2017 LYS SINAVINDA AÇIK UÇLU SORU

2017 Lys sınavı nasıl olacak. Açık uçlu sorular nasıl sorulacak nasıl cevaplanacak, nasıl kodlanacak. ÖSYM bu konuda bilgi ve örnekler verdi. Pekİ bu sınav sağlıklı olacak mı?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 2017 Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) nda açık uçlu soru sorulacağını açıkladı.

Açık uçlu sorular teste verilen cevabın bir sözcük, bir sayı veya bir cümle olarak adaylar tarafından cevap kâğıdında bu soru için ayrılan bölüme hem yazılacak hem de kodlanacak sorulardan oluşacaktır.

ÖSYM’nin duyurusuna göre her LYS oturumunda kısa cevaplı açık uçlu 3 adet soru yer alacak. Bu sorular LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4, LYS-5 testlerinde yer alacak.

Ayrıca LYS-1 de matematik ve geometri testleri tek test olarak yer alacak ve toplam 3 adet açık uçlu soru yer alacak.

ÖSYM 2017 LYS sınavında açık uçlu soruların dağılımını da yayınladı.


LYS – 1 (Matematik) Matematik testi 3 adet açık uçlu soru olacak.

LYS – 2 (Fen Bilimleri) Fizik 1 adet, Kimya 1 adet, Biyoloji 1 adet olmak üzere 3 adet.

LYS – 3 (Edebiyat – Coğrafya) Coğrafya 1 adet, Edebiyat 2 adet olmak üzere 3 adet.

LYS – 4 (Sosyal Bilimler) Tarih 1 adet, Coğrafya 1 adet, Felsefe ve Din 1 adet olmak üzere 3 adet.

LYS – 5 (Yabancı Dil) Yabancı Dil Testinde 3 adet


Şeklinde açık uçlu soru yayınlanacak.

Açık uçlu soruların yanıtlanış biçimi şu şekilde oluyor.

Adaylara cevap kâğıdında açık soru ile ilgili bölüm ayrılıyor. Aday testlerde yer alan açık uçlu sorunun cevabını cevap kâğıdında ilgili yere kişisel bilgilerini doldurduğu şekilde yazıp kodluyor. Örneğin bir matematik sorusunda cevabı 236 bulduysa cevap kâğıdında bu sorunun cevabını önce kalemle 236 olarak en başa yazıyor, daha sonra aşağısında yer alan kutucuklardan 2, 3 ve 6 rakamlarını kodluyor. Yani isim ve soyadını yazıp kodlamasına benziyor.

Başka bir örnek; biyolojide bir sorunun cevabını fotosentez olarak buldunuz diyelim. Bunu cevap kâğıdında o soru için ayrılmış bölüme başlık olarak “FOTOSENTEZ” yazıyorsunuz, daha sonra başlık bölümünün altında yer alan kutucuklardan “F”, “O”, “T”, “O”, “S”, “E”, “N”, “T”, “E”, “Z” harflerini kodlayarak cevabınızı belirmiş oluyorsunuz.

Eğer cevap kâğıdında açık uçlu soru için ayrılan bölüme hiçbir şey yazmazsanız cevapsız bırakmış oluyorsunuz. Ayrıca bir diğer husus açık uçlu sorulara verdiğiniz yanıtlarda 4 yanlış 1 doğruyu götürür kuralı bulunmuyor.

Açık uçlu soruların bu şekilde sorulması öğrenci için sınav telaşında kâbus gibi geleceğe benziyor. Adaylar normalde cevabı bulduktan sonra tek şık işaretleyip geçerken bu kez hem metin yazmak, hem de metnin harflerini kodlamak zorunda kalacaklar.

Açık uçlu sorular testlerde boş bırakılan yere gelmesi gereken cümle olarak da verilecek mi, yoksa sadece soru sorulup cevabının sayısal veya kelime ve kelime öbekleri şeklinde yazılması mı istenecek? ÖSYM’nin bu konuda boş bırakılan yere gelmesi gereken cümle veya sayı şeklinde bir örnek sorusu “Dil Testi” dışındaki testlerde yok. ÖSYM açıklamasında böyle bir soruya yer vermemiş. Sınavda olur mu bilinmez. Fazla bir fark olmadığını düşünüyorum. Ancak bir cümle öbeğini kodlama süresi, öğrenciyi illa ki telaşa sokacak ve kodlama hatalarının sınava damga vurmasını sağlayacak gibi görünüyor.

Açık uçlu soru yerine öğrencinin konuyu ne kadar iyi kavradığı ve konuya ne kadar hâkim olduğunu ölçecek şekilde profesyonel testler hazırlanabilirdi. Ne yazık ki bu eğitim işinde yüzlerce yap - boz arasından doğruyu bulamadığımız gibi, en doğrusunu bozup yerine yanlışları getirdiğimizi düşünüyorum.

Adaylar arasında bilgi, beceri ve yeteneklere göre seçim yaparak, bu özelliklerine göre üniversitelerin ilgili bölümlerine yerleştirme yapılması gerekir. Bunun için de sınav şarttır. Sınavlar ise öğrencilerin kavrama – analiz etme yeteneklerini ölçecek şekilde az soru çok zaman ve profesyonel testler şeklinde hazırlanabilir. Bu yöntem sağlıklı olur. Ayrıca sınava giremeyenlerin de tekrar benzer testlere tabii tutulması sağlanabilir. Amaç vatandaş ve öğrencilerin mutluluğunu sağlamak olmalıdır.

Konu ile ilgili olarak ÖSYM’nin internet sayfasında duyurular bölümünü inceleyebilirsiniz.


SANATSAL BİLGİ

06/01/2017


COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI