ÖZEL ÖĞRENCİ YURDU NASIL SEÇİLMELİ

Özel kız öğrenci yurdu veya özel erkek öğrenci yurdu seçerken dikkat etmeniz gerekenler. Üniversite yurtlarını nasıl seçmelisiniz. En iyi yurtlar hangileridir. Bu soruların cevabını hazırladık.


Üniversiteye başlayacak öğrenciler ve bu öğrencilerin anne – babaları için yurt seçiminin nasıl yapacaklarına dair bir yazı hazırladık. Bir fikir vermesi dileğiyle.


1. Mümkün Olduğunca Yakın Yurtlar Seçin

Bir yurt seçiminde asıl önemli olan çocuğunuzun okuyacağı üniversiteye olan uzaklığıdır.1 yıl boyunca her gün aynı güzergahı kullanacak öğrenci, üniversitenin yurda uzak olması durumunda eninde sonunda yorulacaktır. Okula yetişmek için yurttan erken çıkacak ve akşam yurduna geç gelecektir. Derslerine ve diğer aktivitelerine zaman bulamayacaktır. Oysaki bir üniversite öğrencisi için en önemli olan şeyler ders çalışacağı ve kafasını dinleyecek zamanının olmasıdır. 

Ayrıca İstanbul’da metro, metrobüs ve otobüslerin tıklım tıklım dolu olması insanları fiziken ve zihnen yormaktadır.

Bu nedenle yurt seçiminde önceliğiniz yürüme mesafesindeki yurtlar, sonra metro, sonra tramvay, daha sonra metrobüs ve en son otobüs ile üniversiteye ulaşımı olan yurtlar olmalıdır.

Vapur ulaşımı insanı dinlendirmektedir. Üsküdar, Kadıköy veya Fatih’te kalıp vapur ile üniversiteye gitmek hem stresi azaltacaktır hem de öğrenciyi dinlendirecektir. Ancak Vapur ile gittiğiniz üniversiteler, Beşiktaş’ta Mimar Sinan, Yıldız Teknik, Galatasaray ve Bahçeşehir üniversiteleri, Fatih’te İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsleri olmalıdır. Daha uzak üniversitelere ulaşım bir işkenceye dönüşecektir.

Yurtların veya yurtlar hakkında bilgi veren web sitelerinin iddia ettiği yakınlık mesafesine hemen inanmayın. Google veya Yandex haritaları açın, aradaki mesafeye bakın. Yurda kayıt yapmadan önce yurttan fakültenize gitmeyi bir deneyin. Çünkü 30 dakikada zor gidilebilecek üniversiteye ulaşım süresini 5 dakika olarak gösteren yurtlar ve bazı siteler – sosyal medya mecraları mevcuttur.

Sanatsal Bilgi Web Sitesinde büyük üniversitelerin tamamına yürüyerek veya metro – tramvay – vapur ile en kısa sürede ulaşımı mümkün olan yurtlar verilmiştir.


2. Yurdun Vaatlerini Sözleşmeye Koydurun

Pek çok öğrenci yurdu; bizde şu var, şu var, şu var diyerek vermediği hizmeti veriyormuş gibi gösterir. Bazı reklam yollu tanıtım yazılarında ve sitelerde para karşılığı özelliklerini yazdırıyorlar ve bunlara ulaşan kişi, editör notlarına ve yıldızlara bakarak bunların etkisinde kalıyorlar ve yurdu seçiyorlar. Böyle yapmayın. Editör yorumları ve yıldızlar doğrultusunda kesinlikle seçim yapmayın. Artık günümüzde haritalar olsun, oteller olsun, yurtlar olsun maalesef çoğu yorum ve puan, para ile sağlanmaktadır.

Turistik işletmeler, öğrenci yurtları, lokantalar vb. para karşılığı belli kişilere yorum yazdırıp yıldız verdirebiliyorlar. Bunlara aldanan vatandaş ta ayy ne güzelmiş çok beğenilmiş yargısına kapılıyor. Böyle bir hataya düşmeyin.

Bu nedenle yakınlık ve lokasyon yönünden birkaç tane yurt belirleyin ve bu yurtlarla görüşün. Yurtlarını, odalarını ve yemekhanelerini inceleyin. MEB onaylı olup olmadıklarını araştırın. Sundukları vaatleri sözleşmeye koyup koyamayacaklarını sorun. Örneğin ücretsiz kahvaltı, çamaşır yıkama, sıcak su hizmeti veren bir yurt için bu hizmetlerin sürekli olmaması durumunda sözleşmenin biteceğine dair madde koydurun. Yurdun öğrenciye yetecek kadar sıcak olması, devamlı internet hizmetinin bulunması, çamaşır yıkama hizmetinin her hafta mümkün olabilmesi gerekir. Bu hizmetler kesildiğinde siz veya öğrenci bir yazı ile yurdu uyarmalıdır.

Öğrenci yurtları genelde yıllık kayıt yapmaktadırlar. Ödeme sorununuz olmayacaksa aylık ödemeler halinde yapın. Hizmetleri aksatmaları halinde sözleşmenin sona ereceği ve başka bir yurt bulacağınızı söyleyin. Bu maddeyi sözleşmeye koydurun. Mesela yurdun vaat ettiği hizmetlerin kesilmesi halinde öğrenci tek taraflı olarak sözleşmeyi feshedebilir veya öğrencinin disiplinsiz davranışları üzerine yurt ebeveynlerini uyarmak kaydıyla yurttan ayrılması için süre koyabilir gibi. 

Yurt_bilgisi


3. Vakıf Yurtlarından Uzak Durun

Biz, anne babalara asla çocuğunuzu bir vakıf yurduna göndermesini tavsiye etmeyiz. Öğrencilere de bu yurtları seçmemelerini şiddetle tavsiye ederiz. Nedeni çok açık. Vakıflar çeşitli etkinliklerle halktan para toplarlar. Toplanan paraların sadece az bir kısmı yurda harcanır. Vakıf yurtları genelde ucuzdur ve kaliteli hizmet verirler. Neredeyse her türlü konfor öğrencinin elinin altındadır. Çoğunun ücretsiz servisi de vardır. Öğrencilerin üzerine titriyor görünümü verirler. Ne yazık ki yolun sonu bu şekilde bitmiyor. Çoğu vakıf öğrenciye sadece hizmet vermeyip kendi kuruluş amacı doğrultusunda eğitim vermektedir. Aynı zamanda kendi sağlam adamları orada öğrenci, öğretmen ve görevlidir. Sinemaya götürür, tiyatroya götürür, sıkı arkadaşlık yaparlar ve çocuğunuzun dünyasını yavaş yavaş ve ona hissettirmeden kendi istedikleri yöne doğru kaydırmaya başlarlar. Herkesi değilse de birçok öğrenciyi bu yolla kazanır, Üniversite hayatları sonrasında da iletişime devam ederler. Birçok cemaat, tarikat, örgüt gibi kuruluşun adam kazanma yöntemidir bu. Hizmet verip gerisine karışmasalar sorun yok ama böyle olmuyor.

Aslında bunlar taa lisede başlıyor. Lisede kendi elemanlarını arkadaş olarak çocuğunuzun yanına yanaştıranlar üniversitede istedikleri yurt ve üniversiteyi seçmesi konusunda telkinde bulunuyorlar. İstedikleri yurtlara yerleştirince öğrenci ile alakaları devam ediyor. Aslında bir yurdun Vakıf yurdu olması için ille de ben vakıf yurduyum demesi gerekmiyor. Gizli bir şekilde bir vakıf veya cemaat veya örgüte hizmet edebilir. Bu nedenle çocuğunuzu yurtlara yerleştirirken dikkat etmelisiniz. Ayrıca çocuğunuzu uyarın. Samimi bir biçimde çocuğunuzla yapılan arkadaşlıklar onu hiç hesaplamadığı bir dünyanın insanı yapabilir.

Çoğu kişi önce dini meseleler ve ahlak ile başlar, başlangıçta herşey çok iyidir. Büyüleyici bir saygı, konfor ve alaka vardır. Çocuk bu ortama alışınca yavaş yavaş istedikleri eğitimi vermeye başlarlar. İzlettikleri filmler vb. hep propaganda amaçlıdır. Böylece öğrencilerin dünyasını değiştirip kendi elemanları yapmaya çalışırlar.

Pekii yolun sonunda ne olur? Bunların hiçbirisinin hizmetle, dinle, ahlakla ilişkisinin olmadığını anladığınızda artık çocuğunuzu kaybetmişsinizdir. 

Birçok örgüt bu yolla binlerce öğrenciyi ağına düşürmüştür.


4. Çocuğunuza Göz Kulak Olun

Çocuğunuza yurtta nasıl bir yol izlediklerini, öğrencilere kendi belirledikleri biçimde seminer, ders, konferans, sohbet verip vermediklerini sorun. Eğer yurt yetkilileri öğrencileri seminerlere, toplantılara götürüyorsa, sohbetlere davet ediyorsa çocuğunuza bu toplantılara gitmemesini ve baskı yaparlarsa yurdu değiştireceğini söylemesini tembihleyin. Çünkü yurtta kalan öğrencilere seminer, eğitim, konferans veren yurtlar muhtemelen gizli cemaat veya örgüt yurtlarıdır. Allah rızası için yapıyormuş görünürler ama sonuçta bir de bakarsınız başka bir ülkenin ajanları tarafından organize edilmiştir.


Görüldüğü gibi çocuk okutmak ve bir üniversite öğrencisi olmak o kadar kolay değildir bu zamanda. Öğrenci her zaman uyanık olmalı.


Bir öğrenci dinini öğrenecekse bunun için yurda kayıt olmasına gerek yok herhalde. Birkaç kitap alır, inceler. Büyük İslam Alimlerini öğrenin ve bu insanların yazmış olduğu eserleri okuyun. Öyle rastgele kitap almayın. Kitap alırken aldığınız kitaplara dikkat edin. Bazı kitapların %70 i İslam’a göre, %30’u ise propaganda amaçlı yazılmış olabilir. İşte en tehlikelisi bunlardır. Keza sohbet, seminer vb. de aynı çizgide gitmektedir. Bildiğiniz doğruları anlatır bunun yanına kendi sinsi emellerini yerleştirirler.

Burada hepinize ışık tutacak birşeyi yine söyleyelim. Merak etmeyin düşündükçe doğruyu bulursunuz. İnsan, düşündükçe mantıklı olanı ve doğru olanı bulacak biçimde yaratılmıştır.


En iyi öğrenci yurdu mu? Onu da açıklayalım. Üniversitenize yürüyüş mesafesindedir. Sürekli sıcak tutulmaktadır. Haftada 7 gün sıcak su vardır. Öğrencilerin hayatına karışılmamakta bir öğrencinin ayağının kaymaya başladığı görülürse derhal anne babası aranarak uyarılmaktadır. Öğrencilere hiçbir dünya görüşü, din, siyasi görüş empoze edilmemektedir. Öğrencilere sağlıklı kahvaltı ve akşam yemeği verilmektedir. Öğrenciler asla taciz, korku, baskı altında kalmadan rahatça yurtlarına girip çıkmaktadır.

Ne dersiniz, böyle bir yurt bulunabilir mi? 


İstanbul Fatih Özel Kız Öğrenci Yurtları

İstanbul Fatih Özel Erkek Öğrenci Yurtları


SANATSAL BİLGİ

04/07/2019 

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM

COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI