EFES ANTİK KENTİ

Efes Antik Kenti ve barındırdığı başlıca tarihi yapılar.  Artemis Tapınağı, Celsus Kitaplığı, Oktagon, Yamaçevler, Hadrian Tapınağı, Trian Çeşmesi, Stadyum, Meyem Kilisesi.

İzmir ili Selçuklu ilçesindedir. İlk çağların en ünlü kentidir.

İlk yerleşim yeri olarak kullanılması M.Ö. 7000 yılının sonlarına kalkolitik çağa kadar gider. Bu zamanlara ait yerleşime ilişkin izler Çukuriçihöyük’te tespit edilmiştir.


     

Efeste Yer Alan Tarihi Yapılar

Artemis Tapınağı

Ephesuslu Artemis’in kutsal tapınağı olarak bilinir. Bu tapınak 1869’da J.T. Wood tarafından keşfedilmiştir.

Bu tapınak aynı zamanda Diana tapınağı olarak da bilinir. Tanrıça Artemis’e ithaf edilmiştir. Bu tapınak Efes’te M.Ö. 550 yıllarında tamamlanmıştır. Tamamı mermerden yapılmış olan tapınak dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilmiştir.


Celsus Kitaplığı

Efes’in en tanınmış anıtı Celsus Kütüphanesidir. M.S. 100 ile 110 yılları arasında yapılmıştır. 

Kütüphane aslında ölen şahsın mezar odasının üzerine inşa edilmiş bir kahramanlık anıtıdır.

Ön holden asıl kütüphane odasına çıkmak için dokuz basamaklı ve iki tarafında heykeller bulunan bir merdiven kullanılırdı.

Kütüphane Gaius İulius Celsus tarafından senatör olan babası Tiberius İulius Celsus Polemaeanus için yaptırılmıştır.


Ticari Pazar Yeri

Ticari Pazar yeri M.Ö. 3. Yüzyılda kurulmuştur. Bugün görünen şeklini ise, İmparator Augustus (M.Ö. 27- M.S. 14) döneminde almıştır.


Oktagon

Mermer bir lahitle gömülmüş genç bir kadın mezar odasına sahip yapıdır. Kare şeklindedir. Karenin üzerinde sekiz köşeli ve basamaklı bir yapı yer alır. Çatısı piramit şeklindedir. Buraya gömülen kişinin Kleopatra’nın Ephesos’da öldürülen kızkardeşi IV. Arsione olduğu düşünülmektedir.


Yamaçevler

Bülbül dağının kuzey yamacında yer alan Efes kentine ait bir yerleşim birimidir. 


Hadrian Tapınağı

Bu küçük tapınak benzeri anıt, mimari yazıtlara göre İmparator Hadrianus’u onurlandırmaktadır 

M.S. 300 yıllarında buraya imparatorlar Diokletianus, Constantius, Maksimianus ve I. Theodosius’un heykelleri dikilmiştir. Bunların yazıtlı kaideleri günümüze ulaşmıştır.


Traian Çeşmesi

Tiberius Claudius Aristion ve eşi tarafından M.S. 102 ve 114 yılları arasında Ephesoslu Artemis ile imparator Traianus (M.S.98-117) onuruna yaptırılmıştır.


Memnius Anıtı

M.S. 30-50 yılları arasında özellikle göze çarpan bir yere inşa edilmiştir. 


Domitian Tapınağı

Tapınak ve sunak imparator kültüne hizmet etmekte ve imparator Domitianus’a(M.S. 81-96) adanmışken ölümünden sonra lanetlenmesiyle Flaviuslar ailesine adanmıştır. Altı basamaklı bir altyapının üzerine kurulmuştur. Hristiyanlığın zaferi ile temel taşlarına dek sökülerek neredeyse yok olmuştur.

Devlet Agorası

İmparator Augustus döneminden (M.Ö. 27-M.S. 14) beri şehrin politik merkezini oluşturmuştur.

Bu mekanın üç yanı sütunlu galerilerle çevrilmiştir.

Meryem Kilisesi


Olipieion mahallesinin güney kısmına inşa edilen üç nefli piskoposluk kilisesidir. Bu bazilika III. Ekümenik Konseyi ile (Meryem) ünlüdür. Meryem Kilisesi Orta Çağ’ın ilerleyen dönemlerine dek mezarlık olarak kullanılmıştır.

Stadyum

Stadyum. Panayır dağının eteklerindeki tepeliklerde bir çukurlukta bulunmaktadır. Koşu alanının doğusunda bulunan bir arenada gladyatör dövüşleri yapılıyordu.

Vedius Gymnazyumu

Şehrin sur duvarlarının hemen yakınında yer alır. Hamam-gymnasion yapılar bütünüdür. M.S. 147-149 yılları arasında hizmete açılmıştır.


SANATSAL BİLGİ

01/08/2016

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM

COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI