YAĞIŞLAR VE YAĞIŞ OLUŞUMU

Yeryüzünde yağmur nasıl yağar, kar ve dolu yağışı nasıl gerçekleşir. Çiğ, kırağı, kırç ne demektir ve nasıl oluşur. Bu soruların cevapları.


Yağmur Nasıl Oluşur.

Yağmur havada bulunan su buharının yoğunlaşarak yere düşmesiyle oluşur. Yeryüzün bulunan deniz, okyanus, göl, akarsu gibi su okyanus, deniz ve su birikintilerinden devamlı buharlaşma olur. Bu buharlaşma sıcak havalarda fazla, soğuk havalarda ise az miktarda olur.

Buharlaşarak atmosfere karışan su tanecikleri havanın mutlak nemini oluşturur. Mutlak nem havada her zaman bulunan su miktarıdır. Mutlak nem bölgeden bölgeye ve aynı yerde günden güne değişiklik gösterebilir.

Bir yerde yağış olması için öncelikle o bölgede havanın soğuması gerekir. Bu soğuma rüzgarların getireceği soğuk hava kütleleri ile olabileceği gibi, ısınan havanın yükseklere çıkması ve orada soğuk hava tabakası ile karşılaşması sonucu da oluşabilir.

Hava kütlelerinin taşıyabileceği nem miktarı sıcaklıkla doğru orantılıdır. Hava sıcaklığı düştükçe taşıyabileceği nem miktarı da azalır. Yükseklere çıkan nemli hava kütlesinin veya rüzgarların getirdiği soğuk hava tabakası ile karışarak soğuyan hava o an içerisinde bulunan nemi taşıyamayarak yağış şeklinde yeryüzüne bırakır.

Hava sıcaklığı 0 °C nin üzerinde ise yağış genellikle yağmur şeklinde olur.


yagmur


Kar Yağışının Oluşması  

Hava sıcaklığı 0 °C ye düşerse havadaki su buharı tanecikleri yoğunlaşıp kristalleşerek kar denilen yağışı oluşturur.

kar


Dolu Yağışının OluşmasıSıcak havalarda genellikle öğle vaktinden sonra hava’nın aniden soğumasıyla veya yükselen hava kütlesinin yükseklerde çok soğuk bir hava kütlesiyle karşılaşmasıyla taşıdığı su buharları yoğunlaşarak donar ve küçük buz kütleleri halinde dolu dediğimiz yağışı oluşturur.

Çiğ Oluşumu

Yeryüzü ile temas halinde olan havada bulunan su buharının su damlacıkları şeklinde yeryüzünde yoğunlaşmasıyla oluşur. Ağaç yapraklarında metallerde rahatlıkla görülür. Çiğ oluşumu sıcaklık 0 °C üzerinde ise oluşur.

cig


Kırağı Oluşumu


Sıcaklık 0 °C ve altında ise yeryüzü ile temas eden hava kütlelerindeki su buharı yoğunlaşıp kristalleşerek kar örtüsüne benzer bir örtü oluşturur. Buna kırağı denir.


Kırç Oluşumu

Çok soğuk olan elektrik telleri, ağaç dalları ve demir çubuk gibi yüzeylerde su buharının yoğunlaşarak buz kristalleri şeklinde birikmesiyle oluşur.SANATSAL BİLGİ

24/1/2016

 


 

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM

COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI