EXCEL ÇALIŞMA KİTABINI VE SAYFAYI ŞİFRELEME ve ŞİFREYİ KALDIRMA

Excel çalışma kitabını şifreleme, çalışma sayfasını şifreleme. Sayfa korumasını ve çalışma kitabı korumasını kaldırma.Sadece Sayfayı Şifreleme ve Sayfa Şifresini Kaldırma     

Excel’de bir çalışma sayfasını şifrelemek için üst menülerden ‘Gözden Geçir’ sekmesi tıklanır. Yukarıdaki resimden görülen menülerden ‘Sayfayı Koru’ yazan menü tıklanır. Aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.
     


Bu ekrana şifrenizi girerek "TAMAM" buttonuna tıklarsanız sizden tekrar şifre isteyecektir, aynı şifreyi yine girerek "TAMAM" buttonuna basın artık sayfanız şifrelenmiştir.

Sayfanız şifreli iken sayfada herhangi bir değişiklik yapamazsınız , sayfada herhangi bir değişiklik yapabilmek için, yine üst menülerden ‘Gözden Geçir’ sekmesini tıklayın.

Bu kez "Sayfayı Koru" yazısının "Sayfa Korumasını Kaldır" şekline dönüştüğünü görürsünüz. Bu yazıyı tıkladığınızda sizden şifreyi isteyecek ve şifreyi doğru girmeniz halinde sayfa koruması kaldırılacaktır. Değişiklikleri yaptıktan sonra dilerseniz tekrar şifreleyebilirsiniz.


Excel Çalışma Kitabını Şifrelemek ve Şifreyi Kaldırmak

Yukarıda anlatılan yöntem sadece üzerinde şifreleme işlemini yaptığınız sayfayı kapsar diğer sayfalar bundan etkilenmez.

Tüm sayfaları şifrelemek için yine ‘Gözden Geçir’ menüsünde yer alan ‘Çalışma Kitabını Koru’ menüsü tıklanır.     

Yukarıdaki gibi bir pencere ekrana gelecektir. Burada bir şifre girin ve "Tamam" buttonuna tıklayın sizden tekrar şifre isteyecektir. Aynı şifreyi tekrar girin ve tekrar "Tamam" buttonuna tıklayın, çalışma kitabınız şifrelenecektir.


Şifreyi kaldırmak için aynı adımları izleyin "Çalışma Kitabı Korumasını Kaldır" menüsünü tıklarsanız şifre soran bir ekran gelecektir. Buraya şifrenizi girip Tamam deyin çalışma kitabı koruması kaldırılacaktır.
08/08/2016  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM

COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI