EĞİTİMDE YENİ MÜFREDAT

Miili Eğitim Bakanlığı uzun zamandır üzerinde çalıştığı yeni müfredatı açıkladı. Yeni müfredatta tüm sınıflarda değişiklikler var.


Milli Eğitim Bakanlığı tüm sınıflarda okutulan müfredatın yeniden değerlendirilmesi ve güncelleştirilmesi için bir çalışma başlatmıştı. Çalışmalar tamamlanınca 13 Ocakta Taslak Eğitim Programı askıya çıkarılmış ve 10 Şubata kadar görüş ve önerilere açık olduğu açıklanmıştı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 18.07.2017 tarihinde bir basın açıklamasıyla yeni müfredatı açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı İlk, Orta, Lise ve İmam Hatip Liselerinde 51 ayrı ana müfredatta ve sınıflar içi alt müfredatta toplam 176 müfredatın yenilendiğini açıkladı. Bu açıklama ilk ve orta öğretim kurumlarında okutulan 51 ana içerikte değişiklik yapılması ve ayrıca bu ana müfredatların sınıflara dağıtılan konularında da 176 değişiklik yapıldığı anlamına geliyor.

Yeni müfredat 1, 5 ve 9. Sınıflarda 2017 – 2018 öğretim yılında uygulanmaya başlayacak. Diğer sınıflarda 2018 – 2019 yılında uygulanmaya başlayacak.

Yeni Müfredat Hakkında Eleştiriler

Yeni müfredata 15 Temmuz olayları konuldu. 15 Temmuz olayları ilk kez 6. Sınıf Sosyal Bilgiler dersinde okutulacak.

Liselerde İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde Atatürk ile ilgili konular daraltılıp yerine 15 Temmuz olayları konuldu.

Biyoloji konularından Evrim Teorisi kaldırıldı.

Felsefe dersinde üniteler azaltıldı. Varlık, ahlak, sanat ve din felsefesi kaldırıldı.

Matematik ve Fizik derslerinde basitleştirmeye gidilmiş durumda.

Yeni müfredat eğitimcileri ikiye böldü. Bazı eğitimciler yeni sistemde Atatürkçülük konusunun daraltıldığını ve gelecek nesillerin Atatürk’ü önemsiz bir değermiş gibi algılamasına sebep olacak bir sistem getirildiğini söylüyor.

Bazı eğitimciler cihat kavramının eğitim içerisinde yer almasının bu bahane ile insanları diğer din bireyleri ile barışık değil de kavgalı hale getireceğini ifade ediyor.

Bazı eğitimciler ise Evrim teorisinin müfredattan çıkarılmasının yanlış olduğunu tüm nesillerin böyle bir teori ve teori hakkındaki iddialardan haberdar olması gerektiğini söylüyor.


Yeni müfredatların yer aldığı dökümanlar http://mufredat.meb.gov.tr/Programlar.aspx sayfasında yer alıyor. Burada herhangi bir dersin üzerine tıklanarak müfredat içeriği görülebilir.


Sanatsal Bilginin Müfredat Hakkındaki Görüşleri

Öncelikle çağımız bilgi ve bilim çağıdır. Gelişmiş ülkeler dünya dışındaki gezegenlerde araştırmalar yapmaktadır. Aynı zamanda petrol dışı enerjiler ile çalışan araç yapma çalışmaları hız kazanmıştır. Düşünen, koşan hedef ayrımı yapabilen robotlar geliştirilmiştir.

Ülkemizde maalesef müfredatta 15 Temmuz, Cihat ve Atatürkçülük konuları üzerinden tartışma yapılmaktadır.

Oysaki bizim tüm uzay bilgimiz adeta 0 seviyesindeyken müfredat tartışmalarının 15 Temmuz ve cihat üzerine kurulması bir şey kazandırmayacaktır.

Gelişmek ve gelecek çağlarda varlığını ve bağımsızlığını korumak isteyen bir ülke öncelikle öğrencilerine matematiği, matematiksel işlem becerisini ve matematiksel düşünmeyi öğretmelidir. Tüm sınıflarda temel amaç bu olmalıdır. Çünkü dünyaya matematik bilgisi en üstte olan toplumlar hükmetmektedir. Yok öğrenci zorlanıyormuş, yok tepki görüyormuş bunlar bahane olamaz. Öğrenmek zor bir süreçtir ama eğitilen insan artık daha ötesini hedeflemektedir ve eğitimli toplumlar en zengin ve refah seviyesindeki toplumlardır.

Bu bağlamda yeni müfredat maalesef matematiği geliştirmek şöyle dursun zayıflatmakta ve köreltmektedir.

Fizik için de aynı şey geçerlidir. Matematik dersinden sonra Fizik gelmektedir. Gelişmiş bir sanayii ve uzay araştırmaları Ar –Ge gibi çalışmalarda öncülük edecek bir ülkede Fizik ve Matematik dersleri üst seviyede verilmeli bunlarla başa çıkamayacak seviyedeki öğrencilere farklı bir alan seçme olanağı getirilmelidir.

Bu vesile ile Matematik ve Fen konularında sadeleştirme, basitleştirme değil saat ve konu artırımı yoluna gidilmelidir.

Yine işgal edilmiş topraklardan yeni ve bağımsız bir Türkiye çıkaran Atatürk’ün de iyi anlatılması ve anlaşılması gerekmektedir.

Eğitim tarikat ve vakıflardan arındırılarak profesör ve doçentlerden oluşmuş bir kurulun başında olduğu bir devlet kurumu tarafından kontrol edilmeli ve yönetilmelidir.

Ülkemizin gelişmiş kalkınmış uzay teknolojisi ve araçları üretmeye başlamış saygın bir ülke olması temennilerimizle yazımızı noktalarken her bireyin kendini daha fazla geliştirmesini ve bilim ve bilgide öne çıkmasını temenni ediyoruz.

Saygılarımızla


Kaynaklar

http://www.meb.gov.tr/bakan-yilmaz-yeni-mufredati-acikladi/haber/14112/tr

http://www.milliyet.com.tr/yeni-mufredat-egitimcileri-boldu-gundem-2380414/SANATSAL BİLGİ

02/08/2017

COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI