VAN GÖLÜ

Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölünün özellikleri ve oluşumu. Van Gölünün yüzölçümü, hacmi, kıyı şehirleri ve adaları.

Van Gölü Doğu Anadolu Bölgesinde, Van ile Bitlis sınırları arasında yer alır. Göl, 38° kuzey enlemi ile 43° doğu boylamının kesişimini merkez kabul eden bir bölgede bulunur. 

Gölün yüzölçümü 3574 km2 dir, en derin yeri 451 m olarak ölçülmüştür. Ortalama derinliği ise 170 m dir.

Van Gölü, Türkiye’nin en büyük gölüdür. Dünyanın en büyük sodalı gölü, 4. büyük kapalı havzasıdır.

Türkiye’nin en yüksek bölgesinde dağlarla çevrili bir alanda yer alan Van Gölü’nün deniz seviyesinden yüksekliği 1646 m’dir.

Van Gölüne eski Yunanlılar “Thospitis Lacus” ve “Arsissa Lacus” adı vermiştir. Mezopotamyalılar ise “Nayri Denizi” adını vermişlerdir. 

Urartu Krallığının başkenti, M.Ö. 10. Ve 8. yy da Van Gölünün doğusunda kurulmuştur. Urartular, Van Gölünü “Dalgalı Deniz” olarak adlandırmışlardı.

Van Gölü içerisinde Akdamar Adası, Çapanak Adası, Adır Adası ve Kuş Adası bulunur.

Van Gölü’nün yüzey alanı 3582 km2 , su hacmi 607 km3  tür. Göle 101 adet akarsu dökülür.

Gölün en uzun kısmı Tatvan ile Erciş ilçeleri içinde bulunan iki noktada arasında ölçülmüştür ve bu uzunluk 125 km dir. En uzun genişlik değeri ise Van ile Tatvan arasında 90 km olarak ölçülmüştür.

Van Gölünün kıyı uzunluğu yaklaşık olarak 400 km dir. Van ilçelerinden Erciş, Edremit, Gevaş ve Muradiye; Bitlis ilçelerinden Tatvan, Ahlat, Adilcevaz Van Gölüne kıyısı olan ilçelerdir.

Van Gölünün Kuzeyinde volkanik Süphan Dağı bulunur. Süphan Dağı 4058 m yüksekliği ile Türkiye’nin 2. en yüksek dağıdır.  

Van Gölünün batısında Nemrut Dağı yer alır. Nemrut Dağının yüksekliği 2935 m’dir. Van Gölü Nemrut Volkanının püskürttüğü lavların, suların aktığı bir vadi önünü kapatarak doğal set oluşturması sonucu meydana gelmiştir.

Gölün güneyinde ise 3537 m yüksekliğe sahip Artos Dağı ve 3204 m yüksekliğe sahip Erek Dağı bulunur.

Gölün Doğusunda Tendürek Dağı yer alır. Tendürek Dağı 3896 m yüksekliği ile Türkiyenin 3. en yüksek dağıdır. Tendürek dağı da bir volkan dağıdır.

Van Gölü günümüzden yaklaşık 790 bin yıl önce Nemrut yanardağının yaptığı püskürmeler sonucu Bitlis çayı vadisini doldurması ve Muş havzasını Van havzasından ayırmasıyla oluşmuş bir doğal set (lav seti) gölüdür.

Van Gölünün suları sodalı olduğundan içme ve sulama amaçlı kullanılamaz. Gölün tuzluluk oranı %2,6 dır. Gölde balıkçılık yapılır. Van Gölünde yaşayan inci kefali balıkları bölge halkının önemli bir gelir kaynağıdır. İnci kefali göl suyunun kimyasal yapısına uyum sağlamış olan tek balık türüdür.

Van Gölü çevrenin sert karasal iklimini önemli ölçüde yumuşatmaktadır. Van Gölü kıyıları eskiden beri önemli yerleşim alanları olmuştur.

Van Gölünde kıyı ilçeleri arasında feribot ile ulaşım sağlanmaktadır.

VangoluBeyşehir GölüSANATSAL BİLGİ

17/02/2017


  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM

COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI