C++ BASİT BİR ÖRNEK PROGRAM

C++ ile basit bir program yapacağız, programlamaya yeni başlayanlar için bir örnek olacak. Yalnız ekrana Merhaba Dünya yazmayıp, kullanıcıdan aldığı bilgilerle bir dikdörtgenin çevre ve alan hesabını yapacağız.


Eğer “Visual Studio” kullanıyorsanız Üst menülerden File >> New >> Project Adımları ile “New Project” penceresini açınız. Sol tarafta yer alan seçeneklerden “Other Languages” altında yer alan Visual C++ satırını tıklayın. Sağ tarafta ekrana gelen seçeneklerden “empty Project” seçeneğini seçin. Alt kısımda projeye bir isim verin. OK buttonuna basarsanız karşınıza boş bir uygulama gelecektir.

Sağ tarafta Solution Explorer de uygulama adına sağ tıklayıp Add >> New Item adımları ile Add New Item penceresini açın en üstte yer alan C++ File(c++) seçeneğini seçin Add buttonuna tıklayın. Böylece kodları yazacağınız sayfayı (cpp) oluşturmuş olursunuz.


     

 

Bundan sonraki kısım oluşan boş sayfaya kodları yazmak ve derlemektir. Aşağıda dikdörgenin alan ve çevre hesabını kullanıcıdan aldığı bilgilerle yapan bir program örneği verilmiştir.  #include<iostream>


using namespace std;
int main()
{
 int x, y;

 double cevre = 0;
 double alan = 0;
 cout << "DIKDORTGENIN GENISLIK DEGERINI GIRINIZ: ";
 cin >> x;
 cout << "DIKDORTGENIN YUKSEKLIK DEGERINI GIRINIZ: ";
 cin >> y;

 cevre = 2 * (x + y);
 alan = x*y;
 cout << endl;
 cout << endl;
 cout << "DIKDORGENIN CEVRESI = " << cevre << endl;
 cout << "DIKDORGENIN ALANI = " << alan << endl;
 cin.get();
 cin.get();
 return 0;
}SANATSAL BİLGİ

31/08/2016

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM

COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI