PISA 2016 SONUÇLARI

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programının 2015 yılı raporu açıklandı. Singapur tüm alanlarda 1. ci olurken, Türkiye 72 ülke arasından 50. Sırada yer aldı.


PISA “Programme for International Student Assessment” in kısaltılmış halidir. Türkçe karşılığı Uluslararası öğrenci değerlendirme programıdır. 

PISA OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) tarafından 3 yılda bir yapılan bir sınavdır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde 15 yaş grubundaki okul öğrencilerinin başarısını test eder ve başarılarını karşılaştırır.


PISA dünyada eğitim ve öğretimde gelişmeyi ve standartlaşmayı kendisine amaç edinmiştir. Öğrencilerin öğrenme isteğini, performanslarını, çalışma ortamlarını, eğitim kalitesini açık bir biçimde ortaya koymaktadır.

PISA 15 yaş grubundaki öğrencilerin; matematik ve Fen Bilimleri okuryazarlığı ve okuma becerileri konularında öğrencileri test eder. Ayrıca bu öğrencilerin okul ortamları, öğrenme biçimleri, kendileri ile ilgili görüşleri ve aileleri ile ilgili veriler toplanmaktadır.

PISA 15 Aralık 2016 tarihinde 2015 raporunu yayımladı. Türkiye bu raporda önceki yıllara göre daha da gerilemiş durumda.

Uluslararası eğitim değerlendirme testi, 72 ülke ve ekonomik bölgede 15 yaşındaki 540.000 öğrenci arasında yapılmıştır. Bu 72 ülke ve bölgeden 35 ini Avrupa Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı ülkeleri oluşturmuş.

Türkiye bu değerlendirmede 72 ülke arasında 50. Sırada yer alırken, başarı sıralaması önceki yıllara göre daha da geriledi.


Değerlendirme sonuçlarına göre Singapurlu öğrenciler hem matematik, hem fen bilimleri hem de okumada en yüksek puanları alarak birinci oldu. Japonya, Estonya, Tayvan ve Finlandiya bu ülkeyi takip etti.

Bilim Sıralaması

   Bilimde ilk sıraları; Singapur, Japonya, Estonya, Tayvan Finlandiya, Çin (Maccao), Kanada, Vietnam , Çin (Hong – Kong), Çin (Pekin) aldı.Matematik Sıralaması

Matematik sıralamasında ilk sıraları,

Singapur, Çin (Hong – Kong), Çin (Maccao), Tayvan aldı.

Türkiyedeki öğrencilerin matematikteki başarı oranı OECD ülkelerinin altında.


Okuma Sıralaması

Okumada ilk sıraları, Singapur, Çin (Hong – Kong), Kanada ve Finlandiya aldı.

Okumada Türkiye ve Meksika son sırayı aldılar.Ülkemizin çağdaş, modern, eğitim dostu bir sistemle; öğrenme isteğini artıran başarı hırsı aşılayan bir anlayışla gelecek yıllarda tüm alanlarda başı çekmelerini diliyoruz.

COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI