YOGA NEDİR

Yoga nedir? Yoganın tarihi, yoga türleri. Yoga yapmanın faydaları nelerdir. Yoga nasıl yapılır. Yoganın sağlık açısından faydaları.


Yoga 3000 yıldan daha eski bir geçmişe sahiptir, Hindistan’da doğmuştur. Yoga kelimesi Sanskritçe dilinden gelmektedir. Sanskritçe Hint – Avrupa dil ailesinin Hint – İran koluna bağlı bir dildir. Yoga kelimesi zihni, bedeni ve ruhu birleştirmek anlamındadır.

Yoga yapan erkeğe yogi, kadına ise yogini denir.

Yoga pratik bir yardım veya din değildir. Yoga beden, zihin ve ruh için bir gelişme sistemine dayalı eski bir sanattır. Yogacılar yoga yapmanın kişiyi barış ve esenlik duygusu ile çevreyle bütünleşme haline getireceğini söyler.

Yogada beden, nefes ve zihin her insanın çok boyutlu yönlerinin birleşimi olarak görülür. Çeşitli yoga sistem ve teknikleri, o birliğin deneyimini geliştirir ve varlığın daha fazla bütünleşmesine, içsel sükûnetin ve aklın netliğine yol açar. Sağlık ve mutluluğu geliştirmek için tasarlanmış bir sistemdir. Kendinin daha fazla farkında olma ve daha yüksek bilinç hissi demektir.

Yoganın vücudu güçlü ve esnek hale getirdiği, aynı zamanda solunum, sindirim, dolaşım ve hormonal sistemlerin işleyişini geliştirdiği söylenir. Yogacılara göre yoga, duygusal istikrar ve zihin açıklığı getirir.

Yoga katılımcıları, yoga yapmanın kaygı, stres seviyesini düşürdüğünü, zihinsel netliği geliştirdiğini, dayanıklılık ve güç verdiğini söylemektedir.

Günümüzde yoga yapan çoğu kişi, vücudunu arındırmak ve uzun süre meditasyon yapmak için gerekli olan fiziksel gücü ve dayanıklılığı sağlamak için tasarlanmış fiziksel duruşların bir programı olan asana ile ilgilenmektedir.

Yoga yaşam tarzının fiziksel kısmı hatha yoga olarak adlandırılır. Hatha yoga, asanalara ve pozlara odaklanır.

Hatha Yoga Nedir

Hatha sözcüğü kasıtlı ya da güçlü anlamına gelmektedir. Hatha yoga cildi, kasları ve kemikleri hizalamak için tasarlanmış bir dizi fiziksel egzersizler (asanalar veya duruşlar olarak bilinir) ve asan dizileri anlamına gelir. Duruşlar aynı zamanda vücudun birçok kanalını özellikle omurgayı açmak için tasarlanmıştır. Böylece enerji özgürce akabilir.

Hatha kelimesi iki kelimenin birleşiminden oluşmuştur. "Ha" kelimesi güneş, "Tha" kelimesi ay anlamına gelmektedir. Güneş erkeksi yönleri, Ay ise kadınsı yönleri simgeler. Güneş aktif ve sıcak, Ay alıcı ve serin kısmı temsil eder.

Yogacılar için hatha yoga kendini dönüştürmek yolunda güçlü bir araçtır. Dikkatimizi zekanın dalgalanmalarına ve nefesimize vermemizi ister.


Birçok farklı türde hatha yoga vardır.

Ashtanga yoga: Ashtanga yoga esneklik, kuvvet, konsantrasyon ve dayanıklılık oluşturmaya yardımcı olan, güçlü, hızlı ve tempolu bir yoga biçimidir. Ashtanga yoga yaparken , bir kişi önceden belirlenmiş pozlarla hızlı hareket eder ve derin nefes alıp verir.

Bikram yoga: Sıcak yoga olarak da bilinir. 37,8 °C den fazla ısıtılabilen dayanıklılık ve arındırmaya odaklanan odalarda uygulanmaktadır.

Nazik yoga: Nazik yoga yavaş yayılmalara, esnekliğe ve derin nefes almaya odaklıdır.

Kundalini yoga: Yaşam enerjisini uyandırmak için farklı pozlar, nefes teknikleri, şarkı söyleme ve meditasyon yöntemleri kullanır.

Iyenyar yoga: Bu tür yoga pozları hassas biçimde hizalandırmaya odaklanır. Katılımcılar battaniyeler, askılar, paspaslar, bloklar ve sandalyeler kullanırlar.

Restoratif Yoga: Bu yoga vücudun basit postürleri uzun süre pasif tutarak rahatlamasını sağlar.

Vinyasa / Power yoga: Ashtanga yogaya benzer. Gücü, esnekliği ve dayanıklılığı artıran yoga türüdür.

Om

Om yoga oturuşlarının başında ve sonunda geleneksel olarak söylenen bir mantra veya titreşimdir. Evrenin sesi olduğu söylenir.

Eski yogiler evrenin hareket ettiğini ve var olan her şeyin titreştiğini biliyordu. Var olan her şey titreşir ve antik yogilerin om sesi ile kabul ettiği ritmik bir titreşim yaratır. Günlük yaşantımızda bu sesi her zaman kabul etmeyebiliriz.

Yoga1


Ortak bir yoga sınıfında genellikle şu aktiviteler yapılmaktadır. Bu aktiviteler bir yoga okulunun eğitim takviminden alıntıdır.

*Bazı nefes egzersizleri ve gevşeme

*Fiziksel ısınma

*yoga duruşları, hareketleri ve uzantıları

*gevşeme ve meditasyon


Özel bir meditasyon sınıfında şu aktiviteler yapılmaktadır. Bu aktiviteler bir yoga okulunun eğitim takviminden alıntıdır.

*Solunum egzersizleri, gevşeme ve bazı ilham verici okumalar

*Bir dizi zihinsel odaklanma ve meditasyon uygulamaları

*Dışa dönük odaklanma ve kısa tartışmaya geri dönme


 

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM

COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI