıklı ise ve hastalıkları kolayca yeniyorsa bu kişi dirençlidir denir.

Bakterilerde Direnç

Bakteriler antibiyotiğe karşı kalıtsal uyum sağlamış ise ve bir antibiyotik hedef bakterilere karşı artık etkisiz kalıyorsa bu bakteri türü antibiyotiğe karşı direnç kazanmıştır.

Böceklerde Direnç

Böcekler zamanla böcek zehirlerine karşı kalıtsal uyum sağlayabilir. Bu durumda o zehir türü artık hedef böceklere zarar veremez. Bu durumda bu böcek türleri insektisitlere karşı direnç kazanmıştır denir.

Bitkilerde Direnç

Bitkilerde olumsuz ortam koşullarına uyum sağlayarak yaşamlarını sürdürebilir. Bir ortamda zorlukla yetişebilen bir bitki türünün o ortamda rahatça yetişmeye başlaması bitki direnci olarak adlandırılır. 


İnsülin Direnci

Özellikle orta ve ileri yaş grubunda görülen hareketsizlik, şişmanlık, stres gibi durumlardan kaynaklanan bir diyabet çeşididir. Genel olarak genetik yatkınlık bu hastalığın sebebi olsa da, başlıca sebepleri düzensiz yaşam, fast – food beslenme tarzı, yetersiz beslenme gibi sebeplerdir. Bu diyabet çeşidi “Tip II diyabet” olarak adlandırılır. Bu hastalıkta vücut insülin hormonu salgılamaktadır fakat salgılanan insülin hormonu çeşitli nedenlerden dolayı etkisini gösteremez. Bu hastaların vücudunda insüline karşı bir direnç oluşmuştur.

İnsülin direnci olan hastalar insüline doğrudan bağımlı değillerdir. Bu hastalara vücudun insüline karşı reaksiyonunu azaltacak ilaçlar, hareketlilik ve spor önerilmektedir. Bireye özel tedavi uygulanmaktadır.

Günlük Yaşamda Direnç

Direnç halk dilinde bir zorluğa ve olumsuz duruma karşı dayanma gücü olarak tanımlanır. Kişilerin bu çeşitli hastalık ve zorluklara karşı gösterdiği dayanma gücü o kişinin bu olumsuz duruma karşı gösterdiği direnç olarak adlandırılır.SANATSAL BİLGİ

29/03/2017

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM

COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI