İSTANBULDAKİ GÜZEL SANAT LİSELERİ

İstanbul’da bulunan güzel sanatlar liseleri. Özel ve devlet güzel sanatlar liseleri. Okulların öğrenci alım koşulları ve adres, telefon ve diğer iletişim bilgileri. Sanat okulları hakkında bilgiler.


İstanbul Sanat Okulları Hakkında

İstanbul’da bulunan sanat liseleri hakkında bir ön inceleme yaptık. Burada yer alan okullar reklam amaçlı olarak yer almamaktadırlar. Ayrıca biz herhangi bir okulu tavsiye etmiyoruz ve herhangi bir okulun çok kaliteli olduğunu da iddia etmiyoruz. Sadece genel bir tanıtımlarını, adres ve diğer iletişim bilgilerini veriyoruz. Hangi okulu tercih edeceğinize karar vermekte zorlanıyorsanız yapacağınız en iyi şey daha önce bu okulda okumuş bir öğrenci ve/veya velisi ile görüşmektir. En iyi değerlendirmeyi onlar yapacaktır. Tabii ki bu kişilerin de tarafsız olması lazım. Yani tanıdığınız varsa şanslısınızdır. Aksi durumda mezun öğrenci listesini bularak rastgele bir kişiyi seçmek veya sosyal medyadan bulmaya çalışmak bir tercih olabilir.


Şimdi okullar hakkında özet bilgilerimize geçelim. Bir okulda sınıfların, yemekhanenin, müzik ve resim atölyelerinin durumunu en iyi kendiniz giderek görebilirsiniz. Ben bu okulda yetenek sınavına gireceğim veya çocuğum bu okulun sınavına girecek. Okulunuzu bir görmek istiyoruz, yemekhanesine, sınıflarına, resim, tiyatro atölyesine bakmak istiyoruz deyin. Profesyonel okullar bunu size göstermekte bir sakınca görmeyecekler ve kapılarını size açacaklardır.

Sanatsal.


1. PERA GÜZEL SANATLAR LİSESİ

Pera Güzel Sanatlar Lisesi, Anadolu Lisesi statüsündedir. Okulda eğitim süresi 4 yıldır. Öğrenciler 9. Sınıftan itibaren haftada 24 saat Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya gibi kültür derslerini ve haftada 16 saat Resim, Tiyatro, Bale, Müzik, Dans gibi sanat derslerini alırlar. Okul Tiyatro, Resim, Müzik, Bale/Dans olmak üzere 4 bölümlüdür. Okul, özel bir okul olup öğrencilerini kendi belirlediği bir mülakat – sınav sistemine göre almaktadır.

Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nde 2 yabancı dil öğretilmektedir. 1. Yabancı dil olarak İngilizce, 2. Yabancı dil olarak İtalyanca öğretilmektedir. Pera Güzel Sanatlar Lisesi, MEB veya ÖSYM’nin sınavları ile öğrenci almamaktadır. Okulda okumak isteyen öğrenciler, internet sitesi üzerinden veya adreslerine giderek başvuru yapmaktadır. Daha sonra öğrenciler mülakata alınır ve mülakatı geçen öğrenciler kayıt hakkı kazanır. Bundan sonra sıra öğrencinin yeteneğini belirlemeye gelmiştir. 9. Sınıfta öğrencinin hangi sanat dalında yetenekli olduğunun anlaşılması için bir dizi çalışma ve uygulamalar yapılır ve mülakat ile öğrencinin bölümü belirlenir.

Okulu bitiren öğrenciler, isterlerse üniversite sınavına girebilirler. Üniversite sınavına giren her öğrenci, barajı aşması halinde özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alan üniversitelerin sınavlarına girerek bu üniversitelere yerleşebilmektedir.

Pera Okulunda kafeterya ve yemekhane bulunmaktadır. Kafeterya ve yemekhanesi gün boyu açıktır.


Adres: Merkez Mah. Abide-i Hürriyet Cad. No:211 B Blok, 34381

Şişli/İSTANBUL

Telefon: (+90) 544 544 8290

 (+90) 212 245 30 08

 (+90)212 233 00 40

 (+90) 212 233 00 41


E- Posta: pgs@peraguzelsanatlar.com.tr

 pera@peraguzelsanatlar.com.tr


Web Sitesi: www.peraguzelsanatlar.com.tr


2. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ VAKFI ÖZEL ADIGÜZEL GÜZEL SANATLAR LİSESİ

Adıgüzel eğitim kurumlarının bir okuludur. Bu eğitim kurumunun Anaokulu ve ilköğretim okulu da bulunmaktadır. Adıgüzel eğitim kurumları, İstanbul Üniversitesi ile yaptığı bir anlaşmaya bağlı olarak "İstanbul Üniversitesi Vakfı Adıgüzel Okulları" adını almıştır.

Okul; Resim, Müzik, Tiyatro, Sinema – TV bölümlerinden oluşmaktadır.  

Okul, kendi belirlediği sınav – mülakat sistemine göre öğrenci almaktadır. Bu okulda önce bir yetenek sınavı yapılmaktadır. Yetenek sınavı, en az 4 kişilik bir komisyon tarafından yazılı, sözlü veya uygulamalı olarak veya bunların birkaçı ile yapılmaktadır. Sınavlar, 100 üzerinden derecelendirilmektedir. Sınav sonucunda en yüksek notu alanlardan başlayarak kontenjan kadar asıl ve yedek liste yapılır. 

Öğrenci okula devam ettiği sürece okuldaki akademik ve kişisel gelişimleri değerlendirme formlarıyla takip edilir. Tüm alan öğretmenlerinin öğrencileri değerlendirdiği bir ortak platform bulunmaktadır. Bu değerlendirmeye göre gerek görüldüğünde öğrenciye rehberlik desteği verilir veya velisiyle görüşme gerçekleştirilir.

Okulda öğle yemekleri bulunur. Web sitelerinde aylık yemek menüleri yayınlanmaktadır. Adıgüzel vakfının çok sayıda etkinliği de mevcuttur. Web sitelerinde faaliyetleri ile ilgili geniş bilgiler yer almaktadır.

Adres: Yenişehir Mah. Barajyolu Cad. No:8 Ataşehir/İSTANBUL

Telefon: (0216) 456 75 85

Cep Tel: (0541) 456 75 85

E – Posta: agsl@adiguzel.k12.tr

Web Sitesi: www.adiguzel.k12.tr/guzel-sanatlar


3. BEYLİKDÜZÜ AŞIK VEYSEL GÜZEL SANATLAR LİSESİ

Beylikdüzü’nde yer alan bu okul resim ve müzik bölümlerinden oluşmaktadır. Bu okul Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olup özel okul statüsünde değildir. Okul, genel yetenek testi ve ortaöğretim başarı puanına göre öğrenci seçimi yapıyor. Okula girebilmek için genel yetenek sınavından en az 50 almak ve buna ortaöğretim başarı puanı eklendikten sonra seçtiği bölümde ilk 30 öğrenci arasına girmek gerekiyor. Sınav sonucundaki genel puanı, genel yetenek sınavının %70 i, ortaokul başarı puanının %30 u alınarak yapılıyor. Değerlendirme sonucunda asıl ve yedek listeler hazırlanıyor. 2017 – 2018 yılı için öğrenci kontenjanı 30 Müzik, 30 Resim olarak açıklanmıştır. Yetenek sınavı için ön kayıtlar Haziran ayında yapılmaktadır. 8 dersliği, 33 öğretmeni ve 244 öğrencisi bulunmaktadır. Okula girişte başvuru yılı içinde bir ortaokul veya İmam Hatip Ortaokulunu bitirmiş olma şartı aranmaktadır. Ortaokuldan sonra 1 yıl veya daha fazla süre okula ara verenler veya bir liseye kayıt yaptıranlar kabul edilmemektedir.

Resim genel yetenek sınavı 180 dakika olup 90 dakika kompozisyon, 90 dakika imgesel çalışma yaptırılmaktadır. Müzik yetenek sınavları 15 dk olarak belirlenmiştir.

Sınavlarına katılmak için öğrenci velisinin bir dilekçe ile başvurması gerekmektedir. Dilekçe örneği web sitelerinde mevcuttur.

Adres: Gürpınar Mah. Vatan Cad. Beylikdüzü/İSTANBUL

Telefon: 0212 880 89 34

Web Sitesi: http://asikveyselgslmeb.k12.tr


4. İSTANBUL AVNİ AKYOL GÜZEL SANATLAR LİSESİ

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir başka Güzel Sanatlar Lisesi. Bu okul da resim ve müzik bölümlerinden oluşmaktadır. Özel yetenek sınavı ve LYS sınavı ile öğrenci almaktadır. 

Okula başvuru tarihleri genelde haziran ayının 1’i ile 23’ü arasında yapılmaktadır. Temmuz ayının ilk haftası genel yetenek sınavları yapılıyor. Yine Temmuz ayı içinde sınav sonuçları açıklanıyor ve kayıt işlemleri yapılıyor.

Yetenek sınavında başarılı sayılabilmek için en az 50 almak gerekiyor. Değerlendirme puanı yetenek sınavının %70 i, LGS (Ortaöğretime Giriş Sınavı) puanının %30 alınarak yapılıyor. Yani okula 100 puanla girebilmeniz için hem yetenek sınavından hem de LGS sınavından 100 almanız gerek. Ama bu gözünüzü korkutmasın, LGS den 90 – 100 alan kişilerin sanat okulunu tercih etme olasılığı düşüktür. Siz daha çok yetenek sınavına odaklanın.

Tüm resmi okullarda olduğu gibi bu okulda da başvurunun yapıldığı yıl 8. Sınıfı bitirmiş olma şartı aranmaktadır. Yani okula ara vermiş veya bir liseye kayıt yaptırmış kişilerin başvurusu kabul edilmiyor.


Adres: Rıdvanpaşa Sok. No:34 Göztepe/İSTANBUL

Telefon: 0216 355 22 17

E-Posta: 752010@meb.k12.tr

İnternet Sitesi: www.istanbulagsl.k12.tr


5. MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR LİSESİ

2000 yılında kurulmuş özel bir sanat okuludur. Öğrencilerini kendilerinin belirlediği bir sınav – mülakat sistemine göre seçiyorlar. İnternet sitelerinde yetenek sınavı başvuru linki var. Bu link üzerinden sınav başvurusu yapılabiliyor. Resim, Müzik, Tiyatro, Sinema – TV olmak üzere 4 bölümde eğitim veriyorlar. İnternet sitelerinde sınav süreçlerinin zor olduğunu ama eğitim sistemlerinin çok kaliteli olduğunu ve öğrencilerinin birçok başarıya imza atmış olduğunu söylüyorlar.

İnternet sitelerinde amaçlarını şu şekilde açıklamışlar: Amacımız, “Atatürk ilke ve inkılaplarını benimsemiş, bireysel farklılıkları önemseyen, sorumluluk sahibi, üretken ve ülkemizi geleceğe taşıyacak bireyler yetiştirmektir”.Adres: Kısıklı Mah. Turistik Çamlıca Cad. No: 25, 34692

ÜSKÜDAR /İSTANBUL

Telefon: (+90) 0216 505 05 75

 (+90) 0216 505 05 85

 (+90) 0216 505 05 95

E-Posta: ozelmimarsinan@gmail.com

Web Sitesi: www.msgsl.com


6. AYDIN DOĞAN GÜZEL SANATLAR LİSESİ

Bu okul, eski adıyla Ataşehir Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi’dir. Aydın Doğan Vakfı ile yaptıkları bir protokolle okulun adını Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi olarak değiştirmişlerdir. Okulda resim ve müzik alanlarında eğitim verilmektedir. Okulda 10 derslik, 44 öğretmen, 247 öğrenci bulunmaktadır.

Yemekhanesi ve kantini bulunan okulda tam gün eğitim verilmektedir. Eğitim 08:00 – 15:00 arasındadır.

Okula Kadıköy – Kartal metrosu ile ulaşım sağlanabiliyor.Okul misyonunu şu şekilde açıklamış: "sanatta ülkemizi ulusal ve uluslararası platformlarda en iyi şekilde temsil eden bireyler yetiştirmek için; resim ve müzik alanlarında kaliteli eğitim vermek, Türk Sanatının gelişmesine katkıda bulunmak".

Adres: Örnek Mah. Ercüment Batanay Sok. No:20 Ataşehir/İSTANBUL

Telefon: (0216) 317 88 08

E – Posta:

Web Sitesi:


7. ÖZEL ESENKENT OKYANUS GÜZEL SANATLAR LİSESİ

Okyanus Kolejleri topluluğunun güzel sanatlar lisesidir. Paralı bir okuldur, fiyat konusunda kesin ücret belirtmiyorlar. Eğitim ücreti, başvuru yaptığınızda galiba pazarlıkla belirleniyor. Ayrıca yemek ücretleri, kayıt fiyatına dahil değil. Tavsiyemiz, biraz alttan alın, yani çok fazla ücret ödemeyin. Bu şekilde kesin fiyat bilgisi olmayan bazı kuruluşlar, ilk gelenlere yüksek fiyat önerip, okul dolmayacak gibi olunca bu kez fiyatları düşürmekteler. Gelen öğrencinin başarısı, zeka düzeyi gibi kendileri için reklam olabilecek yeteneklere daha düşük ücret belirliyorlar. Tabii bu söylediklerimizi okyanus koleji için söylemiyoruz. Nasıl bir politika izliyorlar bilmiyoruz. 

Okul, her yıl bir sınav düzenler. Bu sınava "Genel Yetenek Sınavı "denilmektedir. Bu sınavda başarılı bulunan öğrenciler eğitim bursu almaya hak kazanmaktadır. Öğrenci, başarılı sayılmak için bu yetenek sınavından en az 50 almak zorundadır. Yetenek sınavından 50 ve üzeri alan adayların yetenek puanlarının %70 i alınır ve bu puana ortaöğretime geçiş sınavında aldıkları puanın %30 u ilave edilir. Bu sisteme göre okula 100 puanla girebilmek için hem ortaöğretime geçiş sınavında hem de yetenek sınavında 100 almak gerekiyor. Hem ortaöğretime giriş sınavında hem de yetenek sınavında 80 alırsanız, aday puanınız 80 oluyor. Fazla kontenjanları yok, 2018 kontenjanları her bölüm için 30 kişilik idi. Ayrıca öğrenci, okula kayıt için başvuruda bulunduğu yıl 8. Sınıftan mezun olmuş olmalıdır. Okula ara veren veya liseye başlayanlar kayıt başvurusunda bulunamıyor. Bu yetenek sınavı, paralı olan bu okula ücretsiz veya çok düşük ücretle kayıt hakkı kazandırıyor.

Okul resim ve müzik olmak üzere iki bölümde eğitim veriyor.

Okulda hem ortak kültür dersleri (Matematik, Tarih, Coğrafya) hem de alan dersleri (Müzik, resim) veriliyor. Okulu bitirenler üniversite sınavında farklı bir bölüm seçerlerse herhangi bir puan kaybına uğramıyorlar. Güzel sanatlarla ilgili bir bölüm seçerlerse ek puan kazanıyorlar.


Adres: Talatpaşa Cad. Yeşilırmak sok. Pazartürk karşısı No:1 Esenkent/İSTANBUL

Telefon: 0212 605 06 09

E-Mail: Verilmemiş

Web Sitesi: https://www.okyanuskoleji.k12.tr/s/okyanus-ta-egitim/guzel-sanatlar-lisesi


8. BAŞAKŞEHİR GÜZEL SANATLAR LİSESİ

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir güzel sanatlar lisesidir. Bu okul yenidir, eğitime 2016 yılında başlamıştır, henüz mezun vermemiştir. 16 dersliği, 245 öğrencisi bulunan okulda; yemekhane, kantin, konferans salonu ve spor salonu da bulunmaktadır.

Bu okul müzik ve resim alanında sanat eğitimi vermektedir, kontenjanlarını 30 müzik, 30 Türk Sanat Müziği ve 30 resim olarak açıklamışlardır. Bu kontenjanlar 2019 – 2020 eğitim – öğretim dönemi için açıkladıkları kontenjanlarıdır. Yani bu okula başvuruda bulunduysanız alanınıza göre ilk 30 kişi arasında olmanız gerekecek. 

Mayıs ayının son haftası kontenjanları belirlenmekte, Haziran ayında başvurular alınmaktadır. Siz bu okula başvurmayı düşünüyorsanız Mayıs ayının 2. Yarısından itibaren web sitesini takip edin. Web sitelerinde yeni dönem için izleyecekleri prosedürleri açıklıyorlar.

1 – 5 Temmuz arasında (bu tarihler değişiklik gösterebilir) Yetenek Sınavları yapılmakta. 5 Temmuzda sonuçlar açıklanıyor ve 8 – 10 Temmuzda kayıtlar yapılıyor.

Bu okula başvuru şartında da başvurulduğu yıl ortaokulu bitirmek ve okula ara vermemiş olmak şartı aranıyor. Sınav değerlendirmesi yapılırken Yetenek sınavının %70 i, Ortaöğretim başarı puanının %30’u alınıyor. Yetenek sınavında 50 puanın altında alanlar başarısız sayılıyor. Bu puanlar hesaplandıktan sonra alanına göre ilk 30’a girenler kayıt hakkı kazanıyor. Ayrıca öğrencilerin en fazla 2 okula başvurma hakkı bulunuyor.

Yetenek sınavına bir dilekçe ile başvuruda bulunuyorsunuz. Dilekçeyi velinizin imzalaması gerekiyor. Okuldaki öğretmenleriniz bu konularda size yardımcı olacaklardır.


Adres: Kayabaşı Mah. Kayabaşı Bulvarı A Blok Apt. No: 34/2Başakşehir / İstanbul

Telefon: 0 212 801 44 33

Web Sitesi: 
SANATSAL BİLGİ

24/04/2019

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM

YORUMLAR
Vedathoca
Merhaba. Başakşehir Güzel Sanatlar Lisesini yazmamışsınız. Yeni bir okul ve henüz mezun vermedi. Eklerseniz iyi olur.
Sanatsal Bilgi
Merhaba Vedat Bey, Başakşehir Güzel Sanatlar Lisesi eklenmiştir. Teşekkür ederiz.
Nilgün Karaman
Merhabalar bu adını yazdığınız sanat okullarının hepsi mi özel acaba anlayamadım ama devlete ait yok sanırım
Sanatsal Bilgi
Merhaba Nilgün Hanım. 3, 4 ve 8. sıradaki okulların MEB'e bağlı olduğu ilk paragraflarında belirtilmiştir. Diğerleri özel okuldur.
Arzu demir
Merhaba. Devlet guzel sanatlar lisesi olarak kac okul basvurusu yapilabilir...
Sanatsal Bilgi
Merhaba Arzu Hanım, MEB'in 2018/11 nolu genelgesine göre sadece 1 okula başvuru yapılabiliyordu. 2019/7 nolu genelgesine göre bu sayının 2'ye çıktığını görüyoruz. 2020 yılında değişmezse bu sayı 2'dir. Böyle sürekli değişen konularda haber yapıp duyurmayı planlıyoruz. Teşekkür ederiz.
Burcu
Ben bakırköy güzel sanatlar lisesi tiyatro bölümü okumak istiyorum. Sınav varmı yetenek sınavı nasıl oluyor az da olsa biraz bilgi alabilrimiyim
Sanatsal Bilgi
Merhaba Burcu, aşağıdaki adresteki sitenin üst kısmında 2019-2020 yetenek sınavı menüsü var. Orada tüm bilgi ve dökümanları bulabilirsin. Soldan 3. menü. http://bakirkoygsl.meb.k12.tr/
Hasan
Devlet okulu olmasına rağmen tiyatro bölümü olan liseler varmı ?
Ali
Benim bir sorum var ve aklımı çok kurcalıyor özel olmayıp tiyatro bölümü olan liseler hangileri acaba? Lütfen cevap verirseniz çok sevinirim
Sena Sezer
Merhaba, hem tiyatro bölümü olan hem de devlet lisesi olan bir lise var mı acaba?
Sema C
Merhaba, acaba özel güzel sanatlar liselerinde de başvuru için bir sayı var mı? Yani hepsinebaşvuru yapılabiliyor mu? Ya da devlet liseleri gibi sadece 2 başvuru hakkı mı tanınıyor? Teşekkürler..
COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI