C# CHECKBOX CHECKED CHANGED 

Checkbox kutusunun seçilmesi veya seçiminin kaldırılmasıyla bilgisayara bir işlem yaptıracaksak checkbox seçim kontrolünün checkedchanged özelliğini kullanmalıyız.

Bu özellik properties penceresinden şimşek ikonuna tıklanarak orada yer alan CheckedChanged satırının önündeki boş alan çift tıklanarak veya FormLoad eventine aşağıdaki kodlar yazılarak forma eklenebilir.

checkBox1.CheckedChanged += new EventHandler(SecimDegisiklik);

Yukarıdaki satır bir olay prosedürü tanımlamaktadır. Bu prosedür checkBox1 kontrolünün Checked özelliği değişince çalışacak ve prosedürün adı “SecimDegisiklik” tir.

Şimdide bu prosedürü yazalım.

 void SecimDegisiklik(object sender,EventArgs e)
{
if(checkBox1.Checked==true)
{
  MessageBox.Show("Edebiyat Kitapları Seçildi");
}
else
{
   MessageBox.Show("Edebiyat Kitapları Seçimi Kaldırıldı");
 }
}

Yukarıdaki prosedürü yazar ve çalıştırırsanız checkbox kontrolünüz seçim yapılınca veya seçim kaldırılınca mesaj penceresiyle sizi uyaracaktır. Sizin kontrol isimleriniz ve programdaki amacınız farklı olabilir. Ona göre yazarsınız, fakat mantık değişmez.


Checkbox kontrolü kod ile dizi şeklinde oluşturulursa ve eğer bu özellikte eklenecekse, for döngüsü ile forma dahil edilirken aşağıdaki gibi bir satır kullanılarak CheckedChanged prosedürü tanımlanabilir.

      secimkutu[k].CheckedChanged += new EventHandler(SecimDegisiklik);

Checkbox kontrolünün dizi olarak nasıl oluşturulacağı ve kullanılacağına ilişkin örnek ve anlatım yazı sonunda linkte verilmiştir.


C# CHECKBOX KONTROLÜ OLUŞTURMA VE KULLANMA


SANATSAL BİLGİ

01/09/2016

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM

COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI